more_horiz

Pekin 2022. Polacy bez medali, na tron wraca Austria

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 16:04
Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajęli szóste miejsce w konkursie drużynowym na dużej skoczni podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Złoto wywalczyli Austriacy. Na podium zawody ukończyli też Słoweńcy i Niemcy. 
Kamil Stoch błysnął w pierwszej serii konkursu drużynowego
Kamil Stoch błysnął w pierwszej serii konkursu drużynowego Foto: PAP/Grzegorz Momot

Polskę reprezentowali Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Przed czterema laty Biało-Czerwoni sięgnęli po brąz, ale tym razem medal był poza ich zasięgiem.

Skoczkowie od początku rywalizacji musieli zmagać się z silnym, zmiennym wiatrem, przez co kilkukrotnie konkurs był przerywany.

Stoch dał nadzieję

Pierwsza seria nie była zbyt udana dla Biało-Czerwonych. O ile z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Paweł Wąsek (131,5 m) i zwłaszcza Kamil Stoch (137 m), o tyle próby Piotra Żyły (118 m) i Dawida Kubackiego (122 m) nie były udane.

Na półmetku rywalizacji Polacy plasowali się na szóstym miejscu, tracąc 32,9 punktu do prowadzących Słoweńców, którzy skakali najrówniej. Kolejne miejsca zajmowały Austria i Norwegia. Do podium Biało-Czerwoni tracili 22 punkty, co sprawiało, że medal wciąż był realny.

W pierwszej serii swoje skoki zepsuło kilku znakomitych zawodników, m.in. mistrz olimpijski z dużej skoczni Norweg Marius Lindvik czy brązowy medalista indywidualnego konkursu Niemiec Karl Geiger. Obaj lądowali na 121. metrze.

Takie próby sprawiły, że na półmetku zawodów mogliśmy nadal wierzyć w olimpijski medal.

Medal przez chwilę był możliwy

Piotr Żyła w drugiej serii skoczył 125,5 metra i, jak się okazało, był to skok, który pozwolił odrobić Polsce sporą część strat. Po skoku wiślanina Biało-Czerwoni wskoczyli przed Japonię i Niemcy i wydawało się, że gra o podium nie jest skazana na niepowodzenie.

Paweł Wąsek (120 m) i Dawid Kubacki (126,5 m) nie skoczyli jednak na tyle dobrze, by Polska potwierdziła medalowe aspiracje. Przed ostatnim skokiem Polska była piąta, bez szans na pierwszą trójkę. Kamil Stoch (127,5 m) skoczył jednak krócej od Ryoyu Kobayashiego (2,7 pkt) i Azjaci wyprzedzili Biało-Czerwonych o 2,7 punktu.

Austria wraca na tron

Stefan Kraft, Daniel Huber, Jan Hoerl i Manuel Fettner po dwunastu latach odzyskali dla Austrii tytuł drużynowych mistrzów olimpijskich.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:16 PR24 2022_02_14-15-33-26.mp3 Magazyn Olimpijski - Pekin 2022 (14.02.2022) 

* * *

Audycja: "Magazyn olimpijski-Pekin 2022"

Prowadzący: Cezary Gurjew

Data emisji: 14.02.2022

Godzina emisji: 15.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem