X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Elżbieta Łokietkówna – królowa oraz ikona stylu swoich czasów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 08:55
- Była kobietą wykwintną i wyjątkową, posiadała również duży majątek - tak o Elżbiecie Łokietkównie powiedziała dr Małgorzata Żaryn. W audycji "Polki" rozmowa o jednej z najbardziej znaczących kobiet w historii polskiego średniowiecza.
Elżbieta Łokietkówna z dziećmi
Elżbieta Łokietkówna z dziećmiFoto: domena publiczna

Elżbieta urodziła się u progu XIV wieku i była córką Władysława Łokietka. W 1320 roku wyszła za mąż za króla Węgier Karola Roberta stając się tym samym królową tego państwa. Dr Małgorzata Żaryn określiła ją mianem "kobiety wyjątkowej".

Gertz1200.jpg
"Życie, które służyło Polsce". Maryna Miklaszewska o gen. Wandzie Gertz

- Można powiedzieć, że miało to charakter dziedziczny. Jej matka – Jadwiga kaliska – pod nieobecność swojego męża Władysława Łokietka, który musiał uciec z Polski, przebywała u wujka przebrana za mieszczkę. Wychowywała trójkę dzieci w warunkach odmiennych od tych, w jakich została wychowana. Swego czasu broniła również zamku wawelskiego przed ingerencją obcych sił. Można powiedzieć, że pewna determinacja była przez Elżbietę dziedziczona po matce - wskazała.

Posłuchaj
22:50 PR24_MPLS 2020_09_26-08-06-39.mp3 Dr Małgorzata Żaryn o życiu i czasach, w których panowała Elżbieta Łokietkówna, królowa węgierska i królewna polska ("Polki")

Prowadziła politykę zagraniczną, nawiązywała kontakty handlowe

lekcja anatomii rembrandt 1200.jpg
Magdalena Bendzisławska - pierwsza w Polsce kobieta chirurg

Gość Polskiego Radia 24 dodała również, że bohaterka audycji, będąc królową węgierską, posiadała zadania w prowadzeniu polityki zagranicznej kraju. - Poza tym była kobietą wykwintną, bogatą, którą można było określić ikoną stylu - zauważyła dr Żaryn.

Elżbieta Łokietkówna wykazywała duży talent do gromadzenia majątku, który, jak podkreśliła Magdalena Merta, można określić mianem legendarnego. Nawiązywała kontakty handlowe, także ze swoimi wrogami. Posiadała przy tym hojną rękę, dokonując licznych nadań i zwracając swoim poplecznikom odebrane wcześniej ziemie.

* * *

Audycja: "Polki"

Prowadzące: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Gość: dr Małgorzata Żaryn

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:29
Polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ Solidarność, dama orderu Orła Białego. Anna Walentynowicz to jedna z bohaterek Sierpnia ’80 i polskiej drogi do wolności. To właśnie jej życiu poświęcona była audycja "Polki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niezwykle harde i zdeterminowane". Dr Paweł Parys o kobietach w Powstaniach Śląskich

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 08:37
- Kobiety Powstania Śląskiego dały się poznać jako niezwykle harde, zdeterminowane i otwarte na wykonywanie zadań. Matylda Ogórkówna brała nawet udział w Powstaniu z bronią w ręku, co jest chyba jedynym w 100 proc. udokumentowanym przypadkiem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego w Katowicach.
rozwiń zwiń