Jaki jest stan czytelnictwa w Polsce? Ks. Szpakowski: dorośli często nie zachęcają do czytania

- Musimy się trochę uderzyć w pierś, bo my - dorośli, rodzice, ale i szkoła - niejednokrotnie nie zachęcamy do czytania. (...) To do nas należy powinność dawania przykładu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski. Gościem audycji była także publicystka Agata Puścikowska.

2022-06-19, 09:11

Jaki jest stan czytelnictwa w Polsce? Ks. Szpakowski: dorośli często nie zachęcają do czytania
Ks. Roman Szpakowski: dorośli i szkoła często nie zachęcają do czytania. Foto: Jacek Chabraszewski/Shutterstock

Goście audycji porozmawiali o aktualnym stanie czytelnictwa w Polsce. Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Romana Szpakowskiego "zdarza się obecnie, że w wielu wypadkach książka jest rarytasem". Jak dodał, "jeżeli ktoś nie lubi książek, to nie docenia ich wartości". - Oczywiście najłatwiej się zagląda do telefonu, iPada czy innych elektronicznych urządzeń, ale myślę, że mimo wszystko jest mnóstwo młodych ludzi, którzy pochłaniają książki - ocenił.

Duchowny dodał, że za czasów, gdy on chodził do szkoły, "obciachem było nieczytanie książek". - Teraz musimy się trochę uderzyć w pierś, bo my - dorośli, rodzice, ale i szkoła - niejednokrotnie nie zachęcamy do czytania - skomentował.

Ks. Roman Szpakowski odniósł się także do odbywających się niedawno w Warszawie targów książek. Jak wskazał, pojawiła się tam "część osób, która czyta, i część, która tylko zbiera autografy od znanych autorów". - Ale mimo wszystko były tam tłumy, a to świadczy o tym, że to zainteresowanie książką jest. Dla mnie - jako organizatora - pokazuje to, że jest zapotrzebowanie, jest głód książek i spotkań z autorami i wydawcami - powiedział. Jak dodał, "nie świadczy to jeszcze o tym, że można się takim stanem rzeczy zadowalać". - To do nas - do wychowawców, duszpasterzy i katechetów - należy powinność dawania przykładu i zachęcania do czytania - zaznaczył.

Stan czytelnictwa w Polsce

Z kolei publicystka Agata Puścikowska powiedziała, że "sama czyta po to, aby później pisać lub też aby dzięki temu odpoczywać". - Wobec czego ja czytam takimi fazami, jeżeli się zajmuję jakimś tematem - wyjaśniła.

REKLAMA

Dodała, że "równocześnie czyta bardzo dużo książek, co jest dla niej problemem, ponieważ czeka na czas wolny, aby je skończyć". Jak wskazała, "dla przyjemności czyta rzeczy bardzo lekkie, jak choćby romanse". Jej zdaniem "ludzie wstydzą się mówić o tym, co czytają, ponieważ istnieje przeświadczenie, że powinno się czytać tylko poważne lektury, jak Dostojewskiego czy Tołstoja".

Publicystka oceniła ponadto, że "młodzież nie czyta lektur szkolnych". - Być może lektury czyta tylko jakaś garstka nastolatków z klas humanistycznych. Myślę, że to jest bardzo duży problem - podkreśliła.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Agata Puścikowska i ks. Roman Szpakowski o aktualnym stanie czytelnictwa w Polsce ("Dwa spojrzenia"/Polskie Radio 24) 22:08
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Dwa spojrzenia

ProwadzącyRafał Porzeziński

Goście: Agata Puścikowska (publicystka), ks. Roman Szpakowski (prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich)

Data emisji: 18.06.2022 r.

REKLAMA

Godzina emisji: 22.06

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej