more_horiz

"Polki". Historia Danuty Siedzikówny "Inki"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 08:35
W niedzielę 1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym tematem audycji "Polki" była tym razem Danuta Siedzikówna ps. Inka. O bohaterce podziemia antykomunistycznego mówił Wojciech Tomczyk, autor sztuki teatralnej "Inka 1946".
Audio
  • Wojciech Tomczyk o postaci Danuty Siedzikówny "Inki" ("Polki" / PR24)
Prowadzące audycji Polki Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta wraz z ich gościem Wojciechem Tomczykiem
Prowadzące audycji "Polki" Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta wraz z ich gościem Wojciechem TomczykiemFoto: PR24 / RB

"Inka" stała się symbolem niezłomności Żołnierzy Wyklętych przez postawę całego swojego życia. Zginęła nie mając skończonych 18 lat, zamordowana przez aparat komunistyczny po sfingowanym procesie sądowym. Niedługo przed swoją śmiercią napisała gryps do sióstr Mikołajewskich, w których mieszkaniu została aresztowana. Głosił on "powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba".

- Moja rola w napisaniu tego spektaklu była dosyć prosta, ponieważ większość faktów była dosyć dobrze udokumentowana. Część nie była udokumentowana w ogóle, jak na przykład udział funkcjonariuszy NKWD w śledztwie. O tym w ogóle nie było w żadnych dokumentach w polskim ręku, przynajmniej wówczas, w 2006 roku, kiedy pisałem tę sztukę - mówił Wojciech Tomczyk.

Polki sobota 22 lutego.JPG
Polki: o bohaterkach Powstania Styczniowego

- W 2006 roku żyły jeszcze siostry Mikołajewskie, w których mieszkaniu została aresztowana Inka. Z ich relacji wynikało, że tego wieczora, kiedy wszystkie trzy zostały aresztowane, śpiewały wspólnie pieśń "Wymarsz uderzenia" - dodał.

W audycji wykorzystano piosenkę zatytułowaną "Wymarsz uderzenia" z tekstem Andrzeja Trzebińskiego, poety Powstania Warszawskiego. Nagranie pochodzi ze sztuki "Inka 1946" autorstwa Wojciecha Tomczyka.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzą: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta
Gość: Wojciech Tomczyk (scenarzysta teatralny i filmowy)
Data emisji: 29.02.2020
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także