Prof. Modzelewski: budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny
- Jeżeli państwo może się pochwalić, że uchwaliło realistyczny budżet bez deficytu, to jesteśmy w dobrym klubie - takim, gdzie są państwa o bardzo wysokim ratingu. To znaczy państwa o dobrze prowadzonych finansach publicznych, o niskim długu - powiedział w TVP.Info ekonomista, prof. Witold Modzelewski.
2020-02-14, 18:04
- Ten budżet wbrew pozorom, z punktu widzenia relacji rok do roku, czyli przyrostów, dochodów budżetowych, które planujemy, wcale nie jest budżetem bardzo napiętym. (…) Z punktu widzenia szans realizacji możemy powiedzieć, że jesteśmy realistami, ostrożnymi optymistami czy też, że budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny - mówił prof. Witold Modzelewski.
Powiązany Artykuł
Budżet na 2020 rok bez deficytu. Zobacz, jakie będą dochody i wydatki
"To także sukces uczciwych podatników"
Jego zdaniem, istnieje duża szansa na to, że pod koniec roku "będziemy mogli spotkać się i powiedzieć, iż deficyt mieści się w granicach zera, czyli praktycznie o jego braku, a może nawet o minimalnej nadwyżce". - To dowód na to, że tych kilka lat, które poprzedziły dzisiejsze uchwalenie ustawy były tą drogą, którą trzeba iść - stwierdził ekonomista.
Prof. Modzelewski zwrócił uwagę, że "bez zwiększenia dochodów budżetowych, bez skuteczności państwa w tym zakresie i postawy podatników, którzy nie chcą unikać opodatkowania, nie uciekają od podatków, tylko po prostu płacą je zgodnie z prawem, ten sukces byłby niemożliwy". - To nie tylko sukces naszego państwa, ale też uczciwych podatników - podkreślił.
Prof. Witold Modzelewski o budżecie. TVP.Info
REKLAMA
Zrównoważony budżet
Głównym założeniem przyjętego dziś przez Sejm budżetu jest równowaga wydatków i dochodów państwa. Jedne i drugie wyniosą ponad 435 miliardów złotych. Za ustawą budżetową opowiedziało się 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Plan finansowy zakłada wzrost PKB o 3,7 procent oraz inflację na poziomie 2,5 procent.
Zachowane mają zostać wydatki na programy społeczne, takie jak Rodzina 500 Plus, Dobry Start i tak zwana trzynasta emerytura.
Powiązany Artykuł
Kowalczyk: budżet jest historyczny, rewelacyjny
Zwiększone mają zostać również wydatki na wojsko, ochronę zdrowia i poprawę infrastruktury kolejowo-drogowej.
REKLAMA
Posłowie przyjęli 15 z 111 zgłoszonych wcześniej poprawek. W tym poprawkę dotyczącą podwyżek wynagrodzeń pracowników IPN, Naczelnego Sądu Administracyjnego, MSWiA oraz parków narodowych, a także poprawkę dotyczącą przesunięcia 10 milionów złotych na realizację programu "Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030".
Ustawa przewiduje dodatkowe 40 milionów złotych dla Ochotniczych Straży Pożarnych na zakup samochodów. Budżet zakłada 6-procentowy wzrost płac dla nauczycieli.
Ustawą budżetową zajmie się teraz Senat.
paw/
REKLAMA
REKLAMA