more_horiz

Marszałek województwa lubelskiego: Unia Europejska stawia na rozwój najbiedniejszych regionów

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 17:35
- Unia Europejska to związek państw, który stawia na rozwój najbiedniejszych regionów, czyli na tak zwaną politykę spójności. Stąd ta bardzo wysoka alokacja środków na województwo lubelskie - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Jarosław Stawiarski: Unia Europejska to związek państw, który stawia na rozwój najbiedniejszych regionów.
Jarosław Stawiarski: Unia Europejska to związek państw, który stawia na rozwój najbiedniejszych regionów.Foto: shutterstock/Alexandros Michailidis

Województwo lubelskie jako pierwszy region w Polsce otrzymało akceptację Brukseli określającą wydatkowanie kwoty ponad 2 miliardów 400 milionów euro. Na antenie Polskiego Radia 24 marszałek województwa został zapytany o to gdzie i do kogo trafią te pieniądze.

"Pierwsze województwo w Polsce"

Jak podkreślił Jarosław Stawiarski, "to pierwsze województwo w Polsce, które podpisało z Komisją Europejską umowę dotyczącą nowego okresu programowania na lata 2021-2027". - Niech państwa nie zmyli rok 2021, ponieważ w Brukseli jesteśmy opóźnieni i ta siedmioletnia perspektywa powinna formalnie zacząć się w 2021 roku - wskazał. - Oficjalnie zacznie się teraz w 2022 w grudniu po podpisaniu tych umów - wyjaśnił.

- Dla województwa lubelskiego oznacza to kolejną, siedmioletnią perspektywę wydawania funduszy europejskich dla rozwoju naszego regionu - zaznaczył.

"Rozwój najbiedniejszych regionów"

Dodał, że "Unia Europejska to związek państw, który stawia na rozwój najbiedniejszych regionów, czyli na tak zwaną politykę spójności". - Stąd ta bardzo wysoka alokacja środków na województwo lubelskie - powiedział.

Jak podkreślił, "jesteśmy zaraz za województwem śląskim największym beneficjentem programów regionalnych w Polsce".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:05 proPublico.mp3 Jarosław Stawiarski: Unia Europejska to związek państw, który stawia na rozwój najbiedniejszych regionów (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Pro publico

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego

Data emisji: 25.12.2022

Godzina emisji: 16.35

jb

Zobacz także

Zobacz także