"Była osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej". Uczennica wspomina Irenę Dubilską
- Kiedy wchodziło się do pani profesor, to jakby wchodziło się do innego świata. Miała niesamowicie urządzony salonik, pełen starych mebli, w którym tchnęło sztuką, tchnęło kulturą. Stał tam wielki fortepian, koncertowy, albo prawie koncertowy - mówiła w Polskim Radiu 24 skrzypaczka Sylwia Konopka-Brych, wspominając Irenę Dubilską. - Była osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej, a jednocześnie uwielbiała grać - dodała.
2022-06-04, 09:05
Gość Polskiego Radia 24 wspominała postać Ireny Dubilskiej. - Pod skrzydła pani profesor trafiłam, mając 13 lat - mówiła uczennica zmarłej artystki. - W momencie, gdy udało mi się trafić do profesor, już miałam osiągnięcia w postaci 1. nagród na konkursach ogólnopolskich - podkreśliła, by zaznaczyć, że Irena Dubilska nie uczyła najmłodszych uczniów.
Muzyka, kultura, sztuka
Swoje lekcje i spotkania z Ireną Dubilską, gość "Polek" wspomina, jako "odciskające wielkie wrażenie". - Kiedy wchodziło się do pani profesor, to jakby wchodziło się do innego świata. Miała niesamowicie urządzony salonik, pełen starych mebli, w którym tchnęło sztuką, tchnęło kulturą. Stał tam wielki fortepian, koncertowy, albo prawie koncertowy - przypominała.
Jak mówiła, Irena Dubilska była "osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej", a jednocześnie uwielbiała grać. - Kiedyś czekałam na podwórku, u niej były uchylone okno i z mieszkania dochodziły dźwięki sonat na skrzypce Bacha. najpierw jedna fuga, potem następna, i jeszcze jedna... Okazało się, że pani profesor siedziała w salonie i grała. To było bardzo częste, że jak się przychodziło na lekcje, to słychać było jak ćwiczy. Mimo podeszłego wieku, grała na bardzo wysokim poziomie - przypomniała Sylwia Konopka-Brych.
Nauczycielka wybitnych uczniów
Irena Dubilska była polską skrzypaczką i pedagog. Jako pierwsza wykonywała skrzypcowe utwory Karola Szymanowskiego, z którymi koncertowała w kraju i za granicą. Od 1913 prowadziła działalność pedagogiczną, od 1919 była profesorem konserwatorium, a następnie PWSM w Warszawie. Od 1946 wykładała w PWSM w Łodzi. Wykształciła wielu wybitnych uczniów, m.in. Piotra Janowskiego, Wandę Wiłkomirską i Stefana Rachonia. Była jurorem konkursów skrzypcowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie, a także konkursów m.in. w Genewie, Lipsku i Bukareszcie.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Milena Pioruńska - Młody Muzyk Roku 2022
- Ida Haendel - cudowne dziecko skrzypiec z Chełma [POSŁUCHAJ]
- SEKUNDa z Nagrodą Programu 2 Polskiego Radia. Festiwal "Nowa Tradycja" 2022
***
Audycja: "Polki"
Prowadząca: Magdalena Merta
Gość:Sylwia Konopka-Brych (skrzypaczka)
REKLAMA
Data emisji: 4.06.2022
Godzina emisji: 8.06
mbl
REKLAMA