Prezydent Brazylii o pożarach w Amazonii: kto za tym stoi? Rolnicy, organizacje, Indianie?

2019-08-23, 11:38

Prezydent Brazylii o pożarach w Amazonii: kto za tym stoi? Rolnicy, organizacje, Indianie?
Pożary lasów w Amazonii. Foto: PAP/EPA/Porto Velho Firefighters HANDOUT

Naukowcy twierdzą, że wzrost liczby pożarów w Amazonii jest związany z wycinaniem lasów w celu pozyskiwania gruntów pod uprawę roli i hodowlę. Z kolei politycy szukają winnych takiego stanu rzeczy. – Tutaj ma to charakter przestępczy? Ma. Wiem, że ma. Kto za tym stoi? Nie wiem. Sami rolnicy, organizacje pozarządowe, Indianie – powiedział prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.


Powiązany Artykuł

1200_pożary_grecja_pap.jpg
Drugi dzień walki z pożarem na greckiej wyspie

Brazylijski minister środowiska Ricardo Salles napisał na Twitterze, że za wzrost liczby pożarów odpowiada klimat. "Pora sucha, wiatr i upał sprawiły, że pożarów w całym kraju jest więcej" – stwierdził. Także prezydent Jair Bolsonaro oświadczył, że pożary lasów są czymś powszechnym na świecie. – Pali się. To powszechne. Również w Kalifornii. Tutaj ma to charakter przestępczy? Ma. Wiem, że ma. Kto za tym stoi? Nie wiem. Sami rolnicy, organizacje pozarządowe, Indianie – mówił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Ratujcie płuca świata!". Apel biskupów Ameryki Łacińskiej ws. płonących lasów Amazonii

Powiązany Artykuł

pożar free 1200.jpg
Syberyjskie pożary lasów mogą mieć ogromny wpływ na środowisko

Związek między pożarami a wycinaniem lasów można zaobserwować na podstawie danych, według których dziesięć gmin w regionie o największej liczbie ostrzeżeń przed wycinką wykazuje w tym roku największą liczbę pożarów.

Drzewa rosnące w lasach Amazonii, największych lasach deszczowych na świecie, zwanych zielonymi płucami Ziemi, filtrują ogromne ilości dwutlenku węgla, spowalniając tym samym proces ocieplania się klimatu. Puszczę tą zamieszkuje około trzech milionów gatunków roślin i zwierząt oraz około miliona rdzennych mieszkańców.

pb

Polecane

Wróć do strony głównej