X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [RELACJA]

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 21:15
Stolica oddała hołd powstańcom warszawskim. Miasto zamarło na minutę w Godzinę W, godzinę kiedy 75 lat temu rozpoczęły się walki o Warszawę. Główne uroczystości z tej okazji odbyły się na Wojskowych Powązkach, przy Pomniku Gloria Victis. Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęło ognisko pamięci.
Audio
  • Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)
  • Powstańcy o godzinie "W". Relacja Przemysława Lisa (IAR)
  • Uroczystości przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej - relacja Karola Darmorosa (IAR)
  • Godzina "W" na Wiśle (IAR)
  • Stolica oddała hołd powstańcom warszawskim. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego
Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

75. lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Tego dnia do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. 

RELACJA:

21.18

Na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonęło ognisko pamięci. Ogień będzie płonął 63 dni, do 2 października, czyli do rocznicy kapitulacji powstania.

21.01

20.34

20.23

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, cztery organizacje harcerskie w blisko 360 miejscach pamięci na terenie Warszawy, wzięły udział w akcji społecznej "Wolność łączy". 

Akcja ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o powstaniu warszawskim oraz o znaku Polski Walczącej. 

20.17

Apel Pamięci i modlitwa ekumeniczna za poległych i zamordowanych przez hitlerowców były kolejnym punktem obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się przed pomnikiem "Polegli - Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników napisał, że Niemcy wymordowali tysiące cywilnych mieszkańców Warszawy w akcje zemsty za zryw powstańczy - czytał list prezydenta jego doradca Tadeusz Deszkiewicz. Prezydent podkreślił, że dziś oddajemy cześć powstańcom warszawskim, ale na równi oddajemy cześć pomordowanym na Woli mieszkańcom Warszawy, którzy także ponieśli śmierć w walce o wolność.

20.01

Od czwartku przed główną siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) w Nowym Jorku powiewa flaga z kotwicą Polski Walczącej. W uroczystości wciągnięcia jej na maszt uczestniczył m.in. powstaniec warszawski Mieczysław Madejski.

"Jest naszym obowiązkiem, Polaków czy też Amerykanów polskiego pochodzenia, nie tylko kultywowanie pamięci o narodowych bohaterach i bohaterskich zrywach niepodległościowych, ale też przekazanie tej pamięci następnym pokoleniom i innym mieszkańcom Stanów Zjednoczonych" – głosi odczytane zgromadzonym na uroczystości przesłanie dyrektora wykonawczego PSFCU Bogdana Chmielewskiego.

19.45

Na Warmii i Mazurach wojewódzkie obchody 75. rocznicy wybuchu powstania odbyły się w Dąbrównie w pow. ostródzkim. Złożono wieńce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, który jest jednym z najstarszych w kraju upamiętnień zrywu. Kapliczkę z marmurową tablicą upamiętniającą poległych w "Powstaniu Sierpniowym" odsłonięto 1 sierpnia 1946 r. w tajemnicy przed komunistycznymi władzami. Zbudował ją Mikołaj Wasik, który walczył w Powstaniu w Zgrupowaniu Chrobry II pod ps. "Wąsaty", a po wojnie osiadł na Mazurach i był pierwszym wójtem Dąbrówna.

19.42

W Krakowie budynki użyteczności publicznej, place, tramwaje i autobusy udekorowano biało-czerwonymi flagami. O godz. 17 pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymały się na chwilę, aby przy dźwięku syren oddać cześć bohaterom powstania. W bazylice Mariackiej odbyła się msza św. w intencji ojczyzny i poległych za wolność. Kraków uczcił rocznicę także apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Na wieczór zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na Małym Rynku.

19.30

19.12

19.02

18.34

18.14

17.53

Gdy wieńce przed pomnikiem Gloria Victis składali Powstańcy, zgromadzeni warszawiacy witali ich oklaskami.

Po uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zebrani udają się w kolejne miejsca pamięci, między innymi na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, a o 21.00 na usypany z gruzów Warszawy Kopiec Powstania Warszawskiego, gdzie zapłonie ognisko pamięci. Ogień będzie płonął 63 dni, do 2 października, czyli do rocznicy kapitulacji powstania.

17.45

17.42

Z ronda Dmowskiego wyruszył VIII Marsz Powstania Warszawskiego zorganizowany przez środowiska narodowe, m.in. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Demonstranci idą ulicą Marszałkowską skąd Królewską, Krakowskim Przedmieściem, a następnie Miodową przejdą na plac Krasińskich przed Pomnik Powstania Warszawskiego. Tam kontrmanifestację zapowiedziały m.in. środowiska antyfaszystowskie.

17.40

17.33

Na stołecznym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach punktualnie o 17.00 zawyły syreny. Zgromadzeni pod pomnikiem Gloria Victis stali na baczność, a po minucie ciszy odegrano Mazurek Dąbrowskiego i hejnał warszawski.

Modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek: „Stojąc w zadumie przy pomniku Gloria Victis obejmujemy pamięcią, miłością i modlitwą poległych i zmarłych uczestników wolnościowego zrywu. Oddajemy cześć zwyciężonym, lecz niepokonanym. Jesteście dla nas wzorem do naśladowania. Wasz heroiczny czyn utwierdza nas w przekonaniu, że naród, który był do tego zdolny, może być pewny, że nigdy nie zginie” - mówił biskup Józef Guzdek.

17.19

17.10

17.00

Godzina "W". Miasto zatrzymało swój bieg by uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim.

O 17.00, o której 75 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy. 

16.58

16.55

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister obrony Mariusz Błaszczak złożyli kwiaty na grobie dowódcy Powstania Warszawskiego Antoniego Chruściela "Montera" na warszawskim cmentarzu na Powązkach. 

O 17:00 na Powązkach rozpoczną się główne uroczystości rocznicowe. W Godzinę W, czyli w porze wybuchu powstania, zostaną włączone syreny, a mieszkańcy zatrzymają się, by oddać hołd poległym powstańcom.

16.43

16.24

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jego uczestnicy dzielą się wspomnieniami z tamtych dni. Zdzisław Grontkowski pseudonim "Ryś", uczestnik walk na Ochocie w rejonie Reduty Wawelskiej, gość Polskiego Radia 24, mówił, że w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego był w Wiedniu. Zdecydował o powrocie do kraju, kiedy dowiedział się o przygotowaniach do powstania w Warszawie. Brał udział w walkach na Ochocie do 2 września. Potem ukrywał się w kanałach i wraz z ludnością cywilną wydostał się z Warszawy. W momencie wybuchu powstania miał 20 lat. 

16.06

16.01

15.46

Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK i weteran Powstania Leszek Żukowski pseudonim "Antek" powiedział, że biorąc pod uwagę swój wiek, może to być jego ostatnie publiczne wystąpienie. Jak zaznaczył, dla jego pokolenia najważniejsza była Ojczyzna. - A Ojczyzna ta to nie tylko miejsce na ziemi, to również rodacy, rodacy kochający Polskę, pracujący dla niej i gotowi dla niej nawet oddać życie. Oczywiście nie byliśmy samobójcami, tę gotowość należy rozumieć jako najwyższy stopień poświęcenia - zaznaczał weteran.

15:30

Na terenie warszawskiej gazowni zawisła flaga ze znakiem Polski Walczącej. "Będzie widoczna przez 63 dni, upamiętniając tamte 63 dni chwały" - poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.

W uroczystościach wzięli udział powstańcy i weterani wojenni: kapitan Halina Górka-Grabowska - dama Orderu Virtuti Militari, Bronisław Maciaszczyk, prezes stowarzyszenia Kawalerów Orderu Virtuti Militari, i Leonard Kapiszewski, prezes Federacji Stowarzyszeń Weteranów i Sukcesorów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej.

Na ogrodzeniu budynku Centrali PGNiG od ul. Kasprzaka można oglądać wystawę "Okno na Warszawę". Zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiają obrazy Warszawy z czasów Powstania.

Podczas Powstania Warszawskiego gazownia na Woli była schronieniem na wielu warszawiaków. We wrześniu 1944 roku pracownicy i ich rodziny zostali wywiezieni ze stolicy przez Niemców, którzy urządzili w gazowni łaźnie.

15:05


14.45

Przy pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odczytał wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS.  Marek Kuchciński napisał, że żołnierze AK przez 63 dni prowadzili "heroiczną i samotną" walkę o wyzwolenie stolicy. "Były to dni chwały i wolności, niezwykłego męstwa i oddania ojczyźnie" - napisał w liście marszałek. Dodał, że mieszkańcy stolicy i powstańcy zapłacili ogromną cenę. "Hitlerowcy chcieli zrównać Warszawę z ziemią, by stanowiła zastraszający przykład dla całego świata" - napisał w liście marszałek.

14.35

14.29

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się na ul. Filtrowej 68, skąd 75 lat temu wyszedł rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Na miejscu pojawili się Powstańcy. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z tej uroczystości:

14.16

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. W stolicy trwają obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

14.04

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele organizacji powstańczych i mieszkańcy Warszawy biorą udział w uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK.

Przed pomnikiem zaciągnięto warty honorowe, stanęły przed nim również liczne poczty sztandarowe. Podczas uroczystości zaplanowano okolicznościowe przemówienia, a w hołdzie uczestnikom Powstania zostaną złożone wieńce i kwiaty.

14.01

Metreopolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz modlił się z harcerzami za kardynała Stefana Wyszyńskiego i wszystkich bohaterów powstania, a także za tych, którzy świadectwo przekazują kolejnym pokoleniom. Pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie harcerze złożyli wieniec i zapalili znicz pamięci.

Monument opasano biało-czerwoną szarfą z przesłaniem kard. Wyszyńskiego: "Będziesz miłował". - Te słowa ks. Wyszyński traktował jako testament stolicy. "Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata". Jeżeli pamiętamy o tym, stało się to jego mottem "na prymasostwo", to bardziej zrozumiałe są jego decyzje w relacji z komunistami przez całą jego posługę aż do 1981 roku – powiedział dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski.

13.53

13.45

13.35

13.24

- Senat składa hołd wszystkim powstańcom warszawskim - żołnierzom, harcerzom, przyłączającym się do powstania ochotnikom, personelowi medycznemu, wspierającym walczących duchownym i ludności cywilnej - głosi przyjęta przez Senat uchwała w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

13.15

13.06

Flagi przed ambasadą Niemiec w Warszawie zostały opuszczono do połowy masztu. Jak wyjaśniła ambasada na swoim profilu na Facebooku, uczyniono tak "na znak żałoby i wstydu oraz dla uczczenia pamięci tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego". 

13.00

12.50

12.40

- Powstanie Warszawskie przyniosło nam olbrzymi ładunek zasobu tożsamości narodowej - ocenił w czwartek, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Powinniśmy być wdzięczni tym, którzy zdali egzamin w przeszłości - podkreślił.

12.27

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas poprosił Polaków o przebaczenie za to, co Niemcy zrobili w Warszawie w czasie powstania. W Muzeum Powstania Warszawskiego niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział, że chce oddać hołd pamięci ofiar 1944 roku.

- Wstyd mi za to, co Niemcy - w imieniu Niemiec - wyrządzili Polsce, wstyd mi też, że wina ta była po wojnie zbyt długo przemilczana. Tym bardziej znaczące i poruszające jest to, że po wojnie to Polacy często podawali rękę w geście pojednania - podkreślił Heiko Maas.

12.20

12.10 

- Szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione. Fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam Polakom uznanie kwestii reparacji za zamkniętą - powiedział Jacek Czaputowicz.

12.00

11.52

- Warszawa została zniszczona, ale nie została złamana; obywatelki, obywatele Polski nie dopuścili do tego - ani ci, którzy 1 sierpnia 44 r. uczestniczyli w zrywie lub wspierali powstańców, ani kolejne pokolenia, które odbudowały Warszawę - powiedział szef MSZ Niemiec Heiko Maas.

Polityk dodał, że "Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to okrucieństwo". - Zniszczenie Warszawy było świadomym ciosem zadanym po to, żeby unicestwić wszystko, co składa się na polską tożsamość - mówił.

11.47

Weteran Powstania Warszawskiego Bohdan Bartnikowski wyraził przekonanie, że pamięć o Powstaniu będzie przekazywana następnym pokoleniom. Weteran wziął udział w uroczystości przed dawną siedzibą konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK przy ulicy Filtrowej na Ochocie. Pułkownik Antoni Chruściel "Monter" podpisał tam rozkaz rozpoczęcia Powstania.

11.38

11.30

- Rzeź Woli to było wielkie ludobójstwo, o którym przez lata PRL-u nic nie mówiono - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał przy tym, że ludobójstwo na Woli wymaga szczególnego upamiętnienia.

11.20

11.12

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na ulicy Wieluńskiej 1 przy tablicy pamiątkowej ku czci dwóch i pół tysiąca Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.

11.05

11.00

- Powstańcy warszawscy są na pierwszym miejscu w panteonie naszych wszystkich bohaterów - mówił w czwartek w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki.

- Jesteśmy winni im nie tylko pamięć, jesteśmy winni im wdzięczność - podkreślił.

10.50

10.40

W czwartek po godz. 10.00 Senat minutą ciszy uczcił ofiary Powstania Warszawskiego w 75 rocznicę jego wybuchu. Po południu ma przyjąć uchwałę w tej sprawie.

10.30

10.25

10.20

Ministrowie spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz i Niemiec Heiko Maasa złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli.

Jacek Czaputowicz i Heiko Maas zwiedzą następnie ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec spotkają się też z młodzieżą polsko-niemiecką, do której skierują przesłanie. Po godz. 12 obaj dyplomaci zapalą zniczy pod Ścianą Pamięci.

10.15

- Wszystkim tym, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim w imieniu klubu parlamentarnego PSL-Koalicja Polska oddajemy hołd, cześć i pamięć - powiedział w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

10.10

- 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to szczególny dzień w życiu stolicy. Jesteśmy przygotowani do tego, aby zabezpieczyć wszystkie wymagające tego wydarzenia, które odbywają się w Warszawie - powiedział w czwartek PAP asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

10.05

1 sierpnia, gdy wybiła godzina "W" wśród powstańców nie zabrakło olimpijczyków. Za broń chwycili nie tylko młodzi, ale także weterani wojny 1920 roku. 

Wielką rolę w czasie wojny w stolicy odegrali piłkarze, pływacy, łyżwiarze figurowi czy tenisiści, którzy zamienili stadiony, korty i lodowiska na nową arenę walki.

10.00

9.50

9.40

"Było przed piątą. Rozmawiamy, nagle strzelanina. Potem tak jakby broń grubsza. Słychać działa. I w ogóle różne rodzaje. Aż krzyk: "Hurraaa..." - Powstanie - od razu powiedzieliśmy sobie, tak jak i wszyscy w Warszawie" - tak Miron Białoszewski opisywał pierwszy dzień zrywu.

9.30

9.20

Historyk, profesor Wojciech Roszkowski, powiedział, że decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była niepodważalna w sensie moralnym. Profesor przypomniał w radiowej Trójce, że Polska należała w czasie wojny do koalicji antyniemieckiej, a więc w 1944 roku podjęła walkę z Niemcami.

9.10

9.05

Na warszawskiej Ochocie, przed dawną siedzibą konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK przy ulicy Filtrowej 68, rozpoczęła się uroczystość w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To w tym miejscu pułkownik Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania.

9.00

- Myślę, że niedoceniana jest rola Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko w odzyskaniu pamięci o tym wydarzeniu, ale w ogóle w odzyskaniu pewnego poczucia tożsamości narodowej - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.

8.50

8.40

- Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów - powiedział Stanisław Pigoń komentując wstąpienie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego. W Powstaniu Warszawskim zginęli także inni poeci m.in. Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński, Krystyna Krahelska. 

Poeci, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego, którego 75 rocznica przypada 1 sierpnia, należeli do pokolenia Kolumbów, które w 1939 roku zdawało maturę. Większość z nich miała niewiele ponad 20 lat. 

8.30

8.20

- Razem z moim mężem Kazimierzem Piechotką, profesorem Janem Zachwatowiczem i woźnymi Wydziału Architektury PW ukrywaliśmy plany architektoniczne warszawskich budynków - powiedziała architekt Maria Piechotka. Po II wojnie światowej na podstawie tych dokumentów odbudowano stolicę. 

W czasie II wojny światowej w podziemiach gmachu Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej przy ul. Koszykowej, ukrywano plany, a ściślej mówiąc pomiary architektoniczne stołecznych budynków. Inwentaryzacje wykonywane przez studentów i pracowników naukowych wydziału po wojnie okazały się bezcenne. Na ich podstawie odbudowano stolicę. 

8.10

8.00

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski powiedział, że rocznica wybuchu Powstania powinna być obchodzona w całym kraju. Warszawa walczyła bowiem o wolność całej Polski. 

- Dla mnie to był wzruszający moment, kiedy patrzyłem na tę swoistą sztafetę pokoleń, na powstańców, którzy zadowoleni, szczęśliwi mieli komu powiedzieć o tych ważnych rzeczach - powiedział w radiowej Jedynce o spotkaniu uczestników Powstania Warszawskiego z harcerzami. 

7.50

W Warszawie odbyła się premiera spotu "Łączą nas wartości", upamiętniającego obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. W jego realizacji wzięli udział powstańcy i młodzież. Krótki film prezentuje wypowiedzi powstańców, których grają młodzi aktorzy. Powstańcy odpowiadają na pytanie "Co jest najważniejsze w życiu?".

7.45

O północy Muzeum Powstania Warszawskiego wystawi dzieło Williama Szekspira - "Król Lear". Będzie to jeden z punktów obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

- Spektakl jest próbą przeniesienia dzieła Szekspira w realia, w których wojna nigdy nie ustaje - wyjaśnia Agnieszka Korytkowska, która wyreżyserowała przedstawienie.

7.35

63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii. W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Portal PolskieRadio.pl zaprasza na stronę serwisu specjalnego.

W serwisie www.powstaniewarszawskie.polskieradio.pl prezentujemy historię Powstania dzień po dniu za pomocą multimedialnego kalendarium. Ilustrujemy je setkami archiwalnych dźwięków ze wspomnieniami uczestników walk oraz filmami, w których razem z ekspertami z Muzeum Powstania Warszawskiego przedstawiamy najważniejsze wydarzenia tamtych dni.

7.25

7.20

Amerykańscy żołnierze oddali hołd żołnierzom Powstania Warszawskiego.

7.15

"Warszawo ma" czy "Sanitariuszka Małgorzatka" to niektóre z utworów, jakie warszawiacy - wspomagani przez profesjonalnych muzyków - będą mogli zaśpiewać podczas koncertu piosenek powstańczych w czwartek wieczorem na stołecznym pl. Piłsudskiego. 

7.10

Przywrócenie pamięci o prawie 340 miejscach, w których toczyło się Powstanie to cel akcji Muzeum Powstania Warszawskiego "Wolność łączy". Blisko 1,9 tys. harcerzy i wolontariuszy w godz. "W" 1 sierpnia zaciągnie tam wartę honorową i będzie udzielało informacji. 

7.00

W rocznicę Powstania rozpoczyna się również czwarta edycja akcji pisania kartek i listów do powstańców warszawskich "BohaterON - włącz historię". Do tej pory do powstańców warszawskich dotarło w sumie około pół miliona kartek i listów.

6.50

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas wieczornych uroczystości w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, że było ono nie tylko zbrojnym zrywem, ale i ideą. Podkreślał, że Powstanie było efektem gniewu i buntu przeciwko niemieckiemu okupantowi, ale miało także głębszy sens.

6.45

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki wyraził wdzięczność powstańcom za to, że "poświęcili tak wiele dla wolności naszej Ojczyzny i jej przyszłych pokoleń".

6.30

O godzinie 10.00 rozpoczną się uroczystości na Mokotowie, przy pomniku Mokotów Walczący - 1944 w parku Orlicz - Dreszera. Po zakończeniu oficjalnej części, jak co roku, z parku wyruszy Marsz Mokotowa, który przejdzie ulicą Puławską aż do obeliska poświęconego pamięci 119 pomordowanych powstańców z pułku "Baszta" przy ulicy Dworkowej. 

Przez cały dzień delegacje będą składać kwiaty w miejscach pamięci, między innymi.przy pomniku gen. Stefana Roweckiego "Grota” i przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy ul. Wiejskiej.

>>>[TRÓJKA] Kartki dla bohaterów Powstania Warszawskiego, czyli akcja BohaterON rusza po raz czwarty

O godzinie 17.00 - w godzinę "W" - w całym mieście zawyją syreny. Mieszkańcy zatrzymają się na chwilę, by uczcić pamięć bohaterów sierpnia 1944. - W tym momencie we wszystkich miejscach pamięci wolontariusze i harcerze będą rozdawać pamiątkowe znaczki, kotwice, symbol Polski Walczącej - mówi dyrektor Muzeum Powstania warszawskiego Jan Ołdakowski.

Później zebrani udadzą się na Wolę, na Cmentarz Powstańców Warszawy, gdzie o 19.30 odmówią modlitwę w intencji cywilnych ofiar powstania. O 21.00 Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego zapłonie ognisko pamięci. Ogień zgaśnie 2 października, w dzień rocznicy upadku Powstania.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

G. Mosbacher: poświęcenie powstańców budzi najwyższy szacunek

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 17:40
"Patriotyzm, heroiczna walka o wolność i wielkie poświęcenie Bohaterów Powstania Warszawskiego budzą najwyższy szacunek" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na placu Krasińskich

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:02
- Spójrzmy na ten bohaterski zryw niezłomnej stolicy przez pryzmat posługi księży kapelanów, którzy byli integralną częścią powstańczej armii – powiedział biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy upamiętniającej 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: nigdy nie zapomnimy o wartościach powstańców

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 20:30
Prezydent Andrzej Duda mówił podczas wieczornych uroczystości w przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, że było ono nie tylko zbrojnym zrywem, ale i ideą. Podkreślał, że Powstanie było efektem gniewu i buntu przeciwko niemieckiemu okupantowi, ale miało także głębszy sens.
rozwiń zwiń