more_horiz

Halina Donath ps. Kotka. "Wzięła udział w powstaniu z troski o matkę"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 09:05
- Nigdy nie zapominała o swoich kolegach, towarzyszach, również o ludności cywilnej, która zachowywała się bardzo życzliwie - mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Chada (prezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, członek zwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej).   
Powstanie Warszawskie
Powstanie WarszawskieFoto: z archiwum NAC

Halina Donath z domu Kossobudzka ps. Kotka, sanitariuszka. Urodziła się w 1926 roku w Radestowie na Pomorzu. Zmarła 1 sierpnia 2011 roku, w 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Została pochowana na Starych Powązkach 11 sierpnia 2011 roku, w 67. rocznicę zakończenia walk powstańczych na Ochocie.

Jej postać w kontekście zaangażowania się w Powstanie Warszawskie wspominał prezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego Mirosław Chada. - Do środowiska IV obwodu Armii Krajowej w 2007 roku zaprosił mnie pan Wojciech Jarosław Marcinkiewicz. Pani Halinka była jedną z piękniejszych, mądrzejszych dobrych dusz tego zacnego grona przyjaciół. 

Jak przypomniał gość audycji, Kossobudzka poszła do powstania razem z mamą, ponieważ jedna o drugą się obawiała. - Obie były sanitariuszkami na Reducie Wawelskiej przez 11 dni walk, które niekiedy uważa się za krótki okres. Ochota była dzielnicą zewnętrzną i naprawdę te 11 dni pozwoliło przygotować się do obrony takim dzielnicom jak Śródmieście czy Starówka - dodał. 

Pani Halina spędziła trzy dni w kanałach, błądząc, bo nie potrafili odnaleźć wyjścia we właściwym miejscu. Przez trzy dni była na Zieleniaku [róg ul. Grójeckiej i Opaczewskiej - przyp. red.], gdzie cudem uniknęła rozstrzelania, uciekła Kamińskiemu, a był już na nią wydany wyrok. Zachowała się bardzo hardo w stosunku do tego podłego człowieka.  

- W czasach, kiedy ja poznałem panią Halinkę, to na spotkaniach w miejscach ważnych dla obrony Ochoty opowiadała, jakie rozgrywały się tutaj wydarzenia, ile osób pomagało bronić punktów istotnych tak naprawdę dla całej Warszawy - mówił prezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.  

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:33 PR24 2022_06_18-08-06-13.mp3 Mirosław Chada o Halinie Donath ("Polki") 

***

Audycja: "Polki"

Prowadząca: Magdalena Merta

Gość: Mirosław Chada (prezes Zarządu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, członek zwyczajny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej)

Data emisji: 18.06.2022

Godzina emisji: 08.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także