X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Szef KPRM: Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalną infolinię przeznaczoną dla lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 18:54
- Minister rozwoju przedstawi propozycje dla firm z branż dotkniętych stratami ze względu na koronawirusa, a minister finansów wyda rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, na którym przebywa pacjent, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem
Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, na którym przebywa pacjent, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusemFoto: PAP/Lech Muszyński
szumowski 1200 pap.jpg
Minister zdrowia: cztery nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Bez zagrożenia życia

W piątek w KPRM odbyło się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ws. koronawirusa.

Dworczyk powiedział, że "w piątek zostały podpisane decyzje rozdysponujące ponad 98 mln złotych dla szpitali w całej Polsce we wszystkich województwach". Jak dodał, "jeszcze dzisiaj Ministerstwo Finansów dokona przelewu, także środki finansowe na kontach szpitali powinny się pojawić najdalej we wtorek".

Dworczyk poinformował na briefingu po tym posiedzeniu, że - zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego - minister rozwoju Jadwiga Emilewicz została zobowiązana, aby do wtorku przedstawić pakiet propozycji dla firm z branż najbardziej dotkniętych stratami ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jak mówił, chodzi m.in. o branże turystyczną i przewozową.

Jak zapobiegać zakażeniu?

Ponadto, jak dodał, minister finansów Tadeusz Kościński wyda w poniedziałek rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych. Dworczyk podkreślił, że wiąże się to z rozpoczęciem produkcji płynu do dezynfekcji przez Orlen; płyn ten ma trafić do szkół pod koniec następnego tygodnia.

"Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalną infolinię przeznaczoną dla lekarzy"

- W przyszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalną, specjalistyczną infolinię przeznaczoną wyłącznie dla lekarzy – podał Dworczyk.

Wyjaśnił, że sugestie w tej sprawie "docierały z terenu". Z takimi propozycjami wystąpili też - jak zaznaczył - przedstawiciele klubów opozycyjnych na czwartkowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. - To zaskutkowało taką decyzją. W przyszłym tygodniu specjalna infolinia zostanie uruchomiona – wskazał szef KPRM.

Dworczyk powiedział po spotkaniu, że zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego "została uruchomiona komunikacja w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa".

- Jest połączenie z każdą gminą, czyli zostało uruchomionych ponad 2500 kontaktów w sytuacjach, kiedy będzie to potrzebne - dodał szef KPRM. Jak mówił, "sieć informacyjna będzie dyżurować przez 24 godziny na dobę".

morawiecki_1200.jpg
Premier: rzetelna informacja o koronawirusie pokazuje, jak ważne są media publiczne

Teleporady NFZ

- Dla osób podejrzewających u siebie zakażenie kornawirusem Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił teleporady medyczne z możliwością zdalnego wystawienia L4. Kontakt do przychodni, która udzieli teleporady, można uzyskać dzwoniąc pod numer 800-190-590.

Pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800-190-590 można uzyskać niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Z konsultantami można połączyć się przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Od piątku konsultanci infolinii mogą przekazywać pacjentom kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli im teleporady medycznej. Na stronie NFZ wskazano, że dzięki teleporadzie można otrzymać nie tylko zalecenia lekarskie, ale także elektroniczną receptę i elektroniczne zwolnienie lekarskie.

NFZ podkreśla, że konsultacja lekarska przez telefon ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, ułatwia izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych, rozwiewa obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna, a także skraca czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

- Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznaczył prezes NFZ, Adam Niedzielski.

Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Godziny teleporad ustalają placówki POZ.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W Polsce potwierdzono dotąd pięć przypadków zarażenia koronawirusem.

dn/pkur

Czytaj także

"W budżecie nie zabraknie środków". Michał Dworczyk ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 15:10
- W budżecie państwa nie zabraknie środków w związku z koronawirusem - zapewnił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał, że w budżecie jest ponad miliard złotych rezerwy przeznaczonej na sytuacje kryzysowe, do tego 200 mln zł rezerwy Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Sanepid dociera do osób, które podróżowały samolotem z zakażonym pacjentem

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 18:36
- 26-letni pacjent z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem, który hospitalizowany jest we wrocławskim szpitalu, przyleciał do Polski w środę liniami Ryanair - powiedział dolnośląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr n. med. Jacek Klakočar.
rozwiń zwiń