more_horiz

"Kwintesencja prostoty i skromności". Korespondentka TVP w Watykanie o ceremonii pogrzebowej Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 17:40
- Dzisiejsza ceremonia była bardzo przejmująca. Była to kwintesencja prostoty i skromności, o którą prosił sam Benedykt XVI - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Wolińska-Riedi, korespondentka TVP w Watykanie.
Magdalena Wolińska-Riedi o ceremonii pogrzebowej Benedykta XVI: kwintesencja prostoty i skromności.
Magdalena Wolińska-Riedi o ceremonii pogrzebowej Benedykta XVI: kwintesencja prostoty i skromności.Foto: PAP/Radek Pietruszka

W czwartek w Watykanie odbył się pogrzeb Benedykta XVI - zmarłego 31 grudnia emerytowanego papieża, który ustąpił ze stanowiska w 2013 roku. W uroczystościach udział wziął prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Po mszy pogrzebowej na placu Świętego Piotra trumna z ciałem Benedykta XVI została złożona w grobie, w którym wcześniej, od 2005 do 2011, pochowany był Jan Paweł II. Po beatyfikacji grób polskiego papieża przeniesiono do bazyliki watykańskiej. Benedykt XVI sam wybrał to miejsce pochówku jeszcze przed swą rezygnacją z urzędu w 2013 roku.

"Ceremonia była bardzo przejmująca"

Na antenie Polskiego Radia 24 o uroczystościach mówiła korespondentka TVP obecna w Watykanie. Jak wskazała Magdalena Wolińska-Riedi, "dzisiejsza ceremonia była bardzo przejmująca". - Była to kwintesencja prostoty i skromności, o którą prosił dla tej właśnie celebry sam Benedykt XVI - zaznaczyła.

- Ta uroczystość ucieleśniała jego takim, jakim był, czyli prostym, skromnym i pokornym człowiekiem - powiedziała.

Podkreśliła, że "dziś mamy naprawdę absolutny precedens, jeśli chodzi o dzieje Kościoła i świata". - Franciszek, urzędujący papież, żegna swojego poprzednika, u którego boku żył przez ostatnie 10 lat - wskazała.

"Papa emeritus"

- Co ważne, i podkreślałam to wielokrotnie w swoich relacjach, pierwszy raz w historii mamy stworzony przez samego Benedykta XVI termin "papa emeritus" - "papież senior" - powiedziała. - To nie istnieje w żadnym kodeksie kanonicznym, to jest pierwszy taki przypadek w historii i ta dzisiejsza ceremonia po raz pierwszy dotyczyła papieża emeryta - wyjaśniła.

Dodała, że "wszystko było na kanwie tej ceremonii, celebry pogrzebowej, z jaką mamy do czynienia w przypadku urzędującego papieża".


Więcej o przebiegu ceremonii pogrzebowej w nagraniu.

Posłuchaj
10:22 Świata pogląd (1).mp3 Magdalena Wolińska-Riedi o ceremonii pogrzebowej Benedykta XVI: kwintesencja prostoty i skromności (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Magdalena Wolińska-Riedi, korespondentka TVP w Watykanie

Data emisji: 5.01.2023 r.

Godzina: 16.49

ZOBACZ TAKŻE: Ceremonia pogrzebowa Benedykta XVI

jb/kor

Zobacz także

Zobacz także