X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Siostry Nazaretanki z Nowogródka. Męczennice II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 08:42
Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska przypomniały historię 11 sióstr Nazaretanek z Nowogródka, które podczas II wojny światowej poniosły dobrowolną, męczeńską śmierć.
Siostry Nazaretanki z Nowogródka
Siostry Nazaretanki z NowogródkaFoto: Twitter/PFN

- Siostry Nazaretanki z Nowogródka w 1943 r. oddały swoje życie za Nowogródczan. Opiekowały się kościołem Przemienienia Pańskiego, na miejscu wcześniejszej świątyni z końca XIV w. Tam również ochrzczono Adama Mickiewicza - opowiadała Magdalena Merta.

- Siostry uczyły dzieci i młodzież religii, uczyły także szycia i języka francuskiego. Żyły w skrajnej nędzy i w pewnym momencie chciały opuścić to miejsce, ale wytrwały. Po wybuchu II wojny światowej siostrom odebrano klasztor, a one same pracowały w mieście w różnych rolach. Po wejściu Niemców starały się pomagać mieszkańcom i rodzinom prześladowanych - dodała.

Ochotnicza Legia Kobiet NAC 1200.jpg
Ochotnicza Legia Kobiet. Bolszewicy na ich widok opuszczali broń

Gotowość oddania życia

- Niemcy wkroczyli do miasta w roku 1941 r., a rok później rozpoczęli eksterminację. W 1942 r. aresztowanych wcześniej Polaków rozstrzelano w lesie koło koszar. W lipcu 1943 r. nastąpiła jeszcze większa fala aresztowań, po której w więzieniu znalazło się ok. 120 mężczyzn. Ich los był nieznany, aż do momentu, gdy pewna siostra poinformowała, że zostali skazani na śmierć - mówiła Maryna Miklaszewska.

Posłuchaj
23:14 PR24_MPLS 2020_08_08-08-05-59.mp3 Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska opowiadają o siostrach męczennicach z Nowogródka (Polki/PR24)

- Do sióstr przychodziło wiele rodzin spośród aresztowanych. Z inicjatywy matki przełożonej siostry postanowiły, że złożą siebie w ofierze z tych skazanych. Tak się stało i zgłosiły one gotowość oddania za nich swojego życia. Później okazało się, że część skazanych została uwolniona, ale zagrożone było życie kapelana, ks. Zienkiewicza. 31 lipca 1943 r. siostry dostały wezwanie do stawienia się na komisariat. Stawiły się tam, a z zeznań świadków wynika, że zajechało później kryte auto ciężarowe, do którego one wsiadły - tłumaczyła.

Czytaj także:

- Siostry prosiły tylko o to, by mogły być pochowane w swoich habitach, a potem padły strzały. Najstarsza z nich miała 55 lat, najmłodsza 27 - podsumowała.

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Maryna MiklaszewskaMagdalena Merta

Data emisji: 08.08.2020

Godzina emisji: 08.08

pkr

Czytaj także

70 lat na scenie. Wspomnienie Małgorzaty Ćwiklińskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 08:48
28 lipca 1972 roku zmarła Mieczysława Ćwiklińska - ceniona polska aktorka teatralna i telewizyjna. Debiutowała 2 grudnia 1900 w Teatrze Ludowym w Warszawie, w reżyserowanym przez swojego ojca spektaklu "Grube ryby". Postać cenionej aktorki przypominały w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta. 
rozwiń zwiń