more_horiz

"Lokatorka" - film o dzikiej reprywatyzacji. Ewa Andruszkiewicz: byliśmy przeszkodą na drodze do zysku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 21:45
- Jolanta Brzeska miała niesłychanie uporządkowane archiwum reprywatyzacyjne, podejrzewam, że właśnie ta wiedza, którą zdołała zdobyć, była dla kogoś bardzo niewygodna - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.
Lokatorka, film o działaniu mafii reprywatyzacyjnej, jest inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty Brzeskiej
"Lokatorka", film o działaniu mafii reprywatyzacyjnej, jest inspirowany sprawą niewyjaśnionej do dziś śmierci Jolanty BrzeskiejFoto: mat. prasowe

1 marca 2011 r. Jolanta Brzeska wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. "Lokatorka" Michała Otłowskiego to opowieść inspirowana sprawą śmierci warszawskiej aktywistki Jolanty Brzeskiej.

"Film odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania tzw. mafii reprywatyzacyjnej, dla której niechciani lokatorzy stanowią wyłącznie »ludzką wkładkę« do przejmowanych siłą kamienic, a dramaty ich mieszkańców są niczym wobec walki o wpływy i niewyobrażalne pieniądze (...). »Lokatorka« obnaża prawdę na temat szokującego procederu, w wyniku którego w samej tylko Warszawie zreprywatyzowano ponad 4000 nieruchomości, wartych 20 miliardów złotych, a 50 tysięcy osób - uznanych za zbędny balast - pozbawiono dachu nad głową" - czytamy na stronie dystrybutora obrazu Kino Świat.

Ewa Andruszkiewicz, która współpracowała z Jolantą Brzeską, wspominała w audycji postać zamordowanej aktywistki oraz działania, jakie podejmowała na rzecz lokatorów. - Poznałam mnóstwo ludzi, którzy nie z własnej winy znaleźli się na drodze zwykłych bandziorów, bezdusznych, pozbawionych jakiejkolwiek empatii, dla których liczył się tylko zysk. Myśmy byli tylko przeszkodą na drodze do tego zysku, dlatego usuwali nas bezpardonowo z mieszkań - mówiła.

Posłuchaj
24:54 PR24_mp3 2021_12_11-20-34-08.mp3 Ewa Andruszkiewicz o filmie "Lokatorka" (Polskie Radio 24 / Ideo-pop) 

Spalone ciało Jolanty Brzeskiej zostało znalezione w lesie Kabackim w marcu 2011 roku. Po dziesięciu latach śledztwo - kilka razy umarzane i wznawiane - ciągle nie zostało zakończone. Do dziś nikomu nie przedstawiono zarzutów.

LOKATORKA - oficjalny zwiastun Profil: KinoSwiatPL

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Ideo-pop

Prowadzący: Krzysztof Wołodźko

Gość: Ewa Andruszkiewicz

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 20.34

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem