more_horiz

"Niezwykle znana i ceniona historyk". Prof. Żaryn wspomina prof. Annę Sucheni-Grabowską

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:59
- Osiągnięcia naukowe prof. Anny Sucheni-Grabowskiej były niebagatelne, przede wszystkim w zakresie historii i ustroju I RP. Jak poznawaliśmy się w połowie lat 80., to już wtedy uchodziła ona za niezwykle znaną i cenioną historyk - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk i dyrektor Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jan Żaryn.
Prof. Żaryn o życiu i działalności prof. Anny Sucheni-Grabowskiej: niezwykle znana i ceniona historyk
Prof. Żaryn o życiu i działalności prof. Anny Sucheni-Grabowskiej: niezwykle znana i ceniona historykFoto: PR24/AK

30 lipca 2022 r. przypada 10. rocznica śmierci Anny Sucheni-Grabowskiej - profesor historii, a także więźniarki politycznej doby stalinizmu i działaczki opozycji demokratycznej. Na antenie Polskiego Radia 24 przybliżono postać wybitnej polskiej uczonej.

Jak przypomniały prowadzące, bohaterka audycji przyszła na świat 12 sierpnia 1920 r. w Gidlach pod Radomskiem. Jej ojciec był konstruktorem i właścicielem fabryki narzędzi rolniczych. Kobieta miała też dwie siostry - Marię i Barbarę.

Anna Sucheni-Grabowska przed wojną zdążyła zdać egzamin maturalny w Warszawie i podjęła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z wybuchem wojny włączyła się w działalność konspiracyjną i działała w niej tak skutecznie, że jej nazwisko w czasie Powstania Warszawskiego trafiło na sporządzoną przez Gestapo listę 30 najbardziej poszukiwanych osób.

"Niezwykle znana i ceniona historyk"

Jak powiedział prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, osiągnięcia naukowe prof. Anny Sucheni-Grabowskiej były niebagatelne, przede wszystkim w zakresie historii i ustroju I RP. - Jak poznawaliśmy się z profesor w połowie lat 80., to już wtedy uchodziła ona za niezwykle znaną i cenioną historyk - wskazał.

Gość audycji dodał, że fenomen uczonej polegał przede wszystkim na tym, że "potrafiła ona przedstawić ustrój I RP jako ustrój, który formuje postawy obywatelskie szlachty polskiej".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:17 PR24_mp3 2022_07_30-08-08-10.mp3 Prof. Jan Żaryn o życiu i działalności prof. Anny Sucheni-Grabowskiej ("Polki"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Polki

Prowadzące: Magdalena MertaMałgorzata Żaryn

Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, dyrektor Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)

Data emisji: 30.07.2022 r.

Godzina emisji: 08.07

ng

Zobacz także

Zobacz także