more_horiz

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Wiceminister infrastruktury: zasady parkowania się nie zmieniają

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 18:40
- Jeżeli chodzi o parkowanie, od 21 września nic się nie zmieni. Przepisy, które wchodzą w życie dotyczą dróg nowoprojektowanych i są związane z zarządcą infrastruktury drogowej, który będzie musiał tę infrastrukturę tak zbudować lub przebudować, aby jednoznacznie przesądzić, czy chodnik służy tylko i wyłącznie pieszym czy jest również miejscem, na którym można pozostawić samochód - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Zasady parkowania dla użytkowników samochodów nie zmienią się po 21 września
Zasady parkowania dla użytkowników samochodów nie zmienią się po 21 września Foto: Shutterstock

Od 21 września wchodzi w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Jedna ze zmian dotyczy zasad parkowania. Jak wyjaśniał Rafał Weber użytkownicy, którzy w granicach prawa i obowiązujących znaków pozostawiają dziś pojazdy, nadal będą mogli to zrobić. Celem nowych przepisów jest uporządkowanie kwestii formalnych i prawnych dotyczących korzystania z chodnika, dotyczą one zarządców dróg.

W dalszym ciągu, jak ma to miejsce obecnie, będzie możliwe zatrzymanie lub postój kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t na drodze dla pieszych, m. in. pod warunkiem, że szerokość chodnika (a więc części składowej drogi dla pieszych, która pozostaje do dyspozycji pieszych) jest nie mniejsza niż 1,5 m.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym

Gość audycji podkreślał, że zarządcy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które porządkują funkcje poszczególnych części drogi, zwiększają ich czytelność, co w konsekwencji ma zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Kolejną zmianą w przepisach jest likwidacja mechanizmu redukcji liczby punktów karnych kierowców przez udział w specjalnych szkoleniach dla kierowców. Rafał Weber zwracał uwagę, że tego typu szkolenia nie przynoszą spodziewanych efektów, nie przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Ze szkolenia redukującego liczbę punktów obecnie może skorzystać kierowca, który posiada prawo jazdy przez okres minimum jednego roku i nie przekroczył liczby 24 punktów karnych. Kurs polega na jednorazowym spotkaniu z policjantem i psychologiem.

Posłuchaj
25:06 PR24_mp3 2022_09_04-16-35-20.mp3 Rafał Weber o nowelizacji prawa o ruchu drogowym (Polskie Radio 24 / Pro publico)

Zobacz także:

W dalszej części audycji poruszono również kwestie dotyczące rozbudowy infrastruktury drogowej, która ma pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników dróg. 

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Rafał Weber

Data emisji: 04.09.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także