X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

Dorian szaleje na Atlantyku. Władze dwóch stanów zarządzają ewakuację wybrzeży

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 07:10
Władze stanów USA: Georgia i Karolina Płd., zdecydowały o ewakuacji wybrzeży, rozpocznie się ona w południe. Ewakuacja ma związek z szalejącym na południowo-zachodnim Atlantyku huraganem Dorian, który od niedzieli pustoszy Bahamy.
Audio
  • Dorian pustoszy Bahamy - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Zniszczenia na Bahamach po przejściu Doriana
Zniszczenia na Bahamach po przejściu DorianaFoto: Screen/Youtube ABC News
  • Władze dwóch stanów zdecydowały o ewakuacji w związku z huraganem Dorian
  • Ewakuacja obejmie mieszkańców wybrzeży Georgii i Karoliny Płd.
  • Częściowo ewakuowani zostaną także mieszkańcy Florydy
  • Dorian przybrał na sile i jest huraganem 5. kategorii
  • Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC): Dorian może być porównany tylko do huraganu, jaki nawiedził ten region w 1935 r., który był najsilniejszym kataklizmem, jakie dotknęły USA od czasu, gdy prowadzone są pomiary

Ewakuacja strefy przybrzeżnej w obu stanach jest obowiązkowa. Częściową obowiązkową ewakuację zarządzono też na Florydzie.

huragan 1200.jpg
Dorian wściekle uderzył w Bahamy. Wieje nawet 350 km/h, sytuacja katastrofalna

Huragan 5. kategorii

Dorian, który został zakwalifikowany jako huragan kategorii 5 w skali Saffira-Simpsona, będzie szaleć nad Bahamami do poniedziałku wieczór, następnie "niebezpiecznie przesunie się w stronę Florydy" - podało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).

Meteorologowie ostrzegają, że w tym czasie na wyspy spadną ulewne deszcze, w wybrzeża uderzać będą ogromne fale, które już teraz osiągają wysokość od 5,5 m do 7 m, a silne wiatry mogą skutkować katastrofalnymi zniszczeniami.

Szef rządu Bahamów: Dorian "wystawia nas na próbę"

"Śmiercionośny i monstrualny" Dorian to huragan, który "wystawia nas na próbę, z jaką nie mieliśmy jeszcze nigdy do czynienia" - ocenił w niedzielę szef rządu Bahamów Hubert Minnis w swym wystąpieniu telewizyjnym. - To jeden z najsmutniejszych i najgorszych dni w moim życiu, gdy muszę zwrócić się do społeczeństwa Bahamów w związku z tym huraganem - powiedział Minnis.

W poniedziałek odbędzie się przymusowa ewakuacja ośmiu przybrzeżnych hrabstw w stanie Karolina Południowa - poinformował gubernator Henry McMaster. Obejmie ona co najmniej 830 tys. osób - twierdzą władze stanowe.

Podobną decyzję podjął gubernator stanu Georgia - Brian Kemp. Władze Florydy wydały ostrzeżenie, w którym nawołują do zachowania środków ostrożności i zapowiadają możliwość częściowej ewakuacji mieszkańców.

Porównywalny z najgorszym

Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ocenia, że Dorian może być porównany tylko do huraganu, jaki nawiedził ten region w Święto Pracy w 1935 r. Był on najsilniejszy wśród wszystkich kataklizmów, jakie dotknęły USA od czasu, gdy prowadzone są pomiary.

NHC nie ukrywa, że sytuacja jest katastrofalna. - To najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii na północno-zachodnich Bahamach. To wyjątkowo niebezpieczna sytuacja - powiedział dyrektor NHC Ken Graham.

Położona na południowo-wschodnim krańcu USA Floryda co roku znajduje się na pierwszej linii uderzenia huraganów. Półwysep ma charakter nizinny i jego linia brzegowa jest szczególnie zagrożona, płaska jest też wewnętrzna część Florydy. Dlatego głównym zagrożeniem dla jej mieszkańców są powodzie.

Ewakuacja w części Florydy

W niedzielę cztery hrabstwa Florydy ogłosiły ewakuację. Dotyczy to obszarów, na których ludzie mieszkają w domach mobilnych, na łodziach i na przybrzeżnych wyspach oraz terenów najbardziej narażonych na zalanie przez wysokie fale. W pozostałych hrabstwach tego stanu ewakuacja jest dobrowolna.

Na prawdopodobnej trajektorii huraganu Dorian znajduje się posiadłość Trumpa w Mar-a-Lago. Tam również została zarządzona częściowa ewakuacja.

Z powodu zbliżającego się huraganu prezydent USA Donald Trump odwołał w ostatniej chwili przyjazd do Polski na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamiast niego do Warszawy przybył wiceprezydent Mike Pence.

Polityczny impakt Doriana

W niedzielę Donald Trump zaapelował do Amerykanów o zachowanie szczególnej ostrożności w obliczu "bardzo, bardzo silnego" kataklizmu.

- Wygląda na to, że może być większy niż te notowane dotychczas - powiedział podczas posiedzenia Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (Federal Emergency Management Agency; FEMA), która podlega Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA i odpowiada za zarządzanie kryzysowe.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Huragan pustoszy Szwecję. Wiatr wyrywa drzewa z korzeniami, władze zalecają zrezygnować z podróży

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 09:53
Huragan Alfrida przechodzący nad Szwecją pozbawił prądu co najmniej 100 tysięcy gospodarstw domowych. Dotyczy to południowej i środkowej części kraju, a także wysp na Morzu Bałtyckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trump zostaje w USA w obliczu zagrożenia huraganowego. Trwa kampania, a to Floryda najczęściej "decyduje" o prezydenturze

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 10:43
Donald Trump odwołał w ostatniej chwili wizytę w Polsce, ze względu na sytuację kryzysową w jego kraju związaną z huraganem Dorian. Żywioł przybiera na sile i może stać się bardzo niebezpieczny dla mieszkańców Florydy, Portoryko i Wysp Bahama. Kulminacja ma nastąpić w weekend. Amerykański przywódca nie miał wyboru i musiał zostać w kraju, nie tylko ze względu na konieczność zarządzania kryzysowego na miejscu, ale także z powodów politycznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorian wściekle uderzył w Bahamy. Wieje nawet 350 km/h, sytuacja katastrofalna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 21:02
Huragan Dorian dotarł w niedzielę do Bahamów. Wiatr o sile 295 km/godz. uderzył w niewielką wyspę Elbow Cay, należącą do wysp Abaco na północnym zachodzie tego kraju - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
rozwiń zwiń