more_horiz

Narastający problem samobójstw wśród dzieci. Psycholog: to pokazuje, że świat dorosłych nie spełnia swojej roli

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 18:44
- To jest zatrważająca statystyka, która mówi o tym, że świat dorosłych niekoniecznie spełnia swoją rolę. Poczynając od rodziców, a kończąc na decydentach, którzy określają sposób działania systemu ochrony zdrowia w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Rowiński (psycholog, UKSW). 
Psycholog podkreśla, że statystki samobójstw wśród najmłodszych są zatrważające
Psycholog podkreśla, że statystki samobójstw wśród najmłodszych są zatrważające Foto: shutterstock.com

O 134 proc. zwiększyła się liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w grupie wiekowej 13-18 lat między 2013 a 2020 r. w Polsce. W 2013 r. osoby z tej grupy wiekowej podjęły 348 prób samobójczych, podczas gdy w 2020 r. – 814 - podają policyjne statystyki. 

Psycholog podkreślił, że jest to problem narastający z różnych względów.

- Szacuje się, że obszar chorób psychicznych plasuje się zaraz po onkologii i kardiologii. W niektórych wypadkach, tak jak patrzymy na statystyki KGP, to może się okazać, że więcej dzieci popełnia próby samobójcze i umiera z powodu samobójstw, niż w wypadkach drogowych - zaznaczył.       

Gość audycji skomentował również wzrost zachorowań na depresję. - Tutaj nakładają się dwie rzeczy. Pierwsza to modernizacja i procedury lecznicze w innych chorobach- onkologicznych, czy kardiologicznych, z którymi medycyna coraz lepiej sobie radzi. Mam jednak wrażenie, że jeżeli chodzi o psychiatrię i leczenie psychiatryczne, to postęp medycyny jest dużo mniejszy - nie nadąża za potrzebami populacji.

Posłuchaj
23:29 PR24_mp3 2021_12_19-16-36-02.mp3 Dr Tomasz Rowiński o problemie depresji i samobójstw wśród dzieci ("Pro publico") 

Kolejna przyczyna jest taka, że kwestie zmian cywilizacyjnych, relacji w rodzinie.

- Przypuszczam, że sprawa pandemiczna zkatalizowała pewne procesy, które były niepożądane, doprowadzi do takiej sytuacji, że zachorowań na depresję będzie więcej - ocenił rozmówca PR24.          

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: dr Tomasz Rowiński (psycholog, UKSW)

Data emisji: 19.12.2021

Godzina: 16.36

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem