"Solidarność i mobilizacja". Prof. Walewski o pracy personelu Narodowego Instytutu Onkologii w czasie pandemii

- Instytut funkcjonuje dzięki ofiarności całego zespołu, lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników. Nie zetknąłem się z sytuacją unikania pracy, wręcz przeciwnie widzę ofiarność i nie liczenie się z kosztami, jakie trzeba ponosić, by tę pracę wykonać. Jest solidarność i mobilizacja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

2020-10-18, 17:54

"Solidarność i mobilizacja". Prof. Walewski o pracy personelu Narodowego Instytutu Onkologii w czasie pandemii

Onkolodzy i organizacje pacjentów apelują, żeby z powodu nowej fali zakażeń koronawirusem pacjenci nie odraczali diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego. Należy kontynuować rozpoczętą terapię. Dla zdrowia wielu osób zaniechanie tego może być groźniejsze niż skutki pandemii COVID-19.

Powiązany Artykuł

SZPITAL PIX_1.jpg
MFiPR: dodatkowe pieniądze z UE dla służby zdrowia na walkę z pandemią

Prof. Jan Walewski zaznaczył, że do tej pory Instytut w czasie pandemii utrzymywał opiekę nad pacjentami na niezmienionym poziomie. - Od marca aż do tej pory staraliśmy się pełnić naszą misję i nie ograniczać zarówno diagnostyki, jak i leczenia, zarówno jeśli chodzi o chirurgię, napromienianie i leczenie systemowe. Czas w którym obniżyliśmy liczbę zabiegów był krótki, to były dwa tygodnie w kwietniu, ale szybko wróciliśmy do poziomu wyjściowego. Porównując rok 2019 do 2020 nie zmniejszyliśmy aktywności - stwierdził.

- Ostatnie uderzenie epidemii może zmienić naszą sytuację, będziemy musieli przejść na tryb awaryjny i utworzyć oddziały dla chorych na nowotwory, którzy są również zakażenie koronawirusem lub chorzy na Covid-19 i jednocześnie leczyć ich z choroby wirusowej i nowotworowej. Tworzymy oddział opieki onkologicznej dla zakażonych wirusem - dodał profesor.

Posłuchaj

18.10.20202 prof. Jan Walewsk (Polskie Radio 24 / Pro publico) 22:49
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji zwracał uwagę na zagrożenie płynące w związku z epidemią koronawirusa dla sytemu opieki zdrowotnej, którą objęci są pacjenci onkologiczni. - Chorzy z nowotworem będą w większym stopniu zaawansowania choroby, co za tym idzie, trudniej będzie ich wyleczyć. Mogą być gorsze skutki chorób nowotworowych. Staramy się do tego nie dopuścić - zapewniał.

REKLAMA

Czytaj także:

Onkolodzy i organizacje pacjentów obawiają się, że część pacjentów może z tego powodu się zniechęcić do badań diagnostycznych oraz leczenia w razie wykrycia choroby nowotworowej. Tak było w czasie lockdownu, kiedy spadła liczba wydawanych kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego).

***

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

REKLAMA

Gość: prof. Jan Walewski (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie)

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej