more_horiz

Inwestowanie w czasach inflacji

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 15:00
Obecne czasy nie sprzyjają temu, aby trzymać swoje oszczędności w tradycyjnej skarpecie czy na zwykłym rachunku bankowym. Co zrobić, aby uchronić nasze pieniądze przed skutkami inflacji? Czy to dobry moment, aby zainteresować się rynkiem kapitałowym?
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Giełda Papierów Wartościowych w WarszawieFoto: Materiały prasowe GPW

Wszyscy znamy negatywne skutki inflacji. Usługi i towary w sklepach są coraz droższe, przez co wydajemy na nie więcej pieniędzy. Oszczędzanie w takich warunkach staje się trudniejsze, a inflacja dodatkowo obniża wartość naszych depozytów. Pieniądze, które z trudem odkładaliśmy na konto, nagle stają się coraz mniej warte.

Jedynym sposobem na utrzymanie ich wartości, a nawet jej zwiększenie, jest inwestowanie. Na szczęście w 2022 rynek kapitałowy oferuje dużo możliwości, dostępnych bez względu na wielkość naszego portfela. Dzięki technologii i postępującej konkurencji na rynku inwestowanie nigdy dotąd nie było tak powszechnie dostępne, tak tanie i tak zróżnicowane. Jeszcze 20 lat temu, aby być w stanie efektywnie korzystać z możliwości inwestycyjnych, potrzebowaliśmy wysokiej kwoty startowej, specjalistycznego oprogramowania i wielu płatnych usług. Dziś każdy może zawierać transakcje na swoim telefonie, płacąc niskie jak nigdy prowizje.

Co się jednak nie zmieniło przez te lata, to konieczność posiadania wiedzy. Inwestowanie stało się prostsze, co nie znaczy, że łatwiejsze. Do wyboru mamy różne instrumenty finansowe, których budowę i funkcjonowanie musimy zrozumieć, aby móc na nich zarabiać.

Niestety, Internet jest pełen reklam obiecujących nam zysk bez ryzyka i przepis na szybkie wzbogacenie się. Dlatego inwestowanie warto zacząć od najprostszych i najbezpieczniejszych produktów. Są nimi konta oszczędnościowe oraz obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Dzięki nim w łatwy sposób będziemy w stanie odrobić część strat wywołanych inflacją. Dopiero po ich opanowaniu można myśleć o inwestowaniu w bardziej ryzykowne aktywa, jakimi są akcje czy obligacje korporacyjne. Dzięki inwestycjom giełdowym jesteśmy w stanie nie tylko ochronić się przed inflacją, ale też pomnożyć posiadany przez nas kapitał. Pamiętajmy tylko, że wymaga to od nas czasu i cierpliwości, ale w dłuższej perspektywie nasz wysiłek potrafi zwrócić się z nawiązką.

Posłuchaj
11:51 GERSHMANN.mp3 Inwestowanie w czasach inflacji. Gościem podcastu jest Przemysław Gerschmann, doradca Zarządu GPW. 

Przemysław Gerschmann, doradca Zarządu GPW/art. sponsorowany

Zobacz także

Zobacz także