X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wielka indywidualność, wielostronnie utalentowana". Maryna Miklaszewska o Helenie Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 10:08
- Nie było w historii Polski aktorki teatralnej, która budziła taki podziw i uwielbienie publiczności - tak o Helenie Modrzejewskiej mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Współprowadzącą audycję była Magdalena Merta.
Portret Heleny Modrzejewskiej
Portret Heleny ModrzejewskiejFoto: domena publiczna

Maryna Miklaszewska przypomniała, że Helena Modrzejewska była wielostronnie utalentowana. - Nieźle rysowała, pisała bardzo dobrze, a jej styl podobno zachwycił samego Cypriana Kamila Norwida. Była wielką indywidualnością co stanowiło jeden z sekretów jej powodzenia, obok urody i szczególnych technik aktorskich, miała osobowość artystki, która wybitnie oddziaływała na publiczność - powiedziała.

Bronisława Niżyńska1200.jpg
Baletnica, choreografka, legenda. Historia Bronisławy Niżyńskiej

"Nieślubna córka"

Magdalena Merta przypomniała z kolei, że Helena Modrzejewska, a właściwie Jadwiga Helena Misel, po ślubie Chłapowska, urodziła się 12 października 1840 w Krakowie, zmarła 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii. Specjalizowała się w rolach szekspirowskich i tragicznych (rola tytułowa w Marii Stuart Juliusza Słowackiego czy rola oszalałej Praksedy z Karpackich górali Józefa Korzeniowskiego).

- Modrzejewska była nieślubną córką Józefy Bendowej z domu Misel, wdowy po zamożnym kupcu. Nie wiadomo, kto był ojcem aktorki. Ona sama nazywała ojcem Michała Opida, przyjaciela jej matki. Jej przyrodni bracia Feliks i Józef byli aktorami. Modrzejewska to pseudonim, który jako aktorka przybrała na początku swojej scenicznej kariery. Uczyła się najpierw na pensji, a potem u sióstr prezentek - mówiła Magdalena Merta.


Posłuchaj
22:08 PR24_mp3 2021_03_20-08-06-56.mp3 M. Miklaszewska i M. Merta o H. Modrzejewskiej ("Polki")

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

Data emisji: 20.03.2021

Godzina: 08.06 

Czytaj także

Jaką rolę odgrywa w aktorstwie oddech? Wiktor Stypa zdradził, jakie techniki stosuje się w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 23:59
- Jeżeli tworzymy scenę, w której aktor ma zagrać pewnego rodzaju strach, smutek, radość, to zastanawiamy się, w jaki sposób te emocje mogą wpłynąć na jego oddech - mówił w Polskim Radiu 24 Wiktor Stypa, reżyser teatralny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Poniedziałkowy. Dłużewska: bunt zrodził się w Ursusie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 10:30
- O Teatrze Poniedziałkowym pomyślałam między innymi wspólnie z prof. Pawłem Czartoryskim - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Dłużewska, reżyser filmowy, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
rozwiń zwiń