more_horiz

"Wojna zaczęła się dla niej poza Warszawą". Tomasz Karasiński o Barbarze Otwinowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 09:04
- Mieszkała w majątku u wujostwa, nieopodal Brześcia nad Bugiem w Koroszczynie, gdzie zastała ją wojna w 1939 r. Tam przeżyła dosyć dramatyczne chwile wybuchu wojny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Tomasz Karasiński zaznaczył, że jako patronkę rodzice wybrali jej imię Barbara, czyli patronkę ludzi podziemia
Tomasz Karasiński zaznaczył, że "jako patronkę rodzice wybrali jej imię Barbara, czyli patronkę ludzi podziemia"Foto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

O Barbarze Otwinowskiej, profesor nauk humanistycznych, badaczce literatury, uczestniczce Powstania Warszawskiego, a także poetce opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław". Sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej urodziła się 11 czerwca 1924 r. w Toruniu, zmarła 15 stycznia 2018 r. w Warszawie. 

"Bombardowanie było zwiastunem tego, co miało nadejść"

Tomasz Karasiński powiedział, że Barbara Otwinowska "większość wojny spędziła w Warszawie". - Natomiast wojna zaczęła się dla niej poza Warszawą. Mieszkała w majątku u wujostwa, nieopodal Brześcia nad Bugiem w Koroszczynie, gdzie zastała ją wojna w 1939 r. Tam przeżyła dosyć dramatyczne chwile wybuchu wojny, ponieważ majątek leżał nieopodal jednego z najbardziej zaciekle bombardowanych lotnisk polowych armii polskiej w Małaszewiczach - zaznaczył. Jak dodał "to bombardowanie było zwiastunem tego, co miało nadejść".

- Dzieciństwo spędziła (w dworze ziemiańskim) w Koroszczynie. Przez pewien czas mieszkała również we Lwowie. Tam pobierała nauki, później przeniosła się do Warszawy, ale zanim do tego doszło, przeżyła już pierwsze dramatyczne chwile okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej. Jej wuj, który był prezesem Stronnictwa Narodowego na tym obszarze, został aresztowany w 1941 r., razem z nim wielu mężczyzn majątku, w tym również brat Basi. Najpierw trafili na przesłuchania przez gestapo, potem w efekcie trafili do Oświęcimia. Ten Oświęcim przeżył tylko jej brat, który w odpowiednim momencie został jeszcze wyciągnięty z obozu koncentracyjnego - mówił Tomasz Karasiński.

Posłuchaj
22:46 pollki.mp3 Tomasz Karasiński o Barbarze Otwinowskiej ("Polki") 

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił również uwagę, że "jako patronkę rodzice wybrali jej imię Barbara, czyli patronkę ludzi podziemia". - Ona z tym podziemiem chyba była związana przez całe życie. Od samego początku działała w różnych strukturach konspiracyjnych aż do tego samego końca, a także w tym okresie już powojennym. Imię było jak najbardziej trafne dla naszej bohaterki - wskazał.

Czytaj również:

* * *

Audycja: "Polki"

Prowadzi: Magdalena Merta

Gość: Tomasz Karasiński (Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenie Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław")

Data emisji: 04.12.2021

Godzina emisji: 08.06

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem