more_horiz

Małgorzata Żaryn o Marynie Mniszchównej: swoim życiorysem mogłaby obdarować kilka kobiet

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 08:42
- Myślę, że musiała ona być w strasznym stanie zaufania do ojca. Przyjęła jego wolę bez protestów i wyszła za wybranego jej partnera - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn. Tym samym opisała początek politycznej kariery Maryny Mniszchównej.
Koronacja Maryny Mniszchówny według obrazu na zamku w Wiśniowcu
Koronacja Maryny Mniszchówny według obrazu na zamku w WiśniowcuFoto: muzhp.pl

Bohaterem audycji "Polki" była Maryna Mniszchówna, która jako jedyna Polka, została carycą Rosji. Była ona czwartą córką wojewody sandomierskiego, Jerzego Mniszcha i Jadwigi z Tarłów. Rodzina Mniszchów, z której pochodziła, wywodzi się z Królestwa Czech. Jej dziadek Mikołaj Mniszech przybył w XVI wieku do Małopolski z Moraw.

Polka na rosyjskim tronie

Małgorzata Żaryn, opowiadając o bohaterce audycji, podkreśliła, że jest to wyjątkowa postać, która wiele przeżyła. - Swoim życiorysem mogłaby obdarować trzy albo cztery kobiety. Jest to także wstrząsający życiorys. Urodziła się w rodzinie Mniszków, gdzie była oczkiem w głowie swojego ojca. Wychowywana była wśród surowych reguł, ale nagle jej ojciec wpadł na pomysł wydania swojej córki za człowieka, o którym nic nie wiedzieli - powiedziała.

Taki stan niewiadomej, który później okazał się przepustką na rosyjskie salony, był sprawdzianem lojalności i zaufania Maryny do swojego ojca i rodziny. - Myślę, że musiała ona być w strasznym stanie zaufania do ojca. Przyjęła jego wolę bez protestów i wyszła za wybranego jej partnera. Umowa stanowiła jednak, że do ślubu dojdzie, kiedy Dymitr zostanie carem. Tak się ostatecznie stało i Polska oraz rodzina Mniszków wzbogaciła się o nowe ziemie - powiedziała Małgorzata Żaryn.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
21:12 PR24 2022_08_06-08-07-06.mp3 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Marynie Mniszchównej (Polki)

***

Audycja: Polki

Prowadzące: Magdalena MertaMałgorzata Żaryn

Data emisji: 06.08.2022 r.

Godzina emisji: 08.07

dz

Zobacz także

Zobacz także