more_horiz

Kiedy rozpoczął się proces budowy państwa polskiego? Wyjaśnia w PR24 prof. Janusz Odziemkowski

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 18:00
- Kilka rzeczy sprawiło, że Niemcy jesienią 1916 r, nie bez sporów i wahań, sięgnęli po kartę polską. Wojskowi mówili, że jest potrzebny żołnierz polski, a politycy mówili o cenie tego - przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW. 
Kiedy rozpoczął się proces budowy państwa polskiego? Wyjaśnia w PR24 prof. Janusz Odziemkowski
Kiedy rozpoczął się proces budowy państwa polskiego? Wyjaśnia w PR24 prof. Janusz OdziemkowskiFoto: PAP/Adam Warżawa

Kiedy właściwie rozpoczął się proces budowy państwa polskiego? Czy był to rok 1918 czy może okres wcześniejszy? O tym mówił gość PR24. Jak przypomniał, był to moment gdy w 1916 r. Niemcy, którzy zaczynali mocno odczuwać straty wojenne, zaczęli się rozglądać za możliwością pozyskania "nowego mięsa armatniego", zwrócono więc uwagę na Polaków, ponieważ byliśmy w opiniach Zachodu narodem, który zawsze pójdzie walczyć tam, gdzie będzie szansa na "jakąś Polskę".

"Legiony jak brylancik"

Wystarczy bowiem Polakom coś pokazać i oni już pójdą walczyć dla Polski, bo to dla nich idea najważniejsza. Po drugie, Polacy to naród organicznie antyrosyjski, co oczywiście nie było prawdą, ale taką mieliśmy opinię, ponieważ powstania narodowe były kierowane przeciwko Rosji, cała nasza walka o niepodległość była przede wszystkim walką z Rosją. Trzecią rzeczą było to, że Polak uchodził za dobrego żołnierza, Legiony Polskie były na tle armii austriackiej jak brylancik - mówił prof. Janusz Odziemkowski.

"Oddaj hołd Bohaterom" - Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza wszystkich do wspólnego udziału w obchodach Narodowego Święta Nieodległości. Już 10 listopada na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oddany zostanie hołd bohaterom podczas uroczystego Capstrzyku o godz. 17.30.

W tym samym miejscu 11 listopada, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w południe, rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart, a po niej złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i Koncert Pieśni Patriotycznych. Od zmierzchu do północy na budynku Centralnej Biblioteki Wojskowej będzie można oglądać prezentację multimedialną poświęconą odzyskaniu Niepodległości.


Posłuchaj
12:38 PR24_mp3 2022_11_06-16-35-24.mp3 Kiedy rozpoczął się proces budowy państwa polskiego? Wyjaśnia w PR24 prof. Janusz Odziemkowski ("Pro publico")

***

Audycja: "Pro publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Janusz Odziemkowski (historyk z UKSW)

Data emisji: 06.11.2022

Godzina: 16:35 


Zobacz także

Zobacz także