X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
PR24 Portal

Tłumy pielgrzymów na Jasnej Górze. W ciągu 10 dni dotarło ponad 36 tys. pątników

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 11:05
W ciągu minionych 10 dni do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze dotarło sto pieszych pielgrzymek, w których wędrowało ok. 36,5 tys. pątników - to 4,5 tys. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Najliczniejsza w tym okresie była ponad 8-tysięczna pielgrzymka tarnowska.
Audio
  • Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział, że Maryja z Jasnej Góry łączy Polaków (IAR)
Pielgrzymka na Jasną Górę
Pielgrzymka na Jasną GóręFoto: Twiiter/ BartMaziarz

W poniedziałek przed południem na Jasnej Górze rozpoczną się główne uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej. To drugi, po obchodzonym 15 sierpnia święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium.

Jak wynika ze statystyk biura prasowego Jasnej Góry, od początku sierpnia do połowy tego miesiąca do Częstochowy dotarły 64 piesze pielgrzymki, w których wędrowało ok. 70 tys. pątników. Najwięcej – 12,8 tys. osób - przybyło w tym czasie w ośmiu pielgrzymkach z Warszawy, najliczniejsza zaś była jak dotąd 8,5-tysięczna pielgrzymka krakowska.

shutterstock Jasna Góra Częstochowa klasztor 1200.jpg
Uroczystość NMP Częstochowskiej. Abp Depo: radość, że mamy Matkę

Pielgrzymki piesze, rowerowe i biegowe

Po święcie Wniebowzięcia NMP, od 16 sierpnia do poniedziałku, na Jasną Górę dotarło sto pielgrzymek pieszych, w których szło 36,5 tys. osób. W ubiegłym roku w tym czasie w 86 pieszych pielgrzymkach wędrowały 32 tys. osób.

Najliczniejsze piesze pielgrzymki z minionych 10 dni to 37. Pielgrzymka Tarnowska (ponad 8,1 tys. osób, o ponad tysiąc więcej niż przed rokiem), 43. Piesza Pielgrzymka Opolska (2,8 tys. osób), 94. Pielgrzymka Łódzka (2 tys.), Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej (1,3 tys.) oraz 373. Pielgrzymka Gliwicka (ponad 1 tys. osób).

Obok pielgrzymek pieszych, z roku na rok coraz popularniejsze stają się pielgrzymki rowerowe - w tym roku ich liczba zwiększyła się o dziesięć. Do sanktuarium przybyło 25 pielgrzymek rowerowych, a w nich 1,8 tys. pątników (wobec niespełna 1,2 tys. w tym czasie przed rokiem). Dotarły także dwie pielgrzymki biegowe z Łodzi (50 osób) i z Rumunii (10 osób) oraz pielgrzymka na rolkach (101 osób).

Łącznie od 12 maja, czyli od początku sezonu pielgrzymkowego, na Jasną Górę we wszystkich rodzajach pielgrzymek (piesze, rowerowe, biegowe i inne) przybyły łącznie 134 tys. osób, wobec 123,5 tys. w ubiegłym roku.

W najbliższych dniach na Jasną Górę dotrą jeszcze: 408. Piesza Pielgrzymka Żywiecka, 13. Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej oraz 24. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych z Olsztyna k. Częstochowy.

Uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej

W poniedziałek z udziałem przedstawicieli episkopatu Polski na Jasnej Górze odbędą się uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej. Święto to ustanowił papież Pius X. Pierwszy raz obchodzono je 26 sierpnia 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry. W całej Polsce uroczystość obchodzona jest od 1956 r.

Odpust Matki Bożej Jasnogórskiej, zwany też zwyczajowo "imieninami Maryi", co roku gromadzi w Częstochowie tysiące wiernych, z których wielu przybywa na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach. W dniu uroczystości przypada drugi - po obchodzonym 15 sierpnia święcie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium.

Rozpoczynającej się przed południem sumie odpustowej będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak, który także wygłosi homilię. Podczas tegorocznych obchodów pielgrzymi modlitwą będą dziękować za obecność Maryi w życiu Kościoła i Polaków, a zwłaszcza za pielgrzymowanie Jana Pawła II do ojczyzny, w 40. rocznicę jego pierwszej pielgrzymki do Polski. Ponowione zostaną także Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem ponad 50 lat temu był prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Wierni będą modlić się o jego beatyfikację. Zaplanowano również modlitwę przebłagalną za profanacje wizerunku Królowej Polski.

We wtorek, dzień po uroczystościach święta Matki Bożej Częstochowskiej, na Jasnej Górze spotka się Rady Biskupów Diecezjalnych. Wśród głównych tematów spotkania hierarchów Kościoła będą m.in. historia i przyszłość relacji polsko-ukraińskich, ochrona dzieci i młodzieży, profanacje obiektów sakralnych, kwestia LGBT+, pielgrzymka duchowieństwa do Dachau oraz przygotowania do obchodów setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Obrady poprzedzi spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego są przygotowywane tematy na zebranie plenarne episkopatu.

Spośród pieszych pielgrzymek na Jasną Górę najdłuższą trasę przeszły: 38. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu (638 km w 19 dni), 35. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (grupy z Pustkowa - 615 km w 20 dni, ze Świnoujścia - 625 km w 19 dni), 27. Pielgrzymka Ełcka, w ramach której grupa z Suwałk przeszła 560 km w 17 dni, a także 34. Pielgrzymka z Gdyni (553 km w 18 dni).

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczystość NMP Częstochowskiej. Abp Depo: radość, że mamy Matkę

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 07:27
26 sierpnia obchodzimy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Tego dnia na Jasną Górę przybywają rzesze pielgrzymów, a w uroczystościach bierze udział Episkopat Polski.
rozwiń zwiń