more_horiz

Rosjanom kończą się pociski precyzyjne? Analityk: rozmach bombardowań jest coraz mniejszy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 17:45
- Ostatni atak rakietowy miał siłę ok. 100 pocisków. Na Ukrainę wleciało ok. 70 z nich, a ok. 60 zostało zestrzelonych. Pojawiają się informacje, że Rosjanie nie nadążają z uzupełnianiem luk, które powstały po ich wystrzeleniu - mówił w Polskim Radiu 24 historyk i analityk wojskowości dr Marek Kozubel. 
Zniszczenia po ataku rakietowym na Donieck
Zniszczenia po ataku rakietowym na DonieckFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Jak podał we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow, rosyjskie zapasy pocisków precyzyjnych są na wyczerpaniu. Ukraiński urzędnik ocenia, że Rosja będzie w stanie przeprowadzić w najbliższym czasie jeszcze tylko kilka ostrzałów terytorium Ukrainy.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 coś rzeczywiście jest na rzeczy. - Rosjanie spodziewali się, że inwazja na Ukrainie będzie krótsza. Tymczasem to już nie jest nawet epizod, ale długa kampania. Nacisk rakietowy jest coraz słabszy. Ostatni atak rakietowy miał siłę ok. 100 pocisków. Na Ukrainę wleciało ok. 70., a ok. 60 zostało zestrzelonych. Pojawiają się informacje, że Rosjanie nie nadążają z uzupełnianiem luk, które powstały po wystrzeleniu pocisków. Sytuacja nie jest różowa. Rosjanie ciągle wystrzeliwują rakiety i pewnie będą to robić do końca wojny. Widać jednak, że rozmach tych bombardowań jest mniejszy, a wraz ze wzmacnianiem ukraińskiej obrony przeciwrakietowej skutki bombardowań będą mniejsze - powiedział dr Marek Kozubel.   


Posłuchaj
10:33 PR24 2022_12_06-16-49-14.mp3 Dr Marek Kozubel o wojnie na Ukrainie (Świata pogląd)

   

Brytyjska grupa śledcza Conflict Armament Research przeanalizowała odłamki pocisków rakietowych, które 23 listopada uderzyły w obiekty infrastruktury krytycznej w Kijowie. Eksperci doszli do wniosku, że Rosja kontynuuje produkcję zaawansowanych pocisków manewrujących, m.in. Ch-101. "Dowodzi to, że Kreml znalazł sposoby na zdobycie półprzewodników i innych niezbędnych materiałów pomimo sankcji lub zgromadził znaczne zapasy tych komponentów jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę" – stwierdził w poniedziałek "New York Times". Jest jednak oczywiste, że Rosja wystrzeliwuje w kierunku sąsiedniego kraju coraz mniej pocisków dalekiego zasięgu i przeciwko coraz mniejszej liczbie celów – dodał "NYT" za anonimowym analitykiem wywiadu wojskowego USA.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Marek Kozubel (historyk)

Data emisji: 6.12.2022

Godzina: 16.47

PR24

kor

Zobacz także

Zobacz także