more_horiz

"Niezwykłe ciepło i dobroć". Roman Dziewoński mierzy się z mitem Kaliny Jędrusik

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 10:36
W dzisiejszych czasach, kiedy sensacja goni sensację, i tylko tym się niektórzy żywią, [Kalina Jędrusik] byłaby wdzięcznym obiektem, natomiast kompletnie nie o to chodziło. Po prostu są osoby, które mają pewien rodzaj wdzięku, czaru, emanujący z nich. Potrafią także z tego skorzystać w słusznej sprawie. I na pewno taką osobą, postacią w środowisku, i nie tylko, była Kalina Jędrusik - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Dziewoński, dziennikarz i reżyser.
Roman Dziewoński podkreślił, że Kalina Jędrusik była osobą niezwykle ciepłą i dobrą. W audycji starał się obalić mit, który wokół aktorki narósł
Roman Dziewoński podkreślił, że Kalina Jędrusik była osobą niezwykle ciepłą i dobrą. W audycji starał się obalić mit, który wokół aktorki narósłFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tydzień temu obchodziliśmy 92 rocznicę urodzin Kaliny Jędrusik. Wybitna aktorka, wspaniała wokalistka, na zawsze wpisała się w polską kulturę. Swoimi wykonaniami utworów z Kabaretu Starszych Panów wzbudzała śmiech, ale też wzruszenie. O aktorce mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz i reżyser Roman Dziewoński.

Kalina Jędrusik - dziś byłaby "wdzięcznym tematem" medialnym?

Gość PR24 podkreślił, że Kalina Jędrusik miała wyjątkową osobowość, która górowała nad wszystkimi pozostałymi jej cechami. Jak zauważył, "chcieliby niektórzy tylko o tym mówić". - W dzisiejszych czasach, kiedy sensacja goni sensację, i tylko tym się niektórzy żywią, [Kalina Jędrusik] byłaby wdzięcznym obiektem, natomiast kompletnie nie o to chodziło - mówił Roman Dziewoński.

- Po prostu są osoby, które mają pewien rodzaj wdzięku, czaru, emanujący z nich. Potrafią także z tego skorzystać w słusznej sprawie. I na pewno taką osobą, postacią w środowisku, i nie tylko, była Kalina Jędrusik - opowiadał Roman Dziewoński.

"Pamiętam niezwykłe ciepło"

Dziennikarz wspominał, jak poznał Kalinę Jędrusik jako mały chłopiec. Był obecny podczas nagrywania przedostatniego Kabaretu Starszych Panów. Kalina Jędrusik usiadła obok niego i powiedziała mu, że za chwilę ma na tej scenie śpiewać piosenkę "SOS".

- Pamiętam niezwykłe ciepło, powiedziałbym - może to trochę niemodne - dobroć. Tym bardziej, że wszystkie sensacje na temat Kaliny Jędrusik z dobrocią i ze skupieniem się nad kimś drugim - w takim popularnym rozumieniu tych słów - właściwie nie istnieją - mówił Roman Dziewoński. Przytoczył opowieść Jerzego Turka, który pozostawał niezwykle wdzięczny Kalinie Jędrusik za jej ciepło, dobroć i oddanie w czasie, kiedy umierał jego syn.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:02 PR24_mp3 2022_02_12-08-06-13_Polki.mp3 Roman Dziewoński o Kalinie Jędrusik ("Polki" / PR24)

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzi: Magdalena Merta
Gość: Roman Dziewoński (dziennikarz muzyczny, reżyser)
Data emisji: 12.02.2022
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także