"Stalin zażądał powtórzenia ceremonii kapitulacji Niemiec". Wenklar o różnicach w dacie zakończenia II wojny
- Sam dzień podpisania kapitulacji przez III Rzeszę, dla przeciętnego Europejczyka, nie miał znaczenia, bo niezależnie od daty, był to i tak moment wielkiej radości - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Wenklar z krakowskiego oddziału IPN.
2021-05-09, 17:15
Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym obchodzony w Polsce 8 maja. Był on wcześniej obchodzony 9 maja, jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności. Święto państwowe obchodzone 9 maja w byłym bloku wschodnim oraz 8 maja m.in. w Czechach, we Francji i w Polsce, upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie.
Powiązany Artykuł
"Znamy decydentów, ale są luki w wiedzy o jej wymiarze". Wasilewski o zbrodni katyńskiej
Gość PR24 przypomniał, że całe zamieszanie z powyższymi datami, wynika z chęci podkreślania przez Józefa Stalina roli Sowietów na świecie. - Tak naprawdę Niemcy skapitulowały 7 maja i tego dnia we Francji podpisano kapitulację, a na jej mocy, 8 maja o godzinie 23.01, miały ustać wszelkie działania i tak też się stało - podkreślił.
Powtórzenie ceremonii
Dodał, że Józef Stalin nie był zadowolony a takiej kapitulacji, uważał bowiem iż towarzyszy jej zbyt mała oprawa. - Był niezadowolony z faktu, że to nie on dyktował tu warunki co do tego, kiedy dokładnie kapitulacja ma się odbyć, zażądał więc powtórzenia ceremonii następnego dnia - przypomniał dr Michał Wenklar.
Dodał, że druga ceremonia kapitulacji, odbyła się późnym wieczorem czasu środkowoeuropejskiego, a ponieważ między Berlinem a Moskwą istnieją dwie godziny różnicy czasu, stąd jak przypomniał historyk IPN, w ZSRR było już po północy.
REKLAMA
Posłuchaj
Audycja: "Pro publico"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: dr Michał Wenklar (krakowski oddział IPN)
Data emisji: 09.05.2021
REKLAMA
Godzina: 16:35
Polecane
REKLAMA