more_horiz

"W zwalczaniu pedofilii nie ma miejsca na relatywizowanie". Rzecznik Praw Dziecka o słowach o. Tadeusza Rydzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 17:55
- Słowa o. Rydzyka były niepotrzebne i niestosowne. Nigdy i nigdzie nie powinny takie słowa paść, a już szczególnie z ust osób, które w pewien sposób kształtują nasz przekaz i moralność społeczną - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk podczas mszy świętej z okazji obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Toruń, 05.12.2020.
Założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk podczas mszy świętej z okazji obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Toruń, 05.12.2020.Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W sobotę w Toruniu podczas uroczystości z okazji 29. rocznicy Radia Maryja dyrektor rozgłośni nazwał biskupa Edwarda Janiaka "współczesnym męczennikiem mediów".

TRydzyk-Prymas_1200.jpg
Interwencja Prymasa Polski i wyjaśnienia o. Rydzyka. Komentarze po słowach dyrektora Radia Maryja

 "Zwróćmy uwagę na to, co mówią, i nie dajmy się (...); to, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył, a kto nie ma pokus" - mówił o. Rydzyk. W obchodach uczestniczyli, oprócz Mikołaja Pawlaka, m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i szef MON Mariusz Błaszczak.

"Pokusa nie tłumaczy przestępstwa"

Mikołaj Pawlak przypominał, że w sprawie słów o. Rydzyka zajął jasne stanowisko. - Pokusa nie tłumaczy przestępstwa, to trzeba jasno powiedzieć. W zwalczaniu pedofilii musimy być jednoznaczni, nie ma miejsca na żadne relatywizowanie. Moja reakcja była absolutnie jednoznaczna - podkreślił.

Rzecznik zauważył, że można mówić o pewnej refleksji u o. Rydzyka, wyrażonej w artykule zamieszczonym w "Naszym Dzienniku".  - Jestem w stanie to zrozumieć, przyjmuję to. Jednocześnie cała moja działalność wskazuje na to, że walczę z przestępstwami, a już szczególnie pedofilią. Wszyscy jesteśmy zgodni w tym, że przestępstwa i ich ukrywanie nie może mieć miejsca, musimy to zwalczać - podkreślił.

Posłuchaj
24:06 _PR24_AAC 2020_12_13-16-35-06.mp3 13.12.2020 Mikołaj Pawlak (Polskie Radio 24 / Pro publico)

- Ta wypowiedź o. Rydzyka dotknęła przede wszystkim osoby, które były pokrzywdzonymi. Musimy dbać o najsłabszych, na pewno musi być jednoznaczne potwierdzenie, że walczymy z przestępstwem, musimy skazywać przestępców, co też wyraził o. Rydzyk w swojej wypowiedzi i przeprosinach. Mam nadzieję, że wszyscy razem będziemy tak postępowali - mówił Mikołaj Pawlak.

"Nie możemy pozwalać na relatywizowanie pedofilii"

Gość audycji stwierdził, że należy być w sprawach pedofilii pryncypialnym i zwalczać przestępczość we wszystkich kręgach. - Nie możemy postępować w sposób, który dopuszczałby gdziekolwiek relatywizowanie, tym bardziej że mamy do czynienia z ostatecznymi decyzjami władzy kościelnej, papieża Franciszka - powiedział.

Czytaj także:

- W przypadku wypowiedzi o. Rydzyka niestosowne, i to jest delikatne słowo, było branie w obronę kogokolwiek, szczególnie że była to rocznica mediów toruńskich i na tym powinno być skupienie, nie na dygresjach, które dotknęły wiele osób i wielu postawiły w złym świetle, innych w niezręcznej sytuacji. Musimy się szanować i dążyć do dobra, a nie pozwalać na relatywizowanie trudnych spraw - komentował.

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

***

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka 

Data emisji: 13.12.2020

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także