more_horiz

Sezon grypowy. Karczewski: zachęcam do szczepień, można to zrobić w każdym ośrodku zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 17:45
- Szczepić można się wszędzie, praktycznie w każdym ośrodku zdrowia. Każda zdrowa osoba może się zaszczepić, nie ma w tym względzie żadnych barier czy niedoborów szczepionek. Gorąco zachęcam do szczepień - podkreślił w Polskim Radiu 24 Stanisław Karczewski, lekarz i senator PiS. 
Stanisław Karczewski
Stanisław KarczewskiFoto: PR24

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego dotyczące zachorowań na grypę i RSV (wirus atakujący górne i dolne drogi oddechowe, najczęściej u dzieci w wieku do 5 lat). Pomiędzy 16 a 22 grudnia odnotowano blisko 300 tysięcy zakażeń wirusem grypy. Niemal połowa z tych osób to dzieci poniżej 14. roku życia. Jedna osoba zmarła.

Gość PR24 zachęca do szczepień. - Szczepić można się wszędzie, praktycznie w każdym ośrodku zdrowia. Każdy może się zaszczepić, nie ma w tym względzie żadnych barier czy niedoborów szczepionek. Gorąco zachęcam do szczepień - podkreślił Stanisław Karczewski. 

Zagrożenie dla dzieci

- Oczywiście, żeby się zaszczepić, trzeba być zdrowym, nie można mieć temperatury, kataru. Kiedy miałem dyżur u siebie w szpitalu, w pierwszy dzień świąt, przyjąłem rekordową liczbę pacjentów. Ponad 90 proc. z nich było z katarem, kaszlem i temperaturą. Ja się nie zaraziłem, bo się zaszczepiłem - dodał senator Prawa i Sprawiedliwości.

Jego zdaniem "każdy moment jest dobry na zaszczepienie się". - Trzeba pamiętać, że duże zagrożenie jest dla dzieci. Dzieci ciężej przechodzą zakażenia. Jeśli chorują, nie wolno tego bagatelizować, należy jak najszybciej się zgłosić do lekarza - apelował Stanisław Karczewski. 

Do szczepień zachęca też Ministerstwo Zdrowia, głównie ze względu na możliwe powikłania. - W przypadku grypy nie jest najważniejsze, jak przejdziemy zachorowanie. Chodzi o powikłania, które pozostaną z nami do końca życia. Nie jest jeszcze za późno na szczepienia. Pełną odporność uzyskamy pod 2-3 tygodniach - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:42 _PR24_AAC 2023_01_01-16-35-17.mp3 Stanisław Karczewski o grypie (Pro Publico) 

***

Audycja"Pro Publico"

Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Stanisław Karczewski (senator PiS)

Data emisji: 1.01.2023

Godzina: 16.35 

bartos

Zobacz także

Zobacz także