X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Opolu. Zaprezentowano "Piątkę dla zdrowia"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 11:33
- 6 proc. PKB wydatków na ochronę zdrowia oznaczają, że w latach 2018–24 wydamy prawie dwa razy więcej niż w okresie 2008-14 - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Podczas konwencji PiS na temat zdrowia w Opolu ocenił, że decyzja o zwiększeniu nakładów była bardzo odważna. Na konwencji przemawiali również prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Piotr Gliński i minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
Audio
  • Radosław Fogiel dodaje, że PiS proponuje także reformę Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, która umożliwi szybką klasyfikację pacjentów. Relacja Michała Fabisiaka (IAR)
  • Wystąpienie ministra Łukasza Szumowskiego podczas konwencji PiS w Opolu (Polskie Radio 24)
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (C) i politycy partii podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, 28 bm. w Opolu. Tematem konwencji jest służba zdrowia
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (C) i politycy partii podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, 28 bm. w Opolu. Tematem konwencji jest służba zdrowiaFoto: PAP/Krzysztof Świderski

ZAPIS TRANSMISJI: 

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że zasadniczy cel dotychczasowych działań i planów to dobro Polaków i dobro pacjenta. Zapewnił, że jeśli 13 października wyborcy zaufają PiS, nastąpi skokowa, jakościowa różnica w obszarze ochrony zdrowia - będzie modernizacja szpitali, odnowiona baza transportowa i najwyższy standard leczenia.

Czytaj więcej

jaroslaw gowin 1200 pap.jpg
Jarosław Gowin: walczymy o samodzielną większość, bilans naszych rządów jest pozytywny

Premier podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość buduje nowy ład, nowy kontrakt społeczny. "To jest kontrakt społeczny, w ramach którego i owoce wzrostu są sprawiedliwie dzielone i jednocześnie też kładziemy ogromny nacisk na rozwój, na przedsiębiorczość, ale także na te dziedziny życia publicznego, społecznego, które wymagają ogromnej uwagi, związane ze zmianami demograficznymi i po prostu z potrzebami społecznymi" - mówił szef rządu - tak jak ochrona zdrowia.

"Tutaj mamy na uwadze trzy podstawowe horyzonty: finansowy, ludzki - pacjenta, ale też lekarza, pielęgniarki, personelu medycznego; trzeci to sprzęt i modernizacja szpitali" - tłumaczył. "Wszystkie te trzy horyzonty mają się zbiegać gdzieś na widnokręgu, po to żeby zrealizować wspólny zasadniczy cel, a jest nim dobro Polaków - dobro pacjenta, wszystkich, którzy potrzebują pomocy służby zdrowia" - powiedział Morawiecki.

Zwiększenie nakładów na zdrowie

Mówiąc o kwestiach finansowych, szef rządu wskazywał, że w 2014 roku rządząca wówczas PO wydawała 73 mld złotych, podczas gdy w tym roku nakłady te wyniosą 103 mld złotych, a więc o 40 proc. więcej. W przyszłym roku ma to być - według niego - około 107-109 mld złotych, czyli o 50 proc. więcej niż miało to miejsce pięć, sześć lat temu.

- To dzięki temu mogliśmy zrealizować takie programy jak 75 Plus, które (...) oznaczają, że każdy pacjent, każdy człowiek powyżej 75. roku życia rocznie, może otrzymać 20 opakowań leków takich, za które wcześniej musiał zapłacić. Dzisiaj one są bezpłatne dla tych naszych najbardziej potrzebujących, najsłabszych seniorów - zaznaczył Morawiecki.

Premier podkreślił, że podjęte zostały działania dotyczące personelu medycznego – m.in. lekarzy, także lekarzy-rezydentów i pielęgniarek. "To pierwszy rok, w którym więcej osób odebrało prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki, niż zakończyło z dyplomem studia czy podyplomowe, czy magisterskie. Ten zawód na powrót staje się atrakcyjny, a to szalenie ważne" – wskazał.

- Pamiętam, jak jeszcze rok, dwa lata temu mówiliśmy, że średnia wieku pielęgniarek przewyższa już 50 lat i potrzebujemy tych nowych rekrutacji. Teraz liczbowo wygląda to tak - mamy dzisiaj o 13 tys. więcej pielęgniarek niż cztery - pięć lat temu" - mówił szef rządu.

- To jest realna pomoc, która była możliwa dzięki uszczelnienie systemu podatkowego uszczelnienie również tych różnych patologii w systemie zdrowia - ocenił.

Lepsza sytuacja rezydentów

Zaznaczył, że przez długi czas rezydenci zarabiali niezmiennie 3 tys. 890 zł. - Teraz zarabiają 5300 zł, plus bonus w sytuacji 700 zł, jeżeli spełniają warunki które zostały zapisane - podkreślił szef rządu. - Oczywiście to ciągle jest za mało, ale porównajcie te 3 tys. 890 zł nie zmieniające się przez kilka lat, do tego co nam już udało się zrobić w tym krótkim horyzoncie czasowym - prosił rezydentów Morawiecki.

Mówiąc o planach na przyszłą kadencję - jeśli PiS wygra wybory - premier zapowiedział przeznaczenie 2 mld zł na fundusz modernizacji szpitali, dalsze odnowienie bazy transportowej, jeśli chodzi m.in. o karetki, budowę "najnowocześniejszego centrum onkologicznego w Polsce, ale chyba można powiedzieć, że i w Europie Środkowej".

Morawiecki podkreślał, że "mamy rzeczywiście znakomitych lekarzy, coraz lepszy sprzęt" i zapewnił, że będą one sprzęgnięte z programem badawczym, rozwojowym, wdrożeniowym i klinicznym. Mówił, że te elementy - nowoczesność, odnowione szpitale powiatowe i baza transportowa, najwyższe standardy jakości leczenia m.in. w kardiologii i onkologii, to nie tylko obietnica, ale już dokonane znaczące zmiany.

Zaznaczył podczas opolskiej konwencji PiS poświęconej zdrowiu, że cel tych planowanych skokowych zmian jest jeden: "lepsze zdrowie Polaków - starszych, młodszych, niemowląt, Polaków w wieku dorosłym, młodzieży i dzieci".

"Najwyższy światowy poziom"

- Jesteśmy od tego, żeby rozwiązywać problemy, a problemy służby zdrowia to jeszcze kwestia dwóch, może trzech kadencji - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji. Przekonywał, że PiS zreformuje służbę zdrowia do "najwyższego światowego poziomu".

Prezes PiS w swoim wystąpieniu podkreślił, że kwestia ochrony zdrowia to element budowania "polskiej wersji państwa dobrobytu". - Pełne kieszenie, nawet na poziomie niemieckim za kilkanaście lat czy za 20 lat to jeszcze nie państwo dobrobytu. Państwo dobrobytu to taka formacja, która zapewnia obywatelom w różnych dziedzinach, a służba zdrowia należy do tych absolutnie najważniejszych, odpowiedni poziom opieki, wsparcia - mówił.

Kaczyński zaznaczył, że według PiS służba zdrowia ma być "powszechnie dostępna" i "publiczna", a prywatna służba zdrowia ma mieć jedynie charakter uzupełniający. Dodał, że PiS nie ma zamiaru "likwidować czy zakazywać" prywatnej służby zdrowia, ale fundamentem ma być służba publiczna.

Wśród istotnych kwestii ochrony zdrowia wymienił także ochronę środowiska. - Smog musi być w Polsce zlikwidowany i mamy ku temu środki i mamy właśnie taki cel, to też jest sprawa ważna dla zdrowia Polaków - dodał.

Prezes PiS stwierdził też, że jedną z istotnych kwestii ochrony zdrowia jest styl życia. - Zastanawiałem się nad tym, czy ja mam prawo do tego wzywać, z pewnych względów, które widać. Otóż nie będę państwa wzywał do tego, by państwo nie jedli golonki, ale chcę podkreślić, że to też jest bardzo ważne - nie chodzi tutaj o golonkę, tylko żeby wszystko było robione w taki sposób, który nie grozi zdrowiu - mówił.

"Piątka dla zdrowia"

- 160 mld zł na zdrowie w 2024 roku, czyli dwa razy więcej niż za rządów PO, 2 mld zł na modernizację szpitali, opieka dla seniorów w każdym powiecie, badania kontrolne dla każdego Polaka oraz nowoczesne centrum onkologii - zapowiedział z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Mamy parę priorytetów, które chcielibyśmy zaproponować na następną kadencję. To jest taka piątka dla zdrowia. Dwa razy więcej finansów na zdrowie Polaków niż za rządów PO-PSL (...) To oznacza, że 2024 roku to będzie 160 mld zł - powiedział zaznaczając, że w 2014 roku za rządów PO było 73 mld zł. Podkreślił dalej, że PiS wie, jak to zrobić, wiemy jak utrzymać gospodarkę w dobrej formie i dzięki temu będą pieniądze na zdrowie". 

Informatyzacja

Kolejnym założeniem jest Fundusz Modernizacji Szpitali w wysokości 2 mld zł, przeznaczony na remonty i wyposażenie szpitali, w tym małych szpitali powiatowych oraz informatyzację pracy lekarzy, by zmniejszyć biurokrację.

- W tej chwili rząd nie może wyposażać szpitali ani w sprzęt, ani wspomagać remonty. Oczywiście wielkie miasta, wielkie ośrodki miały na to pieniądze, ale biedne powiaty nie. Dlatego mówimy: tak nie może być dalej. Musimy finansować dobry sprzęt i remonty, by pacjenci mieli godne warunki, ażeby pracownicy pracowali w przyzwoitych warunkach. Dlatego te 2 mld zł, a 100 mln zł z tego rokrocznie będziemy wydawać na informatyzację i programy informatyczne, by papier i pieczątka odeszły do lamusa, by zmniejszyć biurokrację - powiedział Szumowski.

Kolejnym punktem na liście PiS w ramach "Piątki dla zdrowia" jest wprowadzenie regularnych badań kontrolnych dla każdego Polaka "w postaci bonu, który może zrealizować w każdej przychodni".

Wymienił dalej, że w przyszłej kadencji odpowiedzią PiS na potrzebę opieki nad seniorami i osobami niesamodzielnymi będzie wprowadzenie jej w każdym powiecie. Dodatkowo ogromnym wyzwaniem, jak podkreślił minister zdrowia, jest problem opieki onkologicznej, dlatego "przygotowujemy się do tego już teraz. To 1 mld zł na najnowsze centrum onkologiczne w Europie" - zaznaczył.

Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo: 

12.56 

 - Służba zdrowia musi być powszechnie dostępna i publiczna. Przede wszystkim musimy zapewniać każdemu rodakowi opiekę medyczną za darmo - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS mówił, że "państwo dobrobytu", do którego dąży PiS, to nie tylko "pełne kieszenie". Państwo dobrobytu, mówił, to państwo, które "zapewnia obywatelom odpowiedni poziom opieki i wsparcia".

W takim państwie, mówił prezes PiS, "służba zdrowia musi być powszechnie dostępna i publiczna". Prywatna służba zdrowia, dodał, powinna mieć charakter uzupełniający.

"Przede wszystkim musimy zapewnić każdemu rodakowi opiekę medyczną za darmo" - podkreślił Kaczyński.

Na początku wystąpienia nawiązał też żartem do słów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który mówił, że najstarszy pacjent, który zrealizował elektroniczną receptę miał 107 lat. "Tu padła liczba 107 lat - nie wiem czy się uda, ale trzeba dążyć" - powiedział prezes PiS. 

12.40 

12.37 

- Nasz zasadniczy cel to dobro Polaków, dobro pacjenta - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konwencji PiS w Opolu. Przekonywał, że jego rząd wydaje obecnie o 40 proc. więcej na służbę zdrowia niż PO w 2014 r. W przyszłym roku - zapowiedział - nakłady te będą jeszcze wyższe.

Premier podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość buduje nowy ład, nowy kontrakt społeczny, zgodnie z którym przedsiębiorczość i solidarność mogą się uzupełniać. - To jest kontrakt społeczny, w ramach którego i owoce wzrostu są sprawiedliwie dzielone i jednocześnie też kładziemy ogromny nacisk na rozwój, na przedsiębiorczość, ale także na te dziedziny życia publicznego, społecznego, które wymagają ogromnej uwagi, związane ze zmianami demograficznymi i po prostu z potrzebami społecznymi - mówił szef rządu.

Według niego, jedną z takich najważniejszych dziedzin życia społecznego jest ochrona zdrowia. - I tutaj mamy na uwadze trzy podstawowe horyzonty: finansowy, ludzki - pacjenta, ale też lekarza, pielęgniarki, personelu medycznego; trzeci to sprzęt i modernizacja szpitali. Wszystkie te trzy horyzonty mają się zbiegać gdzieś na widnokręgu, po to, żeby zrealizować wspólny zasadniczy cel, a jest nim dobro Polaków - dobro pacjenta, wszystkich, którzy potrzebują pomocy służby zdrowia - powiedział Morawiecki.

Mówiąc o kwestiach finansowych, szef rządu wskazywał, że w 2014 roku rządząca wówczas PO wydawała 73 mld złotych, podczas gdy w tym roku nakłady te wyniosą 103 mld złotych, a więc o 40 proc. więcej. W przyszłym roku ma to być - według niego - około 107-109 mld złotych, czyli o 50 proc. więcej niż miało to miejsce pięć, sześć lat temu.

- To dzięki temu mogliśmy zrealizować takie programy jak 75 Plus, które (...) oznaczają, że każdy pacjent, każdy człowiek powyżej 75. roku życia rocznie, może otrzymać 20 opakowań leków takich, za które wcześniej musiał zapłacić. Dzisiaj one są bezpłatne dla tych naszych najbardziej potrzebujących, najsłabszych seniorów - zaznaczył Morawiecki.

12.31

Premier: podjęliśmy bardzo odważną decyzję ws. wydatków 6 proc. PKB na zdrowie - w latach 2018–2024 wydamy prawie dwa razy więcej niż w okresie 2008-2014

12.17

 - Zdrowie to nie jest produkt, który można wziąć, sprzedać, kupić, zahandlować; nasza wizja to służba zdrowia dla każdego Polaka; gdziekolwiek on by nie mieszkał, nie tylko dla bogatego – akcentował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Jesteśmy wiarygodni także, jeśli chodzi o służbę zdrowia. Nasi poprzednicy przez osiem lat nie mieli odwagi powiedzieć, że zdrowie (...) to priorytet, że zdrowie to ważna rzecz, to dobro narodowe. (…) Publiczna służba zdrowia miała być gdzieś z tyłu, a prywatna, biznes, miała być priorytetem, to miało być remedium na służbę zdrowia, m.in. prywatyzacja szpitali i wiemy, do czego to doprowadziło - mówił w Opolu, gdzie trwa konwencja PiS, szef MZ.

Podkreślał, że medycyna i służba zdrowia nie może być oparta tylko na biznesie. - Zdrowie to nie jest produkt, który można wziąć, sprzedać, kupić, zahandlować. Nasza wizja służby zdrowia jest zupełnie inna. To służba zdrowia dla każdego, nie dla bogatego, ale dla każdego Polaka, gdziekolwiek on by nie mieszkał - podkreślił.

12.10 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski: nasza wizja to służba zdrowia dla każdego; nie dla bogatego, ale dla każdego Polaka, gdziekolwiek on by nie mieszkał.

11.58 

 - Wzrost nakładów na służbę zdrowia, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka, koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard na centrum onkologii - zakłada "piątka dla zdrowia" zaprezentowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

- My mamy wizję państwa, nie z dykty, nie państwa teoretycznego, nie państwa, które ma ciągłą niemożność. My chcemy państwa silnego, państwa sprawczego, państwa, które się opiekuje i dba o godność każdego człowieka, nie tylko tego z dużych ośrodków i wielkich miast, ale z małych miejscowości, średnich miast i z każdej wsi - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, który uczestniczy w Opolu w konwencji PiS.

- Dla nas państwo nie może być bezdusznym aparatem. (…) Państwo ma być oparte o wartości, o rodzinę. (…) Jesteśmy wiarygodni, realizowaliśmy to, co deklarowaliśmy - podkreślał. 

11.49 

W "Piątce dla zdrowia" znajduje się m.in. wzrost nakładów, Fundusz Modernizacji Szpitali, pakiet badań kontrolnych dla każdego Polaka. koordynowana opieka nad seniorami i osobami niesamodzielnymi w każdym powiecie oraz miliard zł na najnowocześniejsze centrum onkologii w Europie.

11.44

11.35

11.20

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS z ogromną przewagą nad KO. Do Sejmu dostałoby się pięć partii

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 16:29
Poparcie dla PiS wynosi 45 proc., drugie miejsce zajmuje KO, na którą głosowałoby 26 proc. wyborców - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
rozwiń zwiń