more_horiz

Brytyjska sukcesja wstrząśnie Commonwealth? Elżbieta Królikowska-Avis uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 17:47
- Przejęcie brytyjskiego tronu przez Karola III nie będzie miało dużego znaczenia dla przyszłości Wspólnoty Narodów - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis. Jak dodała, Elżbieta II zadbała o tę sprawę z wyprzedzeniem.
W ocenie gościa PR24, sukcecja w Commonwealth została przeprowadzona przed śmiercią Elżbiety II
W ocenie gościa PR24, sukcecja w Commonwealth została przeprowadzona przed śmiercią Elżbiety IIFoto: Rex Features/East News

W czwartek wieczorem zmarła Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Z chwilą jej śmierci, jej syn, Karol, został królem Karolem III. Po jego sukcesji podniosły się głosy wzywające do usunięcia brytyjskiego monarchy jako głowy państwa w krajach będących częścią Wspólnoty Narodów i byłych koloniach brytyjskich.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, losy Wspólnoty Narodów zostały zabezpieczone wcześniej. - Już rok, czy półtora roku temu odbył się wielki zjazd Commonwealth w Londynie, gdzie nastąpiło przekazanie przewodnictwa. Kraje Commonwealth głosowały dobrowolnie nad przejęciem władzy w Commonwealth przez przyszłego króla Karola III. To już się stało i to drogą demokratyczną. Drogą głosowania państwa Wspólnoty Narodów już zgodziły się na to, by Karol III przejął sukcesję - mówiła Elżbieta Królikowska-Avis.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:49 elżbieta Królikowska-Avis--PR24_mp3 2022_09_09-16-47-16.mp3 Elżbieta Króiikowska-Avis o przyszłości Wspólnoty Narodów po śmierci Elżbiety II ("Świata pogląd"/ PR24)

Nadzieje polityków Jamajki

W zeszłym roku, wciąż należący do Commonwealth, Barbardos odrzucił zwierzchnictwo korony brytyjskiej. Podobny krok zapowiadała Jamajka - dziś także część Wspólnoty. W sierpniowym sondażu 56 procent Jamajczyków opowiedziało się za odrzuceniem brytyjskiego monarchy jako głowy państwa. Mikael Phillips, członek partii opozycyjnej w jamajskim parlamencie, już w 2020 roku złożył wniosek popierający zrzucenie zwerzchnictwa. - Mam nadzieję, jak powiedział w jednym z wystapień premier, że sprawy potoczą się szybciej teraz, z nowym monarchą na tronie - powiedział w czwartek polityk, cytowany przez Reutersa.

Czytaj także:

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Elżbieta Królikowska-Avis

Data emisji: 9.09.2022

Godzina emisji: 16.47


mbl

Zobacz także

Zobacz także