more_horiz

Centroprawica wygrywa wybory we Włoszech. Francuski publicysta: to powrót demokracji do tego kraju

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 18:55
- Giorgia Meloni nie jest politykiem, który chce skończyć z Unią Europejską, nie jest faszystką, jak próbuje przedstawiać ją lewica - mówił w Polskim Radiu 24 Olivier Bault, francuski publicysta. 
Bracia Włosi wygrali wybory we Włoszech. Bault: to powrót demokracji we Włoszech (Świata pogląd)
Bracia Włosi wygrali wybory we Włoszech. Bault: to powrót demokracji we Włoszech ("Świata pogląd")Foto: MikeDotta/Shutterstock

Włoskie wybory wygrała prawicowa partia Bracia Włosi, której przewodniczy Giorgia Meloni. W ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła podczas debaty na amerykańskim uniwersytecie Princeton, że jeśli sprawy we Włoszech "pójdą w trudnym kierunku", Komisja "ma narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier".

"Powrót demokracji"

- Meloni była już w rządzie, była wówczas ministrem do spraw młodzieży i był to 2008 rok. Nowością jest to, że ona prawdopodobnie będzie premierem, skoro jej partia wygrała wybory we Włoszech. To, co jest przewrotem, to to, że Włosi będą mieli po raz pierwszy od 10 lat rząd, na który głosowali, bo od upadku rządu Berlusconiego w 2011 roku, pod presją rynków finansowych, tworzyły się tylko jakiegoś rodzaju koalicje. Mamy powrót demokracji - wyjaśnił Olivier Bault.

Prawie 86-letni były premier Włoch Silvio Berlusconi wraca do Senatu, z którego został wydalony jako osoba prawomocnie skazana w 2013 roku. Wśród przegranych niedzielnych wyborów parlamentarnych są były lider Ruchu Pięciu Gwiazd, dotychczasowy szef dyplomacji Luigi Di Maio i 95-letnia legenda kina Gina Lollobrigida. Wybory parlamentarne wygrał zdecydowanie blok centroprawicy na czele z partią Bracia Włosi Giorgii Meloni, otrzymując - według cząstkowych wyników - około 43 proc. głosów.


Posłuchaj
12:03 _PR24_AAC 2022_09_26-16-47-42.mp3 Bracia Włosi wygrali wybory nad Tybrem. Bault: to powrót demokracji we Włoszech ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Olivier Bault (francuski publicysta)

Data emisji: 26.09.2022

Godzina: 16:47  

Zobacz także

Zobacz także