X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

Mateusz Morawiecki: powstańcy walczyli o całą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 11:00
- Powstańcy warszawscy są na pierwszym miejscu w panteonie naszych wszystkich bohaterów - powiedział premier Mateusz Morawiecki w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. - Jesteśmy winni im nie tylko pamięć, jesteśmy winni im wdzięczność - podkreślił. 
Audio
  • Premier o powstańcach warszawskich (IAR)
  • Mateusz Morawiecki o walce uczestników Powstania Warszawskiego (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec pod dzwonem dowódcy powstania, gen. bryg. Antoniego Chruściela Montera w Muzeum Powstania Warszawskiego
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec pod dzwonem dowódcy powstania, gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera” w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod dzwonem upamiętniającym dowódcę Powstania Warszawskiego Antoniego Chruściela
  • Premier podkreślił, że jesteśmy winni powstańcom nie tylko pamięć, ale również wdzięczność
  • Wskazał, że zwycięstwem powstańców jest fakt, że dziś w oparciu o ich czyny budujemy przyszłość Polski

Mateusz Morawiecki złożył kwiaty i zapalił znicz w Muzeum Powstania Warszawskiego pod dzwonem upamiętniającym dowódcę Powstania, generała brygady Antoniego Chruściela "Montera". Premier złożył też kwiaty pod tablicą upamiętniającą głównego inicjatora powstania Muzeum Powstania Warszawskiego, ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. 

75 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. 

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

W przemowie szef rządu nawiązał do powstańczej pieśni "Warszawskie dzieci". - Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!. I dawali krew, oddawali życie chłopcy i dziewczęta tamtych pamiętnych dni, tamtych strasznych lat - powiedział Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że jesteśmy winni powstańcom nie tylko pamięć, ale również wdzięczność. 

- Bronili wtedy człowieczeństwa, bronili nie tylko szans na przetrwanie, nie tylko honoru i walczyli nie tylko o przyszłość narodu. Walczyli o elementarne zasady, wartości, takie jak miłość do ojczyzny, wierność, honor, prawda. I dlatego są dzisiaj powstańcy warszawscy dla nas na pierwszym miejscu w panteonie naszych wszystkich bohaterów - powiedział premier. 

Dodał, że "nie byłoby wolnej Polski bez tamtej hardej postawy, bez walki z bestią, z bestią niemiecką, bestią, która wbiła kły w Warszawę, wbiła kły w Polskę". 

- To nie była zwyczajna walka. To była walka o przyszłość nie tylko Polski - o przyszłość świata. Można spokojnie powiedzieć, że powstańcy warszawscy walczyli o lepszą Polskę, o to, żeby Polska w ogóle była, żeby mogła istnieć, ale walczyli również o lepszy świat. Dlatego cały świat winien jest pamięć po ostatnie dni powstańcom Warszawy, tamtemu wielkiemu zrywowi, który miał miejsce latem w 1944 roku - powiedział Morawiecki. 

- My pamiętamy i nie tylko pamiętamy: w oparciu o tamte czyny, tamtą walkę budujemy naszą przyszłość, budujemy dzisiaj przyszłość Polski. Oni w ten sposób zwyciężyli - dodał. 

Główne uroczystości odbędą się o 17.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele najwyższych władz państwowych. 

fc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier zapowiedział zwiększenie wsparcia dla powstańców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 10:38
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podjął decyzję o dwukrotnym zwiększeniu funduszu dla żyjących powstańców warszawskich i żołnierzy walczących o niepodległość. Zadeklarował też, że państwo przejmie opiekę nad zidentyfikowanymi grobami poległych.
rozwiń zwiń