Dr Lijewska: kiedy Norwid przybył do Domu św. Kazimierza, był to trudny dla niego moment w życiu

2021-10-30, 21:55

Dr Lijewska: kiedy Norwid przybył do Domu św. Kazimierza, był to trudny dla niego moment w życiu
Franciszek Siedlecki, Portrait of Cyprian Kamil Norwid, 1904, National Museum in Warsaw. Foto: materiały prasowe

- Norwid wchodził w rolę opiekuna sióstr Domu św. Kazimierza sam będąc jego pensjonariuszem - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Elżbieta Lijewska z UAM w Poznaniu, która jest norwidologiem i dokumentalistką, współautorką "Kalendarza życia i twórczości Cypriana Norwida".

Dom św. Kazimierza (fr. Œuvre de Saint Casimir) to instytucja założona w 1846 r. przez polskich emigrantów w Paryżu (Wielką Emigrację) z inicjatywy księżnej Anny Sapieżanki, służąca pomocą Polakom niemającym innego schronienia we Francji, weteranom, sierotom i ubogim. Dom był finansowany ze składek polskich rodzin szlacheckich, jak również ze spadków i darowizn. Placówka mogła powstać pod obecnym adresem dzięki wsparciu hr. Ksawery Grocholskiej.


Powiązany Artykuł

norwid1200.jpg
Samsel: Gomulicki to nie tylko edytor, ale przede wszystkim interpretator Norwida

- Gdy Cyprian Kamil Norwid przybył do tego domu, to był dla niego bardzo trudny moment, on sam nawet nazwał go kolonią karną, ale ta wypowiedź w pewnym prywatnym liście, miała kontekst humorystyczny, bo pensjonariusze domu cierpiący na zaniki pamięci, dość często kłócili się tam, w nich poeta widział groźnych przestępców, ale to był humor, pewna legenda - mówiła dr Elżbieta Lijewska.

"Norwid dbał o siostry"

Od 1860 r. aż do chwili obecnej zajmuje trzypiętrowy budynek wraz z oficynami i rozległym ogrodem przy 119, rue du Chevaleret w Paryżu. To w tym Domu mieszkał i zmarł (od 9 lutego 1877 r do 23 maja 1883 r.) poeta Cyprian Kamil Norwid oraz piosenkarka Wiera Gran. Przebywał tu i zmarł polski generał z okresu powstania styczniowego Aleksander Waligórski. Od początków Domem i jego pensjonariuszami opiekowały się siostry zakonne z Polski ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia zwane szarytkami.

- Cyprian Kamil Norwid dbał o siostry w tym sensie, że kiedy widział problemy zakonu, interweniował w radzie administracyjnej, która opiekowała się domem. Przedostatni jego list pisany na dwa miesięcy przed śmiercią dotyczy właśnie braku narzędzi do pracy w tym zakładzie i ciężkiej pracy sióstr bez odpowiednich przyrządów do pracy - podkreśliła dr Elżbieta Lijewska.


Posłuchaj

Dr E. Lijewska o ostatnich czasie życia C.K. Norwida ("Vademecum Norwidowskie") 23:39
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Vademecum Norwidowskie"

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: dr Elżbieta Lijewska z UAM w Poznaniu, która jest norwidologiem i dokumentalistką, współautorką "Kalendarza życia i twórczości Cypriana Norwida"

Data emisji: 30.10.2021

Godzina: 20.32 

Polecane

Wróć do strony głównej