Antonina Domańska, autorka "Historii żółtej ciżemki"

2022-01-22, 08:10

Antonina Domańska, autorka "Historii żółtej ciżemki"
Antonina Domańska dała się poznać przede wszystkim jako autorka powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Foto: Domena Publiczna

W audycji przypomniana została postać pisarki Antoniny Domańskiej, która dała się poznać jako autorka powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Jej osoba posłużyła też Stanisławowi Wyspiańskiemu do wykreowania postaci Radczyni w "Weselu". 

Posłuchaj

Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o Antoninie Domańskiej (Polki)
+
Dodaj do playlisty

Antonina Domańska (z Kremerów) urodziła się w 1853 r. w Kamieńcu Podolskim. Dała się poznać przede wszystkim jako autorka powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Szczególnie interesowała ją historia. W swoich utworach dokładnie odtwarzała obyczaje, postacie i rys historyczny świetności I Rzeczpospolitej. Dzięki akcji starannie odtwarzającej przeszłość mamy wrażenie niejako przeniesienia się do tamtych czasów. Zasługą pisarki jest też wzbogacanie utworów wątkami sensacyjnymi.

Właściwy debiut literacki Antoniny Domańskiej przypada na rok 1890. Wtedy to na łamach "Wieczorów Rodzinnych" ukazały się jej opowiadania. Od tamtego czasu tworzyła przede wszystkim opowiadania i powieści historyczne dla dzieci. Spod jej pióra wyszły takie powieści jak chociażby: "Historia żółtej ciżemki", "Paziowie króla Zygmunta", "Hanusia Wierzynkówna", "Przy kominku", "Trzaska i Zbroja", "Królewska niedola", "Złota przędza".

Posłuchaj

Magdalena Merta i Maryna Miklaszewska o Antoninie Domańskiej (Polki) 21:32
+
Dodaj do playlisty

"Historia żółtej ciżemki" doczekała się przeniesienia na duży ekran, znajdowała się też w kanonie lektur dla piątych klas szkoły podstawowej. Co ciekawe, osoba Antoniny Domańskiej posłużyła Stanisławowi Wyspiańskiemu do wykreowania postaci Radczyni w "Weselu".

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Polki"

Prowadziły: Magdalena MertaMaryna Miklaszewska

Data emisji: 22.01.2022

Godzina emisji: 8.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej