Dawid Wildstein: "Gazeta Wyborcza" i PO zabezpieczają stary układ

- Prowadzono narrację zabezpieczającą układ między częścią opozycji a starą władzą. Nośnikiem tej opowieści była "Gazeta Wyborcza", a przejęła ją Platforma Obywatelska - mówił w "Debacie Poranka" publicysta Dawid Wildstein. - Za kraty, a nie po przywileje, służalcy reżimu - dodał Piotr Cywiński z "Sieci".

2019-12-13, 10:40

Dawid Wildstein: "Gazeta Wyborcza" i PO zabezpieczają stary układ
Kino Moskwa. Foto: Twitter/FundacjaKurtyki

Posłuchaj

38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego (Debata Poranka)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Stan_Wojenny_infografika 1200.jpg
Stan wojenny w liczbach [INFOGRAFIKA]

38 lat temu 13 grudnia wypadał w niedzielę. Tego dnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została zaakceptowana 5 grudnia 1981 przez Biuro Polityczne KC PZPR. Gen. Jaruzelski otrzymał swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. 

Sławomir Jastrzębowski zwracał uwagę na to, że jako Polacy nie potrafiliśmy wypracować jednego spojrzenia na stan wojenny. - Dziś już wiemy, kto był, a kto nie był zdrajcą. Wiemy, że ci, którzy wystąpili przeciwko narodowi polskiemu, nie ponieśli odpowiedzialności - podkreślał.

- Jaruzelski został pochowany z honorami w alei zasłużonych. Kiszczak spokojnie umarł, nie poniósł odpowiedzialności, a sprawę załatwiły teczki, które trzymał w domu - dodał publicysta.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock stan wojenny_1200.jpg
Przemysław Miśkiewicz: stan wojenny odebrał ludziom nadzieję

"Jaruzelski i Kiszczak rozjechaliby naród, byle zachować pozycję"

Dawid Wildstein wskazywał, że w 1981 nie było groźby interwencji ZSRR, to same władze komunistyczne Polski prosiły o nią, gdyby doszło do utraty władzy. - Były gotowe czołgami rozjeżdżać naród byle zachować pozycję. To Jaruzelski i Kiszczak i inni "ludzie honoru" - powiedział.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Z. Girzyński: komuniści chcieli trwać przy władzy jako ekspozytura sowiecka

- Mogę wskazać osoby, które zrobiły wszystko by rozbić pamięć Polaków w kwestii oceny stanu wojennego i sączyły upiorną propagandę, która wybielała morderców - dodał publicysta TVP.

[ZAPAL ŚWIECĘ O 19.30] >>> "Światło Wolności" w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Do akcji włączy się prezydent

REKLAMA

Powiązany Artykuł

stan wojenny kopia 1200bw.JPG
"13 grudnia - Pamiętamy!". Rocznica stanu wojennego w radiowej Jedynce

"Za kraty, a nie po przywileje, służalcy reżimu"

Piotr Cywiński przypomniał, że poseł Lewicy Andrzej Rozenek ma złożyć w Sejmie projekt cofnięcia ustawy dezubekizacyjnej. - Jeśli funkcjonariusze chcą odzyskać utracone przywileje, niech zwrócą się bezpośrednio do Rosji, na rzecz której służyli - powiedział publicysta.

[ZOBACZ W PR24] >>> Prof. Wojciech Roszkowski: Władza mówiła, że stan wojenny ochronił nas przed sowiecką interwencją zbrojną

- Nie widzę powodu, aby dzisiaj, w wolnej Polsce, służalcy reżimu 1981 r. korzystali z jakichkolwiek przywilejów emerytalnych i innych, widziałbym ich za kratami - dodał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Rozmowy kontrolowane" - satyra na stan wojenny

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Debata Poranka"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Piotr Cywiński (wPolityce.pl, "Sieci"), Sławomir Jastrzębowski (publicysta), Dawid Wildstein (TVP)

REKLAMA

Data emisji: 13.12.2019

Godzina emisji: 8.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej