more_horiz

Kierownik kliniki otorynolaryngologii: po COVID-19 pojawiają się uszkodzenia słuchu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 17:50
- Mamy takie skutki, które są czasem niezbyt istotne dla zdrowia w ogólnym ujęciu. Jednak dla samopoczucia pacjenta są to niezwykle trudne sytuacje, ponieważ patomechanizm infekcji wirusowej w COVID-19 jest trudny do zdefiniowania, ale widzimy po pacjentach, którzy przeszli tą infekcję, że pojawiają się bardzo dziwne uszkodzenia słuchu. Są one trudne do "naprawy", w sensie leczenia zachowawczego. Często wymagają już aparatowania, czyli protez narządu słuchowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik katedry i kliniki otorynolaryngologii w szpitalu na Banacha. 
Badanie słuchu
Badanie słuchuFoto: Bee Bonnet/shutterstock

O wpływie pandemii koronawiursa na funkcjonowanie placówek medycznych mówił kierownik katedry i kliniki otorynolaryngologii w szpitalu na Banacha. 

W ocenie rozmówcy PR 24, niewątpliwie jest tak, że wydolność służby zdrowia jest "ograniczona". - Jeżeli lekarze zajmują się pacjentami z COVID-19 to nie mogą w tym czasie zajmować się innymi chorymi - mówił.  

Polish Deputy Health Minister Waldemar Kraska Polish Radio photo.jpg
"Do szpitali trafiło już ponad 10 tys. osób". Wiceminister zdrowia o czwartej fali koronawirusa w Polsce

- W aktualnej sytuacji jesteśmy zobowiązani przez dyrekcję szpitala do zapewnienia czterech łóżek covidowych dla naszych pacjentów. W szpitalu klinicznym na Banacha jest polityka, abyśmy potrafili pogodzić nasze obowiązki zapewnienia bardzo specjalistycznej opieki dla ludzi z różnymi chorobami, głównie onkologicznymi, ale również z takimi, których nikt inny nie leczy w Polsce, z potrzebami pacjentów zakażonych koronawirusem - stwierdził prof. Niemczyk.  

Jak podkreślił gość audycji, na chwilę obecną sytuacja wydaje się być "stabilna". - Nie mamy takich obciążeń, które blokują nam dostęp do bloku operacyjnego. Jednak w klinikach internistycznych - dwie spośród klinik na Banacha są właściwie całkowicie zamknięte dla pacjentów z zewnątrz, ponieważ są wyłącznie przeznaczone dla chorych na COVID-19 - zaznaczył. 

Posłuchaj
23:37 PR24_mp3 2021_11_14-16-36-06.mp3 Prof. Kazimierz Niemczyk o wpływie pandemii na otorynolaryngologię ("Pro publico")  

Jakie są skutki po zachorowaniu na COVID-19 u pacjentów laryngologicznych? 

- Pojawiają się trudne do definiowania zaburzenia równowagi, które jak widzimy z praktyki klinicznej trudno ująć w klasyczne jednostki chorobowe - podkreślił lekarz. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Pro publico"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Kazimierz Niemczyk (WUM, kierownik katedry i kliniki otorynolaryngologii w szpitalu na Banacha) 

Data emisji: 14.11.2021

Godz. emisji: 16.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także