more_horiz

"Bulwar zachodzącego słońca". Herdzin: sam gatunek nie do końca odkryty przez Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 10:50
Krzysztof Herdzin (aranżer, multiinstrumentalista) był gościem audycji "W antrakcie", poświęconej m.in. gatunkowi musicalu. Producent muzyczny stwierdził, że Polacy niezbyt umieją słuchać muzyki musicalowej. - Trochę nie jesteśmy jej nauczeni. To wynika z braku tradycji - mówił. 
Musical Bulwar zachodzącego słońca jest bezpośrednią adaptacją legendarnego filmu o tym samym tytule, wyreżyserowanego przez Billyego Wildera w 1950 r.
Musical "Bulwar zachodzącego słońca" jest bezpośrednią adaptacją legendarnego filmu o tym samym tytule, wyreżyserowanego przez Billy'ego Wildera w 1950 r.Foto: Materiał promocyjny

"Bankrutujący scenarzysta Joe ukrywa się przed wierzycielem. Trafia do posiadłości Normy Desmond, wielkiej niegdyś gwiazdy kina niemego. Aktorce wydaje się, że powróci jeszcze na ekrany przy okazji występu w filmie według jej własnego scenariusza. Spotkanie z Joe Norma traktuje jako szczęśliwy zbieg okoliczności i prosi go o pomoc przy pisaniu tekstu. Wkrótce starsza kobieta zakochuje się w scenarzyście, niestety -  bez wzajemności. Ich skomplikowana relacja, pełna namiętności i zmienności, prowadzi do nieprzewidzianego i tragicznego zakończenia" - czytamy w libretcie musicalu "Bulwar zachodzącego słońca", zrealizowanego przez Operę Novą w Bydgoszczy. 

Musical "Bulwar zachodzącego słońca" jest bezpośrednią adaptacją legendarnego filmu o tym samym tytule, wyreżyserowanego przez Billy'ego Wildera w 1950 r.

Kierownictwo muzyczne nad produkcją sprawował Krzysztof Herdzin, który w PR24 mówił o samym musicalu jako gatunku, który nie do końca został odkryty przez polską publiczność.  

- Musical jest dziedziną muzyki, rozrywki bardzo ściśle związaną ze Stanami Zjednoczonymi, chociaż wiadomo, że Wielka Brytania (...) w bardzo silny sposób funkcjonuje w przestrzeni sceny musicalowej. U nas pojawiło się to stosunkowo późno. Dzisiaj dla bardzo wielu odbiorców - wydaje mi się, to jest moje subiektywne  zdanie - musical jest trochę zastępczym tematem po operetce. Tej się już raczej nie wystawia w polskich teatrach, jest to już raczej passé. (...) Operetka źle się kojarzy - banalnie, naiwnie - a musical rządzi się innymi prawami - stwierdził multiinstrumentalista. 

- Współczesny musical, który jest moim konikiem, a którym się bardzo interesuję, to jest musical spod znaku Stephena Sondheima i jego epigonów. To musical, który łączy w sobie dramat, bardzo wyrafinowaną grę aktorską, muzykę - podkreślił aranżer. 


Posłuchaj
23:39 PR24_mp3 2022_07_11-23-35-47.mp3 Krzysztof Herdzin o musicalu jako formie teatralnej ("W antrakcie")

 

***

Audycja: W antrakcie

Prowadzący: Magda Kuydowicz i Malwina Kiepiel 

Gość: Krzysztof Herdzin (aranżer, multiinstrumentalista, producent muzyczny)

Data emisji: 11.07.2022

Godzina: 23:35

kmp


Zobacz także

Zobacz także