more_horiz

"Kobieta pełna wdzięku i klasy". Maria Kaczyńska we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 10:06
Kwiat polskiej inteligencji, elita polityczna kraju. 10 kwietnia 2010 w okolicach lotniska w Smoleńsku doszło do katastrofy lotniczej samolotu, na którego pokładzie znajdował się m.in. prezydent Lech Kaczyński wraz ze swoją małżonką Marią, którą w audycji "Polki" wspominały Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska. Nie zabrakło również kilku słów o Tomaszu Mercie, który również był jednym z pasażerów rządowego Tu-154M.
Audio
  • Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska wspominają Marię Kaczyńską ("Polki")
Maria Kaczyńska
Maria Kaczyńska Foto: prezydent.pl

Historyk, publicysta, wiceminister kultury i główny konserwator zabytków. Tomasz Merta był mężem Magdaleny Merty, jednej ze współprowadzących audycję. Przyznała, że pomimo upływu 10 lat wciąż czuje ten sam ból po utracie najbliższej jej osoby, wciąż tkwi w rozpaczy dramatycznego momentu z 2010 roku. - 10 kwietnia przeżywam każdego dnia - przyznała.

24 kobiety, wśród nich Pierwsza Dama

EN_00911073_0009_Maria i Lech Kaczyńscy_663x364.jpg
Skromna, ciepła, uśmiechnięta. Taka była Maria Kaczyńska

Wśród 24 kobiet lecących na rocznicowe uroczystości do Katynia były m.in. Maria Kaczyńska, Anna Walentynowicz, poseł Jolanta Szymanek-Deresz, senator Janina Fetlińska, czy minister Grażyna Gęsicka.

Magdalena Merta, odnosząc się do postaci Marii Kaczyńskiej, podkreśliła, że była kimś "absolutnie wyjątkowym". Zwróciła uwagę na życiową mądrość Pierwszej Damy, a także na na jej ciepło i serdeczność.

- To kobieta naturalnego wdzięku, pełna klasy. Miała umiejętność zjednywania sobie ludzi, posiadała ujmującą osobowość. Była oddana domowi, a także innym ludziom poprzez swoją działalność społeczną. Będzie zawsze dobrze wspominana. - zaznaczyła. - Na zdjęciach, które pozostały po Marii Kaczyńskiej można zauważyć, że była elegancką kobietą - dodała Maryna Miklaszewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Polki"
Prowadzące: Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska 
Data emisji: 11.04.2020
Godzina emisji: 08.05

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także