more_horiz

Pisarka z powołaniem. Historia Ewy Szelburg-Zarembiny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 09:07
Ewa Szelburg-Zarembina pisała z niezwykłą prostotą, a w swoich tekstach przywoływała wspomnienia z dzieciństwa. Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska w najnowszym odcinku audycji "Polki" na antenie Polskiego Radia 24 przypomniały postać jednej z najbardziej znanych autorek powieści dla dzieci.
Ewa Szelburg-Zarembina jest najbardziej znana z twórczości dla dzieci i młodzieży
Ewa Szelburg-Zarembina jest najbardziej znana z twórczości dla dzieci i młodzieżyFoto: PAP

Ewa Szelburg-Zarembina (właśc. Irena Ewa Szelburg) to polska powieściopisarka, najbardziej znana z twórczości dla dzieci i młodzieży. Urodziła się w 1899 r. w Bronowicach w domu ogrodnika i krawcowej.

- Dzieciństwo przyszłej pisarki dla dzieci nie było zbyt bogate. Można powiedzieć, że po prostu było biedne, ale jednak chyba było najszczęśliwszym okresem w jej życiu, bo w swoich opowiadaniach bardzo często je przywołuje - oceniła Maryna Miklaszewska.

Dom pisarki był wypełniony książkami. Mała Irenka już w wieku czterech lat umiała czytać i podejmowała pierwsze próby tworzenia wierszyków, którym już wtedy towarzyszyła charakterystyczna dla autorki prostota. W wieku 13 lat pod pseudonimem "Wiewiórka" wygrała konkurs pisarski, a jej tekst został opublikowany w prasie. Anegdota mówi, że ojciec Irenki wyciął z gazety nagrodzony tekst córki i do końca swojego życia nosił go w portfelu.

Dorosłe życie

Rodzice Ireny dostrzegli talent dziecka i chcieli zapewnić jej odpowiedni wykształcenie kierunkowe. W 1916 r. dziewczynka ukończyła gimnazjum Władysława Kunickiego w Lublinie, po czym ze względu na trudną sytuację rodzinną, została nauczycielką. Fakt, że nie ukończyła studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim był jej kompleksem do końca życia.

Irena Szelburg dwukrotnie była mężatką. Co ciekawe, jej pierwszy wybranek - Jerzy Ostrowski - bardzo dobrze znał się z drugim mężem pisarki - Jozefem Zarembą. Po rozpadzie pierwszego małżeństwa Ireny, panowie tworzyli nawet wspólnie podręczniki szkolne.

Ewa Szelburg-Zarembina była pierwszym kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu. Obecnie jest patronką kilku szkół. Pisarka zmarła w 1986 r. w Warszawie.

Posłuchaj
23:50 PR24_mp3 2022_01_15-08-06-16.mp3 Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o życiu Ewy Szelburg-Zarembiny ("Polki"/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"

Prowadziły: Magdalena MertaMaryna Miklaszewska

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 08.06

ng

Zobacz także

Zobacz także