"Dzięki muzyce poznawano naturę wszechrzeczy". Teolog o antycznych źródłach muzyki kościelnej

- Antyczny sposób postrzegania muzyki mówi nam dużo więcej nie tylko o samej muzyce, ale również o nas samych i o wszechświecie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 muzykolog i teolog dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska.

2021-11-20, 21:34

"Dzięki muzyce poznawano naturę wszechrzeczy". Teolog o antycznych źródłach muzyki kościelnej
Muzyka kościelna i liturgiczna wywodzi się z antyku. Foto: Hoika Mikhail/Shutterstock

Dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska opowiedziała o antycznych i wczesnochrześcijańskich źródłach muzyki kościelnej i liturgicznej. Jak wskazała muzykolog, postuluje ona za powrotem do tego starożytnego spojrzenia na muzykę.

- On jest w jakiś sposób konkurencyjny dla naszego dzisiejszego podejścia. My wszyscy rodzimy się i wychowujemy w tym romantycznym paradygmacie muzyki - on nadal istnieje i nadal trwa - mówiła. - Jednak wydaje mi się, że antyczny sposób postrzegania muzyki mówi nam dużo więcej nie tylko o samej muzyce, ale również o nas samych i w ogóle o wszechświecie - podkreśliła doktor nauk teologicznych.

Prawa muzyki mówią o wszechświecie

Wyjaśniając na czym polega antyczne spojrzenie na muzykę, teolog nawiązała do roli matematyki. - Pitagorejczycy odkrywali matematyczną naturę całego wszechświata i między innymi odkryli również matematyczną naturę muzyki - powiedziała.

Dodała, że wszystkie prawa, którymi rządzi się muzyka "mówią też o tym, jaki jest wszechświat". - Odkrywając matematyczność muzyki odkrywamy niezmienne i nieśmiertelne prawa rządzące całym wszechświatem, czyli odkrywamy logos całego wszechświata - podkreśliła. Zauważyła również, że to dzięki muzyce dawniej poznawano naturę wszechrzeczy.

REKLAMA

"Muzyka", czyli służba muzom

Jak powiedziała doktor nauk teologicznych, "kardynał Ratzinger, który jest niezwykłym współczesnym teologiem i filozofem muzyki, zwraca uwagę na to, że my Greków postrzegamy jako rzeźbiarzy, filozofów czy polityków, a oni tak naprawdę wszyscy chcieli być uważani za muzyków". - Dlatego że muzykę uważano wówczas za coś o wiele szerszego niż obecnie - "muzyka" to była służba muzom - podkreśliła. 

Posłuchaj

Dr Antonina Karpowicz-Zbińkowska o antycznych i wczesnochrześcijańskich źródłach muzyki kościelnej i liturgicznej ("Ideo-pop"/Polskie Radio 24) 24:52
+
Dodaj do playlisty

Dodała, że "właściwie każda działalność człowieka jest właśnie służbą muzom", a co za tym idzie jest także "odkrywaniem racjonalności i logoiczności wszechświata".

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Ideo-pop

REKLAMA

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gośćdr Antonina Karpowicz-Zbińkowska (muzykolog)

Data emisji: 20.11.2021

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej