Niezrównana portrecistka. Poznaj historię Anny Marii Bilińskiej
- Anna Maria Bilińska-Bohdanowicz poza wykształceniem odebrała także bardzo rozbudowane wychowanie patriotyczne. Dostała bardzo mocny zastrzyk, fundament swojej tożsamości, który później widoczny był w jej dalszych losach - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn.
2022-10-29, 07:23
Rozmowa poświęcona została postaci Anny Marii Bilińskiej-Bohdanowicz. To wybitna, choć nieco zapomniana polska malarka. Była niezrównaną portrecistką, której obrazy święciły triumfy na całym świecie.
"Niezwykły talent artystyczny"
Przyszła na świat w Złotopolu na Ukrainie w 1854 roku jako córka polskiego lekarza praktykującego w Kijowie i na terenie Kijowszczyzny. Już w młodości ujawniła niezwykły talent artystyczny - nie tylko plastyczny, ponieważ w latach 1875-1877 studiowała w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Była pierwszą Polką, która legitymowała się akademickim wykształceniem artystycznym.
- Trzeba zaznaczyć, że akademickie wykształcenie artystyczne wtedy to nie to samo, co dziś - powiedziała Małgorzata Żaryn. - Kobiety w Polsce niestety nie mogły studiować na Akademii Sztuk Pięknych, więc żeby to zrobić, Anna Maria Bilińska musiała wyjechać do Paryża.
"Wybór między fortepianem a sztalugą"
Dodała, że artystka była "niezwykle utalentowana i miała wielki problem, aby wybrać pomiędzy fortepianem a sztalugą".
REKLAMA
- Poza wykształceniem odebrała także bardzo rozbudowane wychowanie patriotyczne - podkreśliła Małgorzata Żaryn. Dodała, że artystka "dostała bardzo mocny zastrzyk, fundament swojej tożsamości, który później widoczny był w jej dalszych losach".
Więcej o życiu artystki w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Polki
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Merta
Gość: Małgorzata Żaryn
Data emisji: 29.10.2022
Godzina emisji: 08.07
REKLAMA
jb/pp/kor
REKLAMA