"Wielka indywidualność, wielostronnie utalentowana". Maryna Miklaszewska o Helenie Modrzejewskiej
- Nie było w historii Polski aktorki teatralnej, która budziła taki podziw i uwielbienie publiczności - tak o Helenie Modrzejewskiej mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Współprowadzącą audycję była Magdalena Merta.
2021-03-20, 10:08
Maryna Miklaszewska przypomniała, że Helena Modrzejewska była wielostronnie utalentowana. - Nieźle rysowała, pisała bardzo dobrze, a jej styl podobno zachwycił samego Cypriana Kamila Norwida. Była wielką indywidualnością co stanowiło jeden z sekretów jej powodzenia, obok urody i szczególnych technik aktorskich, miała osobowość artystki, która wybitnie oddziaływała na publiczność - powiedziała.
Powiązany Artykuł
Baletnica, choreografka, legenda. Historia Bronisławy Niżyńskiej
"Nieślubna córka"
Magdalena Merta przypomniała z kolei, że Helena Modrzejewska, a właściwie Jadwiga Helena Misel, po ślubie Chłapowska, urodziła się 12 października 1840 w Krakowie, zmarła 8 kwietnia 1909 w Newport Beach w Kalifornii. Specjalizowała się w rolach szekspirowskich i tragicznych (rola tytułowa w Marii Stuart Juliusza Słowackiego czy rola oszalałej Praksedy z Karpackich górali Józefa Korzeniowskiego).
- Modrzejewska była nieślubną córką Józefy Bendowej z domu Misel, wdowy po zamożnym kupcu. Nie wiadomo, kto był ojcem aktorki. Ona sama nazywała ojcem Michała Opida, przyjaciela jej matki. Jej przyrodni bracia Feliks i Józef byli aktorami. Modrzejewska to pseudonim, który jako aktorka przybrała na początku swojej scenicznej kariery. Uczyła się najpierw na pensji, a potem u sióstr prezentek - mówiła Magdalena Merta.
Posłuchaj
Audycja: "Polki"
REKLAMA
Prowadzący: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Data emisji: 20.03.2021
Godzina: 08.06
REKLAMA