X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal

Orzeczenie TSUE ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów. Jest odpowiedź MSZ

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 10:20
Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, które zostały wprowadzone w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Polski MSZ jest jednak przekonany, że omawiane przez TSUE zmiany nie naruszają niezawisłości sędziowskiej.
Siedziba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Siedziba Trybunału Sprawiedliwości Unii EuropejskiejFoto: shutterstock.com

Trybunał w składzie Wielkiej Izby (15 sędziów) podkreślił, że polskie sądy powszechne mogą orzekać o kwestiach związanych z prawem Unii, a zatem powinny spełniać odpowiednie wymogi, aby zapewnić skuteczną ochronę prawną. Za kluczowe w tym kontekście uznane zostało zachowanie niezależności przez sądy.

Czytaj więcej
Szewczak PR24 1200
Janusz Szewczak: opinia rzecznika TSUE oznacza klęskę działań na szkodę Polski

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] W. Waszczykowski: opinia rzecznika TSUE oznacza, że sędziowie mają sądzić, nie politykować

"Niezależność wymaga, zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, aby dany organ wypełniał swe zadania w pełni autonomicznie i w sposób bezstronny" - podkreślił TSUE.

"Wyrok dotyczy stanu historycznego"

"Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie przedmiotem szczegółowej analizy. Wyrok dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących obecnie przepisów. Zarzuty Komisji Europejskiej zostały już wcześniej uwzględnione w drodze nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych z dnia 12 kwietnia 2018 r." - napisano w oświadczeniu MSZ.

Resort zaznaczył, że "zgodnie z dotychczasową praktyką KE powinna była wycofać skargę po wejściu w życie nowelizacji ustawy". "Brak wycofania skargi nie jest uzasadniony" - dodano.

MSZ podkreśliło, że "Polska nie kwestionuje obowiązku wykonywania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, chociaż pozostaje przekonana, że kwestionowane przez Komisję Europejską zmiany nie naruszały niezawisłości sędziowskiej i mogły być dokonane w ramach kompetencji państw członkowskich dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości".

Zmieniona ustawa

Wyrok TSUE odczytał we wtorek polski sędzia Marek Safjan. Chodzi o ustawę o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 r., zgodnie z którą wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed zmianami wiek emerytalny dla obu płci wynosił 67 lat.

Czytaj więcej
ziobro2 1200 pap.jpg
Zbigniew Ziobro o pytaniach do TSUE: to blamaż polskich sędziów

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Małgorzata Wypych z PiS: od czterech lat totalna opozycja skarży się do Brukseli

Polskie władze zmieniły przepisy, których dotyczyła skarga, ale KE zdecydowała się na podtrzymanie zarzutów, bo jej zdaniem nie wszystkie problemy zostały rozwiązane, a waga sprawy była tak duża, że był wyraźny interes w jej rozstrzygnięciu.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozprawa ws. pytań SN. "Nasze rozwiązania nie podważają niezależności KRS"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 12:06
- Każdy kraj ma pełne prawo do tego, żeby decydować o sposobie powoływania swoich organów wewnętrznych dotyczących sądownictwa, tak samo postąpili przed paru laty Hiszpanie. To w żadnym wypadku nie podważa oceny niezawisłego sądownictwa hiszpańskiego - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Anna Łabno (Uniwersytet Śląski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz: wyrok TSUE dotyczący Sądu Najwyższego bez skutków faktycznych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 20:33
Polska uważa, że wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczący skargi Komisji Europejskiej na ustawę o Sądzie Najwyższym nie będzie miał żadnych skutków faktycznych. Tak mówił w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz pytany o komentarz do jutrzejszej, kolejnej rozprawy w Trybunale dotyczącej ustawy o Sądzie Najwyższym - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń