more_horiz

Jarosław Papis: dobrze, żeby Izraelczycy poznali Polskę jako kraj otwarty

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 19:06
- Wyjazdy edukacyjne Izraelczyków do Polski to są wyjazdy tożsamościowe. Ale wydaje mi się, że można wypracować taki model, że obok wyjazdów tożsamościowych będą organizowane wyjazdy poznawcze. Aby poznać Polskę jako kraj dla większości Żydów w Izraelu będący krajem pochodzenia i pokazać Polskę w sposób, w jaki Polska na to zasługuje - jako Polskę otwartą - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva.
Jarosław Papis
Jarosław PapisFoto: PR24

W środę ambasador Izraela w Warszawie został wezwany na spotkanie do MSZ w związku ze swoimi wypowiedziami nt. izraelskich wycieczek do Polski. Od czerwca do Polski nie przyjeżdża izraelska młodzież. Wszystko po tym, jak strona polska zażądała, by dzieciom nie towarzyszyli uzbrojeni ochroniarze, bo jest to złamanie polskiego prawa. W odpowiedzi Izrael wstrzymał organizowane od kilku dekad wycieczki, a ambasador Ja'akow Liwne tydzień temu w czasie uroczystości w Sobiborze obwinił Polskę za całą sytuację.

"Wyjazdy tożsamościowe"

W Polskim Radiu 24 sprawę wyjaśniał i komentował Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva. Gość audycji "Pro publico" podkreślił, jak wielkie znaczenie dla Izraelczyków mają wycieczki do miejsc kaźni z czasów II wojny światowej. Jak tłumaczył, wyjazdy te mają charakter tożsamościowy - służą tej najważniejszej edukacji młodych Izraelczyków. Kładzie się na nie ogromny nacisk i przykłada do nich wielką wagę.

Jarosław Papis mówił także, że izraelska ochrona wyjazdów zorganizowanych grup z Izraela do krajów europejskich związana jest z zamachem na olimpiadzie w Monachium w 1972 roku i nie ma nic wspólnego ze strachem przed Polakami.

Spór polsko-izraelski uda się rozwiązać?

Wśród zarzutów strony polskiej wobec strony izraelskiej miały się także pojawiać pretensje o to, że młodzi Izraelczycy słuchają wyłącznie izraelskich przewodników, a Polacy nie mają wglądu w program edukacyjny tych wycieczek. - Wszyscy edukatorzy, którzy przyjeżdżają z tą młodzieżą do Polski, przechodzą specjalne kursy w Izraelu, kursy organizowane przez Yad Vashem. Te kursy trwają blisko dziewięć miesięcy. Na tych kursach edukatorzy uczą się historii Żydów w Polsce, uczą się historii Polski, uczą się historii Zagłady, ale uczą się też historii współczesnej Polski. (...) Uczestniczyłem w takich spotkaniach w Jerozolimie, gdzie obok tragicznej historii narodu żydowskiego w czasie Zagłady były specjalne naciski i pokazywanie tragedii narodu polskiego - mówił Jarosław Papis.

Podkreślił, że potrzebne jest także, aby młodzi Żydzi przyjeżdżający do Polski poznawali nie tylko historię Holokaustu, ale także współczesną Polskę. I trzeba znaleźć rozwiązanie - czy te tożsamościowe wyjazdy byłyby poszerzane o poznawanie Polski, czy też organizowano by inne wyjazdy, podczas których ta izraelska młodzież poznawałaby kraj - dla większości z nich - będący krajem ich przodków.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:03 PR24_mp3 2022_10_23-16-34-57_Papis.mp3 Jarosław Papis o sporze między Polską a Izraelem ws. przyjazdów edukacyjnych izraelskiej młodzieży do Polski ("Pro publico" / PR24)

* * *

Audycja: Pro publico
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Jarosław Papis (prezes Fundacji Hatikva)
Data emisji: 23.10.2022
Godzina emisji: 16.35

IAR/PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także