W jaki sposób wojna na Ukrainie wpływa na politykę klimatyczną? Wojciech Jakóbik wyjaśnia
- Transformacja energetyczna, np. w Polsce, zmniejszy zapotrzebowanie na gaz, ale krótkoterminowo cele klimatyczne nie będą realizowane - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, red. naczelny portalu BiznesAlert.pl
2022-11-08, 17:45
Na szczycie klimatycznym COP27 w Egipcie prezydent Andrzej Duda wskazywał na powiązanie rosyjskiej agresji na Ukrainie z trudnościami w osiągnięciu celów klimatycznych. Wydaje się jednak, że polskie stanowisko nie jest podzielane wśród większego grona państw europejskich.
W opinii gościa PR24 polityka klimatyczna powinna być realizowana i wojna na Ukrainie tego nie zmieni, ale utrudnia jej realizację, ponieważ konflikt "stanął na pierwszym planie", wpływa na efektywną politykę klimatyczną i osłabia pozycję ekonomiczną całego zachodniego świata. Ekspert dodał, że obecnie widać też powrót do węgla.
"Stanowcze działania"
- Kryzys energetyczny będzie przeradzał się w kryzys gospodarczy, a jeśli do tego dodamy wielkie drukowanie pieniędzy w czasach pandemii, to mamy receptę na pogłębiający się kryzys. W takiej sytuacji trudno będzie realizować skuteczną politykę klimatyczną i tak rozumiem wypowiedź prezydenta, który apeluje o stanowcze działania wobec Rosji - powiedział Wojciech Jakóbik.
Prezydent Andrzej Duda zaapelował na szczycie klimatycznym ONZ o sprawiedliwą transformację gospodarek na świecie. Prezydent reprezentował Polskę na dorocznej konferencji poświęconej walce ze zmianami klimatycznymi. Spotkanie trzech tysięcy polityków, dyplomatów, ekologów i dziennikarzy trwa w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Wojciech Jakóbik (red. naczelny portalu BiznesAlert.pl)
Data emisji: 08.11.2022
REKLAMA
Godzina: 16.48
kor
REKLAMA