more_horiz

"To cześć naszego rozwoju, efektywności produkcji". Paweł Ellerik o zastosowaniach sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 17:55
- Przekroczyliśmy już moment, w którym mogliśmy powiedzieć, że jest to tylko jakiś dodatek do naszego życia czy sposobu naszego funkcjonowania - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Ellerik, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/LookerStudio

Wraz z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji w ostatnich latach, eksperci i naukowcy zwracają uwagę na problemy etyczne związane z jej użytkowaniem. Dlatego coraz częściej dyskutuje się na temat wprowadzenia odpowiednich wytycznych.

Paweł Ellerik zwracał uwagę m.in. na problem prywatności danych przekazywanych poprzez takie narzędzia jak chat GPT. Jak zaznaczył, nie ma jasnych regulacji dotyczących wykorzystania tych danych przez podmioty je przetwarzające.

- Rozmawiamy o tych przejawach sztucznej inteligencji, które są najbardziej medialne czy efektowne dla zwykłego człowieka, ale należy pamiętać, że algorytmy uczące się, czyli przejawy sztucznej inteligencji są znane już od dawna i ciężko nam wyobrazić sobie bez nich (…) np. trudno dziś wyobrazić sobie opieranie się na papierowej mapie, a nie na nawigacji w telefonie, zaś w medycynie AI jest wykorzystywana bardzo często do analizy przeróżnego rodzaju danych, czy wytwarzania nowych leków. Te rozwiązania są częścią naszego rozwoju, efektywności naszej produkcji, ciężko jest sobie wyobrazić wycofanie z nich. To, z czym mamy do czynienia dzisiaj, to kolejny etap rozwoju sztucznej inteligencji, widoczny bezpośrednio, dla wszystkich z nas - mówił ekspert.

Posłuchaj
22:47 PR24 2023_04_30-16-35-44.mp3 Paweł Ellerik o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (Polskie Radio 24 / Pro publico)

Sztuczna inteligencja ma zastosowanie m.in. w medycynie. Analizuje wyniki testów laboratoryjnych oraz i pomaga w interpretacji wyników. Może także wskazywać potencjalne choroby na podstawie danych medycznych i rozpoznawać schorzenia na podstawie obrazów, takich jak zdjęcia rentgenowskie. Raport Deloitte z 2020 roku przygotowanego na zlecenie MEdTech Europe dowodzi, że użycie algorytmów sztucznej inteligencji tylko w diagnostyce laboratoryjnej w Europie daje rocznie oszczędności około 880 milionów euro i 53 milionów roboczogodzin.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Pro Publico"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Paweł Ellerik, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa

Data emisji: 30.04.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także