V Festiwal Teologii Politycznej. Szerszeń: w tym roku naszym bohaterem będzie C. K. Norwid
- Nasi bohaterowie, często czytani niestety pobieżnie, są wyjątkowi dla polskiej kultury stąd w tym roku naszym bohaterem będzie Cyprian Kamil Norwid - mówiła w Polskim Radiu 24 Natalia Szerszeń z Teologii Politycznej.
2021-10-02, 21:10
Przed nami piąta edycja Festiwalu Teologii Politycznej. Podczas kolejnych spotkań śledzone będą kierunki przebiegu życia i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Pierwsze spotkanie zacznie się w środę, 6 października o godzinie 19.00 w budynku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.
- Postacie którym poświęciliśmy poprzednie edycje Festiwalu, a raczej ich nazwiska, mówią same za siebie. Pierwszym bohaterem był Joseph Conrad, potem Zbigniew Herbert, a następnie Gustaw Herling Grudziński i Leopold Tyrmand. W tym roku bohaterem Festiwalu jest Cyprian Kamil Norwid. Są to więc ludzie wręcz ikoniczni, wyjątkowi dla polskiej kultury - powiedziała Natalia Szerszeń.
"Pogrobowiec romantyzmu?"
Dodała, że Cyprian Kamil Norwid to postać, która generuje szczególnie dużo pytań, postać do której lgnęła ciemność choć on sam chciał być "bardzo jasny". Zapamiętaliśmy go jako "pogrobowca romantyzmu", ale jak zauważyła gość PR24, trzeba spojrzeć na niego szerzej, gdyż był on wielkim myślicielem, a także artystą korzystającym z różnych form wyrazu artystycznego.
Powiązany Artykuł
Prof. Nowicka o Norwidzie: bliska była mu idea przekraczania granic
Festiwal Teologii Politycznej to cykl trzech spotkań poświęconych myśli i twórczości znamienitego pisarza. Każde ze spotkań składać się będzie z dwóch części: panelu dyskusyjnego z udziałem wybitnych znawców (literaturoznawców, historyków sztuki, filozofów, historyków idei i ludzi kultury) Cypriana Kamila Norwida oraz pokazu filmu. Debatę urozmaici lektura poezji i prozy poety w wykonaniu znanych aktorów filmowych i teatralnych: Dariusza Jakubowskiego, Andrzeja Mastalerza i Andrzeja Ferenca.
REKLAMA
2021 rokiem Norwida
Cyprian Kamil Norwid to nie tylko pisarz, ale także malarz i myśliciel. Urodził się 24 września 1821 roku w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię, Kamil, wybrał sobie przy bierzmowaniu. Miał trójkę starszego rodzeństwa, po śmierci rodziców opiekowała się nimi dalsza rodzina. W Warszawie ukończył gimnazjum, ale przerwał naukę, nie ukończywszy piątej klasy i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgi. Nieregularna i przerwana edukacja sprawiła, że na dobrą sprawę był samoukiem.
W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
Jak głosi uchwała, "W swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego. Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości. Podobnie ujmował jako świadomy oraz głęboko wierzący katolik kwestie etyczne, filozoficzne oraz teologiczne".
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: "Vademecum Norwidowskie"
Prowadzący: Krzysztof Wołodźko
Gość: Natalia Szerszeń z Teologii Politycznej
Data emisji: 02.10.2021
REKLAMA
Godzina: 20:33
Polecane
REKLAMA