X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
PR24 Portal

Włoskie media: zakażenie w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież. Koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:15
Gala wręczenia nagród Tony, nazywanych "teatralnymi Oscarami" została odwołana. Włoski dziennik "Il Messaggero" podał, że przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek. Na bieżąco śledzimy rozwój epidemii na świecie.
Audio
  • Koniec kwarantanny prowincji Hubei. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
  • Koronawirus: najnowsze dane ze świata. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Papież modlił się o miłosierdzie w obliczu pandemii koronawirusa. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
  • Iran obawia się drugiej fali zakażeń koronawirusem. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dezynfekcja ulic w Rzymie
Dezynfekcja ulic w RzymieFoto: PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Od 31 grudnia 2019 roku do 25 marca 2020 roku zarejestrowano na świecie ponad 464 tys. potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2, w tym ponad 21 tys. zgonów. Europa jest największym ogniskiem światowej epidemii.

Czytaj więcej
krystyna_1200.jpg
Polka mieszkająca we Włoszech: staramy się podchodzić do sprawy racjonalnie

Interaktywna mapa z aktualizowanymi na bieżąco informacjami o zakażeniach koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ.

Tak relacjonowaliśmy sytuację na świecie:


23:38

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.


Jutro od samego rana także będziemy informować na bieżąco o rozwoju sytuacji.


Zachęcamy też do włączenia naszego podcastu nt. koronawirusa, "Koronawirus - raport"

23:35

W środę liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 464 tys. osób. Z powodu choroby COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 zmarło ponad 21 tys. osób.

Pandemią najbardziej dotknięta jest obecnie Europa. W środę liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła liczbę zmarłych w Chinach.

23:31

Uusimaa, najbardziej zaludniony region Finlandii, gdzie jest najwięcej zarażonych koronawirusem, w tym stolica Helsinki oraz bezpośrednio sąsiadujące miasta Espoo i Vantaa, muszą jak najszybciej zostać odcięte od reszty kraju - ogłosiła w środę wieczorem premier Finlandii Sanna Marin.

23:13

Kolejne 41 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, w efekcie czego łączna liczba zgonów zwiększyła się do 463, podały w środę wieczorem brytyjskie służby medyczne.

Liczba zgonów w ciągu ostatniej doby jest ponad dwa razy mniejsza niż we wtorek, który był jak dotąd najgorszym dniem od początku epidemii. Nastąpił natomiast największy dobowy przyrost nowo wykrytych zakażeń - z 8077 we wtorek do 9529.

23:11

Kolejne dwie osoby zmarły w środę w Irlandii z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar zwiększyła się do dziewięciu - podały wieczorem władze medyczne tego kraju. Zanotowano też największy jak dotąd wzrost zakażeń.

W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzonych zostało 235 nowych zakażeń i ich liczna wynosi obecnie 1564. To oznacza, że środa była trzecim kolejnym dniem, w którym liczba nowo wykrytych przypadków przekroczyła 200.

22:46

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła światową zbiórkę pieniędzy na walkę z pandemią koronawirusa. ONZ ocenia, że do końca roku trzeba będzie zebrać co najmniej 2 miliardy dolarów. Pieniądze na specjalnie powołany fundusz mogą wpłacać zarówno kraje członkowskie jak i prywatne firmy czy osoby.

22:40

Na Florydzie zmarł z powodu komplikacji związanych z koronawirusem nazywany legendą Broadwayu amerykański dramaturg Terrence McNally. Miał 81 lat.

22:29

Prezydent Angoli Joao Lourenco zapowiedział w środę wieczorem wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju w związku z epidemią koronawirusa. Dotychczas potwierdzono tam trzy infekcje SARS-CoV-2.

Uzasadniając swoją decyzję o mającym obowiązywać od piątku do 11 kwietnia stanie wyjątkowym, Lourenco wyjaśnił, że jego ogłoszenie pomimo niskiej liczby zakażeń wynika z "chęci uniknięcia błędów innych państw, w których epidemia osiągnęła duże rozmiary".

22:14

Z powodu pandemii koronawirusa brytyjski parlament zawiesił w środę wieczorem posiedzenia, rozpoczynając - tydzień wcześniej niż planowano - przerwę wielkanocną. Posłowie i lordowie powrócą do pracy najwcześniej 21 kwietnia.

21:56

Tegoroczna ceremonia rozdania nagród Tony, uważanych za teatralny odpowiednik Oscarów, została odłożona na czas nieokreślony z powodu pandemii koronawirusa - poinformowali w środę organizatorzy wydarzenia.

Uroczystość, organizowana co roku na Broadwayu, miała odbyć się w Nowym Jorku 7 czerwca. Teatry na Broadwayu z powodu koronawirusa zostały zamknięte przez dwoma tygodniami.

21:49

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podał w środę, że liczba zakażeń koronawirusem w stanie szybko rośnie i wyniosła tego dnia 30 811. Podkreślił jednak, że pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym, że wprowadzone restrykcje są skuteczne.

Chodzi m.in. o ograniczenia jeśli chodzi o spotkania towarzyskie i apele władz o stosowanie zasady "społecznego dystansu".

21:40

Z powodu koronawirusa Pentagon wstrzymał na okres do 60 dni ruch wszystkich wojsk amerykańskich poza granicami USA - poinformował w środę minister obrony Mark Esper.

- Chodzi o zapewnienie, by nie przywlekać koronawirusa do kraju, zakażając innych, by nie rozprzestrzeniać tego wirusa w wojsku - powiedział szef Pentagonu.

Wyjątek stanowić będzie wycofywanie wojsk z Afganistanu, które będzie odbywało się według planu.

21:37

- Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrośnie w weekend do 70 tys., ale w przyszłym tygodniu możliwy jest spadek nowych przypadków - powiedział w środę szef Niemieckiego Stowarzyszenia Szpitali (DKG) Gerald Gass.

21:33

Szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo uprzedził w środę, że według prognoz spowolnienie gospodarcze i utrata miejsc pracy spowodowane pandemią koronawirusa będą gorsze niż recesja w 2008 roku.

21:29

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w środę zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do sześciu. Zakażone są 1654 osoby, 190 uznano za wyleczone. Obowiązywać zaczął zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

21:20

Do 31 wzrosła we Włoszech w środę liczba zmarłych lekarzy, którzy zakazili się koronawirusem. 17 z nich to lekarze rodzinni. Zakażonych jest ponad 5 tysięcy pracowników służby zdrowia.

21:20

Kraje, które wprowadziły u siebie ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinny wykorzystać ten czas na wykrycie i zaatakowanie go - podkreśliła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

- Proszenie ludzi, aby zostali w domu, i powstrzymywanie przemieszczania się ludności to kupowanie czasu i zmniejszanie presji na systemy opieki zdrowotnej. Same te środki nie ugaszą jednak epidemii - powiedział w środę w Genewie na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Apelujemy do wszystkich krajów, aby wykorzystały ten czas do ataku na wirusa - oznajmił.

21:12

W Fatimie biskupi Portugalii i Hiszpanii powierzyli w środę swoje kraje opiece Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Uroczystość w portugalskim sanktuarium odbyła się w związku z nasilającą się na Półwyspie Iberyjskim epidemią koronawirusa.

21:08

Brytyjski parlament przyjął w środę specjalną ustawę w sprawie koronawirusa, która daje rządowi daleko idące kompetencje do walki z epidemią, m.in. do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego.

Z kolei naczelny lekarz Anglii Chris Whitty twierdzi, że "brytyjska służba zdrowia nie powinna się załamać pod presją wywołaną koronawirusem".

21:05

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział przeznaczenie w najbliższym czasie co najmniej 25 miliardów euro na pomoc dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa. Powiedział, że Unia Europejska, szczególnie strefa euro, powinna podjąć kroki na miarę ogromnego wyzwania, przed którym postawiła ją pandemia.

21:01

Tysiące Portugalczyków z powodu rozszerzającej się epidemii COVID-19 opuściły "po cichu" swoje mieszkania w miastach, aby zaszyć się na prowincji. Masową "ucieczkę" w obawie przed zakażeniem koronawirusem potwierdzają portugalskie media i władze rolniczych gmin.

Opustoszała Lizbona, stolica Portugalii, w związku z pandemią koronawirusa. Fot. PAP/EPA/ANTONIO COTRIM Opustoszała Lizbona, stolica Portugalii, w związku z pandemią koronawirusa. Fot. PAP/EPA/ANTONIO COTRIM
20:57

W Azji Południowo-Wschodniej wystąpiły nowe przypadki koronawirusa i zgony na skutek zakażenia. W Kambodży największa grupa infekcji jest łączona z turystami z Francji, w Malezji potwierdzono 20 zgonów osób zakażonych, a w Tajlandii w związku z epidemią obowiązuje stan wyjątkowy.

20:51

Francuskie media informują, że coraz więcej członków komisji wyborczych zgłasza się do szpitali z symptomami COVID-19. W rozmowie z agencją AFP deputowany Eric Coquerel stwierdził nawet, że w rejonie podparyskim doszło do "masakry wśród wolontariuszy".

Wbrew ostrzeżeniom ekspertów pierwsza tura wyborów samorządowych we Francji odbyła się w przewidzianym terminie 15 marca, przy rekordowej absencji. Druga została odłożona na czerwiec.

Tak wygląda centrum Paryża w związku z pandemią koronawirusa.

20:44

Indie: władze stanu Kerala zdecydowały o zamknięciu sklepów monopolowych. Początkowo było to wykluczane w obawie przed niepokojami społecznymi i zatruciami nielegalnym alkoholem. Przeważyła opinia, że klienci będą się tłoczyć przed sklepami, co doprowadzi do rozprzestrzenienia COVID-19.

20:40

Będzie szybka zgoda Komisji Europejskiej na wsparcie rolników dotkniętych przez kryzys związany z koronawirusem. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że Komisja zgodzi się na większą elastyczność w wydatkach z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

20:38

Dzwony wszystkich kościołów we Francji wybiły w środę o godz. 19.30. "Nie wzywamy wiernych do udania się do kościołów, ale chcemy wyrazić naszą wspólnotę i nadzieję w obliczu epidemii koronawirusa" - poinformowała wcześniej Konferencja Biskupów Francji (CEF) w komunikacie prasowym.

Dzwony biły przez 10 minut.

20:36

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, czczona w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, została w środę zamknięta na tydzień - poinformowali agencję Reutera urzędnicy kościelni.

Decyzja nastąpiła po spotkaniu w środę izraelskiej policji i wyższych przywódców kościoła - ujawnił Wadi Abu Nasar, rzecznik prasowy Zgromadzenia Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej (AOCHL).

20:11

Włoski dziennik "Il Messaggero" podał, że przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w watykańskim Domu Świętej Marty, gdzie mieszka papież Franciszek. Według gazety wirusa potwierdzono u współpracownika papieża z Sekretariatu Stanu.

Watykan nie odniósł się do tych doniesień.

20:05

Prawie pół miliona ludzi - tylu ochotników na Wyspach zgłosiło się do pomocy przy pomocy w walce z koronawirusem. Ledwie wczoraj premier Johnson apelował o pomoc. A dziś przyznaje: nie liczyliśmy, że odzew będzie tak wielki.

19:59

Francuski resort zdrowia poinformował w środę wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 231. W sumie z powodu COVID-19 zmarło we Francji 1331 osób.

Liczba pacjentów leczonych na oddziałach intensywnej terapii wzrosła o 311, do 2827 - przekazało ministerstwo.

Konferencja prasowa po cotygodniowym posiedzeniu rządu. Fot. PAP/EPA/Francois Mori / POOL Konferencja prasowa po cotygodniowym posiedzeniu rządu. Fot. PAP/EPA/Francois Mori / POOL
19:46

Służby medyczne Singapuru potwierdziły w środę 73 nowe zakażenia koronawirusem. To największy dotąd dobowy przyrost wykrytych infekcji w tym kraju. Łączna liczba potwierdzonych przypadków wynosi tam 631. Nowe przypadki SARS-CoV-2 wykryto też w Wietnamie.

19:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że przeprowadził rozmowy ze zwierzchnikami Kościołów w tym kraju w sprawie tego, jak bezpiecznie świętować Wielkanoc w warunkach szerzenia się koronawirusa i zapowiedział wdrożenie programu "Wielkanoc w Domu".

Ukraiński premier zapowiada wdrożenie programu "Wielkanoc w Domu". Na zdjęciu Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ukraiński premier zapowiada wdrożenie programu "Wielkanoc w Domu". Na zdjęciu Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach w Kijowie fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
19:22

W ciągu ostatniej doby w Luksemburgu stwierdzono 234 nowe zakażenia koronawirusem - podały w środę po południu władze tego kraju. Dobę wcześniej liczba infekcji wzrosła o 224 przypadki.

19:18

Steven Dick, zastępca szefa misji w ambasadzie brytyjskiej w Budapeszcie, zmarł po zakażeniu się koronawirusem - poinformowało brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak przekazano, 37-letni dyplomata zmarł na Węgrzech we wtorek.

19:17

Tokio zgłosiło w środę rekordową liczbę 40 nowych wykrytych zakażeń koronawirusem. Gubernator japońskiej stolicy Yuriko Koike wezwała mieszkańców, by w miarę możliwości pracowali zdalnie, a w weekend nie wychodzili z domu bez potrzeby - podała stacja NHK.

19:16

Wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo została zainfekowana koronawirusem - poinformował w środę po południu rząd w Madrycie na podstawie badania wykonanego u 63-letniej polityk. Calvo jest trzecim ministrem w rządzie Pedra Sancheza, u której stwierdzono SARS-CoV-2.

Hiszpańska wicepremier Carmen Calvo jest zakażona koronawirusem. Fot. PAP/EPA/Chema Moya Hiszpańska wicepremier Carmen Calvo jest zakażona koronawirusem. Fot. PAP/EPA/Chema Moya
19:12

W Moskwie zmarły dwie osoby zakażone koronawirusem. Jak podało radio Echo Moskwy, byli to seniorzy w wieku 73 i 88 lat. Obie osoby wcześniej przewlekle chorowały. Oficjalnie w Rosji zarejestrowano 658 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z czego aż 400 przypadków odnotowano w Moskwie.

Portal "Meduza" przypomina, że już wcześniej zmarły dwie kobiety chore na COVID-19, ale rosyjskie służby sanitarne nie wpisały tych osób do statystyk, ponieważ uznały, iż w obu przypadkach bezpośrednią przyczyną śmierci nie był koronawirus.

18:52

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w Izbie Deputowanych w środę, że w obliczu epidemii koronawirusa jego rząd działał "z najwyższą determinacją i absolutną szybkością". To "kryzys bez precedensu", "straszliwe dni" - mówił.

- Po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia fundamentalnych wolności", zagwarantowanych w konstytucji - zaznaczył Conte.

18:50

Liczba zgonów na Covid-19 w Portugalii wzrosła od wtorkowego do środowego południa o 13, do łącznie 43 - poinformowała minister zdrowia Marta Temido na konferencji prasowej. W ciągu doby nastąpił też wzrost zakażeń o prawie 27 proc., do 2 995 przypadków.

Z danych służb sanitarnych Portugalii wynika, że 260 pacjentów zakażonych koronawirusem to osoby w wieku powyżej 80 lat. Tylko w ciągu ostatniej doby bilans zakażeń w tej grupie wiekowej wzrósł o 92 przypadki.

Pusty Plac Rossio w Lizbonie. PAP/EPA/ANTONIO COTRIM Pusty Plac Rossio w Lizbonie. PAP/EPA/ANTONIO COTRIM
18:38

Jeden z producentów piwa w Rosji poprosił władze o pozwolenie na wytwarzanie żelu do dezynfekcji rąk bez licencji potrzebnej w przypadku niespożywczych produktów zawierających spirytus; firma jest gotowa rozdawać ten środek bezpłatnie placówkom medycznym.

18:34

Iran obawia się drugiej fali zakażeń koronawirusem. Miejscowe władze zakazały mieszkańcom podróży pomiędzy miastami, ale wiele osób to zignorowało. Władze w Teheranie kolejny raz zaapelowały też o międzynarodową pomoc w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju.

Iran był pierwszym krajem na Bliskim Wschodzie do którego dotarł koronawirus. Do tej pory zanotowano tam ponad 2 tysiące ofiar i 27 tysięcy zakażeń.

18:25

Do 7503 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem - poinformowano w środę. Od wtorku stwierdzono 683 zgony. Łączna liczba osób zakażonych wynosi 57 tysięcy.

Zanotowano dotychczas 74 tys. przypadków koronawirusawirusa.

Kolejny dzień z rzędu spadła liczba nowych zachorowań; w środę stwierdzono ich prawie 3500.

Wyzdrowiało ponad 9300 chorych.

18:24
18:19

Starsza kobieta jest pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa wśród Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformował w środę w Ramallah rzecznik prasowy Autonomii Palestyńskiej.

18:02

W Indiach pojawiają się przypadki gróźb i ostracyzmu ze strony sąsiadów wobec lekarzy pracujących przy epidemii koronawirusa. Na list stowarzyszenia lekarzy zareagował minister spraw wewnętrznych, który nakazał policji działania prewencyjne.

18:01

W czwartek odbędzie się w Brukseli nadzwyczajna sesja PE, na której mają być głosowane propozycje KE dot. wsparcia krajów w czasie pandemii. Europosłowie nie muszą przyjeżdżać do stolicy Belgii, mogą głosować przez e-mail.

18:00

We Francji wzrasta liczba zgonów wśród pensjonariuszy domów spokojnej starości. Zdaniem lekarzy środki mające zabezpieczyć starsze osoby przed koronawirusem zostały zbyt późno wprowadzone w życie. Zsumowane dane z poszczególnych placówek wzbudzają niepokój.

17:59

Drugi test na obecność koronawirusa u kanclerz Niemiec Angeli Merkel dał wynik negatywny - oświadczył w środę rzecznik rządu. Merkel przebywa w kwarantannie od niedzieli po tym, jak miała kontakt lekarzem, u którego wykryto później zakażenie SARS-CoV-2.

Angela Merkel od niedzieli przebywa w kwarantannie po tym, jak miała kontakt z lekarzem zakażonym koronawirusem. fot. PAP/EPA/Mika Schmidt / POOL Angela Merkel od niedzieli przebywa w kwarantannie po tym, jak miała kontakt z lekarzem zakażonym koronawirusem. fot. PAP/EPA/Mika Schmidt / POOL
17:57

KE poinformowała w środę, że podjęła decyzję w sprawie zharmonizowanych norm dotyczących produktów, mających chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Procedura oceny zgodności ma stać się dzięki temu szybsza i tańsza.

Zmienione normy dotyczą takich produktów, jak maski medyczne, odzież chirurgiczna, dezynfektory oraz urządzenia do sterylizacji.

17:50

Koronawirus szczególnie łatwo szerzy się w otoczeniach zamkniętych, przy wydłużonej ekspozycji - podała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, wskazując na wysoką liczbę przypadków infekcji na jednym z pięter seulskiego biurowca.

17:49

W Gwinei Bissau zarejestrowano dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w środę premier Nuno Gomes Nabiam. Obaj pacjenci pochodzą z zagranicy - jeden jest obywatelem Indii, a drugi jest kongijskim pracownikiem ONZ. Zainfekowani zostali umieszczeni w kwarantannie.

Nabiam zapowiedział również, że transport publiczny zostanie zawieszony, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

"Dwa przypadki potwierdzone dziś w Bissau" - napisał na Twitterze prezydent republiki Umaro Sissoco Embaló.

17:39

Węgry ponownie umożliwią przekraczanie granicy z Rumunią osobom, które mieszkają po jednej, a pracują po drugiej jej stronie - zapowiedział w środę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w rozmowie z agencją MTI.

17:32

Chińskie platformy sprzedaży internetowej wznawiają wysyłanie do Polski środków ochronnych w walce z koronawirusem - poinformowało Polskie Radio Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniejsze wstrzymanie sprzedaży dla konsumentów z Polski m.in. maseczek ochronnych były wynikiem nieporozumienia.

Chiny stopniowo ponownie otwierają kolejne instytucje i placówki. W Pekinie ponownie otwarto dla zwiedzających zoo. fot. PAP/EPA/WU HONG Chiny stopniowo ponownie otwierają kolejne instytucje i placówki. W Pekinie ponownie otwarto dla zwiedzających zoo. fot. PAP/EPA/WU HONG
17:30

Liczba zgonów z powodu COVID-19 wyniosła w Hiszpanii 3434, co oznacza, że kraj wyprzedził już pod tym względem Chiny, gdzie zmarło 3281 osób - podał w środę resort zdrowia. W całym kraju w ciągu minionej doby zanotowano 738 zgonów i 7937 nowych zakażeń. Łącznie liczba zainfekowanych SARS-CoV-2 w Hiszpanii to 47610.

17:26

W ciągu minionej doby w Holandii zdiagnozowano 852 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 80 zgonów zainfekowanych osób - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Środowy przyrost jest jak dotąd najwyższym odnotowanym w ciągu jednej doby w Holandii. Tempo przybywania nowych zakażonych spadło jednak do 15,3 proc. z 17,1 proc. we wtorek. Łącznie w Holandii w związku z koronawirusem zmarło 356 osób.

16:52

Za tydzień w południowo-zachodniej Francji szczyt sezonu na truskawki, ale z powodu epidemii koronawirusa nie ma ich kto zbierać. Z reguły robią to przede wszystkim sezonowi pracownicy z zagranicy, wśród nich wielu Polaków, którzy nie mogli przyjechać do Francji.

Brak pracowników wróży ogromne straty dla sadowników, którzy nie wiedzą, jak zastąpić 3 tys. zbieraczy, czyli aż połowę robotników.

16:44

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro skrytykował w środę władze regionalne za wprowadzanie restrykcji w celu zahamowania epidemii koronawirusa. Prawicowy polityk określił te działania jako "przestępcze", niszczące kraj i jego gospodarkę.

- To, co robią niektórzy gubernatorzy i burmistrzowie, to zbrodnia. Niszczą Brazylię - powiedział Bolsonaro. fot. PAP/EPA/Joedson Alves - To, co robią niektórzy gubernatorzy i burmistrzowie, to zbrodnia. Niszczą Brazylię - powiedział Bolsonaro. fot. PAP/EPA/Joedson Alves
16:29

Rząd Litwy postanowił, że ograniczenia w ruchu obywateli zostaną wydłużone do 13 kwietnia. Wcześniej okres kwarantanny był przewidziany do 30 marca. W kraju odnotowano dotąd 255 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego cztery osoby zmarły.

16:24

W Niemczech federalne MSW zamknęło granice dla pracowników sezonowych w rolnictwie. Zakaz obowiązuje od dzisiaj i dotyczy pracowników sezonowych z innych krajów. MSW tłumaczy, że takie ograniczenia są konieczne, aby przerwać łańcuch zakażeń koronawirusem. Niemieccy rolnicy obawiają się, że bez pracowników sezonowych nie będą w stanie zebrać swoich płodów rolnych.

Niemieccy rolnicy obawiają się, że z powodu pandemii koronawirusa nie uda im się zebrać płodów rolnych, co spowoduje ogromne straty. fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN Niemieccy rolnicy obawiają się, że z powodu pandemii koronawirusa nie uda im się zebrać płodów rolnych, co spowoduje ogromne straty. fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN
16:19

Helsińskie biblioteki, które zostały zamknięte w związku z pandemią koronawirusa, przygotowały paczki z książkami i czasopismami dla dorosłych i dzieci. Pozostawiają je przed budynkami. "Nie masz już co czytać? Przyjdź pod bibliotekę i zabierz do domu paczkę z książkami" - zachęcają.

"W każdej torbie jest kilka książek wycofywanych ze zbiorów bibliotecznych. Nie trzeba ich zwracać, a zawartość paczki najlepiej sprawdzić bezpiecznie dopiero w domu" - w ten sposób miasto zachęca do udziału w kampanii bibliotecznej, która wystartowała z początkiem tego tygodnia.

16:13

Belgijskie Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego ostrzega szpitale przed atakami przestępców w internecie podczas pandemii koronawirusa. Cyberprzestępcy wykorzystują niepewność, chaos i zmęczenie, by instalować złośliwe oprogramowanie i wyłudzać pieniądze.

16:09

Ponad 250 tys. wolontariuszy zgłosiło się w ciągu kilkunastu godzin do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS w czasie walki z epidemią koronawirusa - podano w środę. To oznacza, że założona przez rząd liczba chętnych już została przekroczona.

15:56

Do 29 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem. Łącznie zakażenie potwierdzono u ponad 5 tys. pracowników służby zdrowia w całym kraju.

15:49

Część Irańczyków zignorowała wytyczne rządu i podróżowała w wolne dni związane z obchodami irańskiego Nowego Roku, co może doprowadzić do drugiej fali zakażeń koronawirusem - powiedział w środę rzecznik rządu Ali Rabiei. Rząd przygotowuje zakaz wyjazdu z miast.

15:43

W ramach walki z epidemią COVID-19 rząd Szwajcarii ogłosił w środę, że rozszerza kontrole graniczne dla obywateli wszystkich krajów strefy Schengen. Dotychczas kontrole obejmowały tylko obywateli Włoch, Francji, Niemiec, Austrii i Hiszpanii oraz krajów spoza Schengen.

15:27

Nie zdołamy w krótkim czasie sprowadzić wszystkich przebywających za granicą obywateli, którzy z powodu epidemii koronawirusa chcieliby wrócić do kraju - ogłosił w środę resort spraw zagranicznych Portugalii. Głównym powodem trudności jest brak środków.

14:59

23-letnia policjantka została poważnie ranna w głowę podczas kontroli przestrzegania administracyjnego nakazu pozostawania w domu w związku z epidemią COVID-19 w departamencie Oise na północy Francji - poinformowała w środę agencja AFP, powołując się na policyjne źródła. Patrol próbował wylegitymować grupę dziesięciu osób, żądając okazania dokumentu upoważniającego do wyjścia z domu. Legitymowani obrzucili policjantów kostkami brukowymi.

14:48

Prezydent Rosji Władimir Putin obwieścił w środę, że głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji, planowane na 22 kwietnia, zostaje odłożone na późniejszy termin. Ogłosił także w kraju tydzień wolny od pracy od najbliższego weekendu do 5 kwietnia.

Władimir Putin Władimir Putin
14:45

21-letnia Brytyjka bez żadnych innych chorób towarzyszących zmarła z powodu koronawirusa. Jak oświadczyła jej rodzina, to powinno być ostrzeżeniem dla tych, którzy sądzą, że COVID-19 dotyka tylko osoby starsze i mające problemy zdrowotne. Jak się przypuszcza, 21-letnia Chloe Middleton z High Wycombe, 50 km od centrum Londynu, jest najmłodszą śmiertelną ofiarą koronawirusa w Wielką Brytanii, która nie miała żadnych chorób towarzyszących ani nie była w grupie podwyższonego ryzyka.

14:41

W okresie pandemii zauważalna jest aktywizacja wywiadu rosyjskiego, którego działalność przenosi się do przestrzeni elektronicznej - powiedział w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu ze służbami bezpieczeństwa kraju. Zaznaczył jednak, że "w wyniku pandemii znacznie zmniejszyły się możliwości fizycznego wywiadu z powodu ograniczenia kontaktów fizycznych".

14:23

Polska została dodana do listy krajów z niekorzystną sytuacją epidemiczną - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia na Białorusi. Po przyjeździe z takich państw konieczna jest dwutygodniowa obserwacja medyczna.

14:16

Ministerstwo obrony Hiszpanii zwróciło się do podległego NATO Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy (EADRCC) o udzielenie pomocy humanitarnej w celu zwalczania epidemii koronawirusa. Jak podają hiszpańskie media, powołujące się na źródła w NATO, we wniosku datowanym 23 marca Hiszpania poprosiła o dostarczenie środków ochronnych i medycznych dla szpitali.

14:10

Od czwartku w Moskwie obowiązywać będzie kwarantanna dla co najmniej dwóch milionów osób. Władze stolicy chcą w ten sposób zmusić ludzi z grup ryzyka do pozostawania w domach. Chodzi o osoby powyżej 65 roku życia oraz przewlekle chorych. Tym mieszkańcom, którzy zdecydują się wyjechać na dacze, władze stolicy obiecują zapewnić paliwo do samochodów oraz do urządzeń grzewczych. Administracja Moskwy zapewnia, że lekarstwa i produkty spożywcze dla przebywających w izolacji będą kupować wolontariusze. Administracja prezydenta Rosji zaleca podjęcie takich działań we wszystkich regionach.

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne
13:53

Szpitale kolejnego regionu Francji są przepełnione do granic możliwości - chodzi o stołeczne Ile-de-France. Poprawie ulega sytuacja we wschodniej Francji. Przyczyną dramatycznej sytuacji w szpitalach jest niewystarczająca liczba łózek na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem w stanie bardzo ciężkim znajduje się około tysiąca pacjentów potrzebujących natychmiastowej pomocy, bo głównym problemem jest niewydolność płuc i górnych dróg oddechowych.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

13:39

Belami siana otoczono miejscowość Monteleone di Puglia na południu Włoch. W ten sposób burmistrz postanowił obronić miasteczko przed koronawirusem, którego przypadków tam dotąd nie zarejestrowano.

13:08

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób zainfekowanych koronawirusem. To rekordowa liczba zgonów w ciągu 24 godzin - poinformowały w środę przed południem hiszpańskie władze sanitarne. Z komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że ogólna liczba zgonów z powodu koronawirusa wzrosła w tym kraju do 3434. Nastąpił też nienotowany wcześniej wzrost przypadków zakażenia - o 7937, w sumie zainfekowanych jest 47 610 osób.

13:01

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd ogłosił w środę wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego. Ograniczenia mają obowiązywać 30 dni, do 24 kwietnia - poinformował na posiedzeniu gabinetu premier Denys Szmyhal.

12:56

Kolejne 143 przypadki śmiertelne zakażenia koronawirusem stwierdzono w Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Do 2077 wzrosła tym samym w Iranie liczba zgonów na COVID-19. W sumie od początku epidemii w Iranie odnotowano ponad 27 tys. osób z koronawirusem.

12:48

Decyzją króla Salmana ruch między prowincjami Arabii Saudyjskiej został zakazany, a Rijad, Mekka i Medyna zostały odcięte od reszty kraju - informuje w środę Saudyjska Agencja Prasowa (SPA). W związku z koronawiruem o cztery godziny wydłużono też obowiązywanie godziny policyjnej.

12:42

W związku z koronawirusem nad Dniepr powróciło co najmniej 80 tysięcy obywateli Ukrainy. Takie dane przedstawił ukraiński resort dyplomacji. Na Ukrainie wykrywane są kolejne przypadki zakażeń.

12:40

W południe papież w bibliotece Pałacu Apostolskiego zmówił modlitwę "Ojcze nasz" prosząc o Boże miłosierdzie w obliczu pandemii koronawirusa. Franciszek w niedzielę zaapelował do przywódców i wiernych wszystkich wyznań chrześcijańskich, by przyłączyli się do tej inicjatywy.

Papież Franciszek Papież Franciszek
12:32

Liczba osób we Francji, które zmarły z powodu koronawirusa, jest znacznie wyższa niż wynika to z oficjalnych danych - uważa prezes Federacji Szpitali Francji (FHF) dr Frederic Valletoux. - Bilans zmarłych na COVID-19, który władze podają codziennie wieczorem na konferencji prasowej, opiera się na danych ze szpitali i nie obejmuje osób umierających w domu czy w domach spokojnej starości - powiedział.

12:21

W Belgii odnotowano od wczoraj 668 nowych zakażeń koronawirusem. To najwyższy wzrost potwierdzonych przypadków w ciągu doby od czasu wybuchu epidemii. Obecnie zakażonych jest 4937 osób. Liczba zgonów osób, u których wykryto patogen wzrosła do 178. Hospitalizowanych jest 2308 pacjentów.

12:18

W ramach zaostrzenia restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Izraelczycy, którzy chcą wyjść na spacer lub pobiegać, muszą pozostać w odległości 100 metrów od domu. Zasady obowiązują od środy przez tydzień. Do tej pory w Izraelu potwierdzono ponad 2000 przypadków zakażenia COVID-19 i pięć ofiar śmiertelnych - podaje agencja Reutera.

12:07

- Znajdujemy się na początku tej epidemii koronawirusa - powiedział w środę Lothar Wieler, szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, państwowej niemieckiej instytucji zajmującej się zagrożeniami wirusologicznymi. - Pozostaje w pełni otwarte, jak będzie się to dalej rozwijało. Dopiero rozpoczęliśmy zwalczanie koronawirusa - zaznaczył Wieler.

Lothar Wieler Lothar Wieler
11:50

Brytyjski następca tronu, książę Karol ma pozytywny wynik testu na koronawirusa - potwierdziła w środę jego rzeczniczka. Dodała, że objawy choroby u niego są bardzo łagodne. Książę Karol ma 71 lat.

11:48

Wzrost rozprzestrzeniania się koronawirusa znacznie spowolnił w Holandii - poinformował w środę szef Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) Jaap van Dissel. Jak relacjonuje Reuters van Dissel powiedział w parlamencie, że według szacunków instytutu, jedna zarażona osoba zaraża tylko jedną kolejną osobę. - Oznacza to, że wykładniczy wzrost epidemii został najprawdopodobniej zatrzymany - powiedział van Dissel. Zgodnie z danymi z wtorku w Holandii było 4749 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

11:20

Mimo radykalnych działań władz, wciąż rośnie liczba przypadków zakażeń nowym koronawirusem w Azji Południowo-Wschodniej. Na Filipinach odnotowano w środę 84 nowe przypadki, w Indonezji - 105Jak poinformowało filipińskie ministerstwo zdrowia, łączna liczba zdiagnozowanych zachorowań na COVID-19 wzrosła do 636. Zmarło dotąd 38 osób.

10:58

U siedmiolatki w obwodzie wołyńskim na zachodzie Ukrainy zdiagnozowano zakażenie koronawirusem - poinformowały w środę lokalne władze. Na Ukrainie odnotowano tego dnia czwarty zgon osoby zainfekowanej SARS-CoV-2. 68-letni mężczyzna zmarł w Tarnopolu, również na zachodzie kraju.

10:36

Papież powiedział w homilii podczas audiencji generalnej, że każde ludzkie życie jest niepowtarzalną, bezcenną wartością. Audiencja bez udziału wiernych transmitowana była w streamingu przez watykańskie media z papieskiej biblioteki w Pałacu Apostolskim.

Na zakończenie Franciszek przypomniał, że w południe wszyscy chrześcijanie w obliczu pandemii koronawirusa połaczą się w modlitwie "Ojcze nasz".

10:33

Na Białorusi do 86 wzrosła liczba osób zakażonych COVID-19. To oznacza, że od poniedziałku, gdy podano ostatnie oficjalne dane liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o pięć osób. Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że 29 osób już wyzdrowiało. Dotychczas wykonano około 23 tysięcy testów na obecność patogenu.

10:23

Rząd Węgier przeznaczy ponad 15 mld forintów (42,5 mln euro) na zakup wyposażenia medycznego w ramach walki z koronawirusem - oświadczył w środę rzecznik Centrum Informacyjnego Rządu Oers Farkas w Radiu Kossuth.

10:09

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowała w środę wicepremier Tatiana Golikowa. Tym samym liczba infekcji wzrosła w tym kraju do 658.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
09:52

Z powodu epidemii koronawirusa prokuratur generalny Teksasu Ken Paxton zarządził wstrzymanie aborcji w tym stanie. Przerwanie ciąży uznano za zabieg, który nie jest obecnie "medycznie konieczny" - informuje CBS News.

09:39

Służby medyczne Tajlandii poinformowały w środę o wykryciu koronawirusa u 107 nowych pacjentów. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków infekcji w tym kraju to 934.

09:35

Premier Malezji Muhyiddin Yassin zdecydował w środę o przedłużeniu do 14 kwietnia częściowej blokady kraju z powodu koronawirusa. Malezja notuje obecnie największą liczbę - blisko 1800 - zakażeń COVID-19 w Azji Południowo-Wschodniej.

09:33

W Petersburgu część szpitali wstrzymała przyjmowanie pacjentów. Wyjątek stanowią nagłe przypadki. Podobne ograniczenia wprowadzają moskiewskie kliniki. Stołeczny departament zdrowia wyraził zgodę na leczenie w domu osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę w lekkiej formie.

09:32

Na Litwie liczba chorych na koronawirusa wzrosła do 209. Nasi sąsiedzi zdecydowali się na to, aby przymusowo izolować wszystkich powracających do kraju w miejscach wyznaczonych przez władze samorządowe. To w większości pokoje w hotelach, motelach oraz budynki należące do władz lokalnych.

Ludzie czekający na odprawę medyczną na Litwie Ludzie czekający na odprawę medyczną na Litwie

09:16

Od środy w chińskiej prowincji Hubei, która była epicentrum zakażeń koronawirusem, zniesiono zakaz wyjazdów. Prowincję będą mogły opuścić tylko osoby zdrowe. W całych Chinach nie odnotowano lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarły tam trzy osoby.

09:10

W ciągu ośmiu dni w Mediolanie powstał w związku z epidemią koronawirusa nowy oddział intensywnej terapii na terenie szpitala San Raffaele. Oddział sfinansowało 200 tysięcy osób podczas zbiórki rozpoczętej przez małżeństwo celebrytów: Chiarę Ferragni i Fedeza. Wraz ze znaczną sumą, jaką sami wyłożyli, zebrali łącznie 4,3 miliona euro.

09:07

Do 709 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Republice Południowej Afryki - poinformował w środę minister zdrowia tego kraju Zweli Mkhize. W ciągu doby odnotowano 155 nowych przypadków.

09:03

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 159 osób - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 35 w porównaniu z wtorkiem.

08:54

W Stanach Zjednoczonych zmarło już 714 osób zakażonych koronawirusem. Wtorek był drugim dniem z rzędu z ponad setką zgonów. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork, w którym zmarło już 271 osób z SARS-CoV-2.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
08:50

Kara od roku do pięciu lat więzienia za złamanie kwarantanny przez osobę zakażoną koronawirusem została zapisana w najnowszym dekrecie, przyjętym we wtorek przez włoski rząd. Jest to już kolejne zaostrzenie przepisów.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polka mieszkająca we Włoszech: staramy się podchodzić do sprawy racjonalnie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 06:20
- Z tego, co widzę w marketach oraz na podstawie rozmów z Włochami mieszkającymi na północy, to nie jest tu aż tak źle, jak mogłoby się wydawać z informacji, które można przeczytać w internecie - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Krystyna, która od kilku lat mieszka we Włoszech. Ducha nie traci też Barbara. - Włosi nie panikują - mówi. A co o życiu w dobie pandemii myśli Ian, Brytyjczyk, który w Italii prowadzi hotel?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: koniec kwarantanny w prowincji Hubei

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 07:24
Od środy w chińskiej prowincji Hubei, która była epicentrum zakażeń koronawirusem w Chinach, zniesiono zakaz wyjazdów. Prowincję będą mogły opuścić tylko osoby zdrowe.
rozwiń zwiń