more_horiz

Ekspert o referendach na okupowanych ukraińskich terenach: nie ma kto ich tam robić

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 17:07
- Myślę, że na nowo okupowanych terenach nie ma komu robić tych referendów, bo działa tam partyzantka i działają siły specjalne ukraińskie. Likwidowani są np. wysocy oficerowie FSB, którzy zostali wysłani do przeprowadzenia tych referendów - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bruszewski z defence24.pl.
Zdaniem Michała Bruszewskiego Rosjanom ciężko będzie przeprowadzić referenda na okupowanych terenach
Zdaniem Michała Bruszewskiego Rosjanom ciężko będzie przeprowadzić referenda na okupowanych terenachFoto: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Z apelami o "niezwłoczne" referendum w sprawie przyłączenia do Rosji tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych wystąpiły w poniedziałek "izby społeczne" tych separatystycznych tworów, utrzymywanych przez Moskwę. "Wezwania do natychmiastowej aneksji samozwańczych republik w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, świadczą o tym, że ukraińska kontrofensywa wywołuje panikę wśród prorosyjskich separatystów i niektórych sił na Kremlu" - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Referenda na Ukrainie

Michał Bruszewski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że działania Rosjan na terenach okupowanych od początku tegorocznej inwazji skutecznie utrudniają grupy partyzanckie. - Mówi się o referendach organizowanych w tzw. Republikach Ludowych. Chodzi tam o przyłączenie do Rosji i jest to pierwszy problem. Drugim natomiast są referenda na terenach okupowanych od rozpoczęcia inwazji, czyli tereny Chersonia czy Melitopola - powiedział.

- Myślę, że na nowo okupowanych terenach nie ma komu robić tych referendów, bo działa tam partyzantka i działają siły specjalne ukraińskie. Likwidowani są np. wysocy oficerowie FSB, którzy zostali wysłani do przeprowadzenia tych referendów - zaznaczył.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił także, że wojska rosyjskie są w tej chwili wypychane przez armię ukraińską i sytuacja na froncie nie pozwala na przeprowadzenie referendów. - Wojska rosyjskie, które działają na wschodniej Ukrainie, mają głębię strategiczną pod Donieckiem i Ługańskiem. Miejscową ludność rabują, a większość mężczyzn wcielono siłą do separatystycznych oddziałów i trudno będzie to zorganizować (…) Ofensywa ukraińska postępuje i Rosjanie są z tamtych terenów wypierani. Rosjanie nie mają sił, żeby trzymać linię frontu, co dopiero mówiąc o referendach - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
10:27 PR24_mp3 2022_09_20-16-48-51.mp3 Michał Bruszewski o sytuacji na Ukrainie (Świata pogląd)

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Michał Bruszewski (defence24.pl, ekspert ds. bezpieczeństwa)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina: 16.48

dz

Zobacz także

Zobacz także